5 'Alleen tegenstanders vullen enquête in' megaproject is 'ingewikkeld en niet representatief kiiometerhefflng Arie Boomsma krijgt homo-emancipatieprijs 'GM en Spyker dicht bij akkoord over Saab' Mus weer bovenaan in vogeltelling 'Corruptie bij aankoop pepperspray KLPD' Plaatjes Albert Heijn lopen maanden achter IEli S ito's. Supervoordelige hotelaanbiedingen! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 maandag 25 januari 2010 peiling kilometerheffing DEN HAAG - Will Tiemeijer, onder zoeker bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en deskundig op het ge bied van opiniepeilingen, boog zich over de vragen over de voor- en nadelen van het betalen per ki lometer bij autogebruik. „Ik vond de enquête erg lang en best moei lijk. Het leek meer een beleidsstuk dan een opiniepeiling. Ik denk dat lang niet iedereen even doordacht antwoord op de vragen zal geven." Geeft de peiling de mening weer van de gemiddelde autobezitter? „Nee, waarschijnlijk vullen vooral mensen met een uitgesproken me ning over dit onderwerp de enquê te in. Ik verwacht dat vooral tegen standers dat zullen doen, zij zijn In politiek Den Haag wordt al ja ren gesproken over een andere manier om het autorijden te be lasten. In november 2009 nam het kabinet het besluit om de heffing in te voeren. Voorstan ders zijn CDA, PvdA en CU, GroenLinks, D66 en de PvdD. De WD, SP en PW zijn tegen. foto Valerie Kuypers/ANP degenen die nu het meeste lawaai maken. Daarmee is zo'n onder zoek natuurlijk niet representatief Bovendien zijn dit soort peilingen sterk te beïnvloeden. )e kunt tegen standers mobiliseren om mee te doen." Heeft u nog meer kritiek? „Een paar vragen vond ik discuta bel. Je moet maar aannemen dat de opstellers van de enquête je de juiste informatie geven. Zo stond er dat het openbaar vervoer geen alternatief biedt omdat de trein al tijd vol is. Ik reis al jaren per trein en heb altijd een zitplaats. Verder moet je bij dit soort maatschappe lijke vraagstukken de alternatieven weergeven. Als we niets doen wor den de snelwegen de komende ja- ren nog voller. Dat las ik nergens." Zijn dit soort ingewikkelde vraag stukken in een enquête te vatten „Ik vind het te prijzen dat de ANWB de leden niet alleen de vraag heeft voorgelegd of ze voor of tegen kilometerhefïing zijn. Maar soms kan iets te complex worden om in zo'n type onder zoek uit te zoeken." Toch laat minister Eurlings hier zijn besluit van afhangen. „Dat is curieus, zeg ik als burger. Hij lijkt een impopulair besluit op andermans bordje te schuiven. Po litici laten zich vaker adviseren via opiniepeilingen, maar zo kras als dit heb ik 't niet eerder meege maakt." "I Wat houdt kilometerheffing in? -®- Kilometerheffing is de belas ting die de overheid wil heffen op het aantal kilometers dat automo bilisten rijden. Hoe meer mensen rijden, hoe meer ze betalen. De maatregel moet in de plaats ko men van de aanschafbelasting (bprn) en de motorrijtuigenbelas ting. Hoe worden kilometers geteld? Een speciaal kastje in de auto zal via de satelliet registreren waar, wanneer en hoeveel kilometers ie mand rijdt. Het systeem moet de kosten eerlijker verdelen en de fi les verminderen, wat goed is voor het milieu. 3 Hoeveel kost het? Het systeem moet kostenneu traal worden. Alle autobezitters sa men zijn nu 6,6 miljard euro kwijt aan auto-gerelateerde belastingen. Dat bedrag blijft gelijk, maar de in dividuele kosten hangen straks af van het rijgedrag. Volgens minister Camiel Eurlings (Verkeer) gaat 59 procent van de automobilisten minder betalen, voor 25 procent blijft het gelijk en 16 procent gaat meer betalen. De heffing moet in 2012 beginnen met een gemiddelde van 3 cent per gereden kilometer. In de jaren erna loopt dat op tot gemiddeld 6,7 cent in 2018. Dat zijn voorlopi ge tarieven. Naast het basistarief komt een spitstarief. Het kabinet besluit binnenkort over de hoogte. 4 Is Nederland het enige land met zo'n heffing? Ja. Wel heeft Singapore iets wat er op lijkt. Londen en Stockholm hebben een heffing, waarbij men sen extra betalen als ze het cen trum inrijden. Duitsland kent de heffing voor vrachtwagens. AMSTERDAM Presentator Arie Boomsma en de Remonstrantse Broederschap heb ben gisteren de Bob Angelo Pennning gekregen van het COC. Boomsma en de Broederschap krij gen de homo-emancipatieprijs voor hun bijdrage aan de accepta tie van homoseksualiteit. De Re monstrantse Broederschap, die 400 jaar bestaat, was het eerste christelijke kerkgenootschap ter wereld dat homorelaties accepteer de. Belijdend christen Boomsma maakt op 'lichte en liefdevolle wij ze' homoseksualiteit bespreekbaar. STOCKHOLM Het Amerikaanse General Motors en Spyker hebben bijna een ak koord bereikt over de verkoop van het Zweedse Saab aan de Neder landse autofabrikant. Dat meldt de Britse krant The Financial Times op zijn website. Spyker-topman Victor Muller liet weten daarover 'geen enkel statement' te willen doen. Volgens de krant zou er al vandaag een voorlopig akkoord over de ver koop kunnen worden gepresen teerd. Volgens het Amerikaanse persbureau Bloomberg biedt Spy ker 354 miljoen euro voor Saab. ZEIST Ruim 31.000 mensen hebben zater dag en gisteren tijdens de zevende editie van de Nationale Tuinvogel- telling bijna 1 miljoen vogels ge teld. Daarbij is de huismus evenals vorig jaar het meest waargenomen. Dat zegt organisator Sovon Vogel- onderzoek. De deelname aan de tel ling is dit jaar sterk gegroeid. Dat de mus vaak is gesignaleerd, is bijzonder. De populatie is de afgelo pen kwart eeuw gehalveerd. De me rel eindigde op de tweede plaats, de koolmees op plek drie. DRIEBERGEN Mogelijk was sprake van corruptie toen het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) destijds voor een Amerikaans merk pepperspray koos. Volgens de Amerikaanse justi tie speelde een medewerker van de politie Rotterdam tegen betaling geheime informatie over de pepper- spray-aanbesteding aan de fabri kant van de spray door. Dat blijkt uit de aanklacht in een smeergeld zaak in de VS. Het bedrijf in de VS leverde de spray in 2002 aan het KLPD voor 2,4 miljoen dollar. ZAANDAM Vanaf vandaag kunnen klanten van supermarktketen Albert Heijn weer voetbalplaatjes sparen. Supporters van de eredivisieclubs NEC en AZ kunnen het vergeten hun team compleet te krijgen. Albert Heijn heeft geen rekening gehouden met trainerswisselingen. Zo is Dwight Lodeweges nog altijd trainer van het Nijmeegse NEC. Lo deweges stapte eind oktober op. Bij AZ uit Alkmaar is de ontslagen Ronald Koeman nog voetbaltrai ner. Zie www.kras.nl/73609 Zie www.kras.nl/24443 Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds 3- t/m 8-daagse autovakanties 3/4/5/8 dgn HOTEL MERCURE LUDENSCHEID v.a. 39 Aankomst: ma. en vr. van 1/2 t/m 29/10 Ligging: Dit 4-sterren hotel ligt aan de rand van het stadspark Faciliteiten: liften, restaurant, bars en zwembad met sauna Tips: bezoek hier zeker de middeleeuwse Ringmuur, het Raadhuis, het Parktheater en het prachtige stadspark. Maak ook een heerlijke wandeling door de mooie natuur! 3/4/5/7/8 dgn PENTAHOTEL GERA (incl. ontbjjt) v.a. 49 Aankomst: ma. en vr. van 1/2 t/m 29/10 Ligging: 4-sterren hotel in Gera, nabij de bezienswaardigheden Faciliteiten: liften, lobby, terras, restaurant, bar en sauna Tips: geniet in en rondom Gera volop van de prachtige natuur, waar u mooie wandel- en fietstochten kunt maken. Bezoek ook zeker de grotten van Gera! 4/5 dgn MERCURE BIELEFELD CITY (incl. ontbijt) v.a. 59 Aankomst: ma. van 1/2 t/m 25/10 Ligging: 3-sterren hotel in het oude centrum van Bielefeld Faciliteiten: lift, restaurant, lounge, gezellige bar en terras Tips: bezoek hier één van de vele musea, maar ontdek ook de prachtige natuur te voet of op de fiets. In Bielefeld kunt u heerlijk shoppen en ga hier lekker uit eten! waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5