herleven in Melbourne sport 129 30 Hz™* Marianne Vos doet zichzelf een plezier Niels Albert pijnigt de anderen weer Del Potro ten onder in vierde ronde Hogeschool ffW Zeeland maandag 25 januari 2010 John Isner noteerdein zijn eerste drie wedstrijden 81 aces, maar ver loor met 7-6 6-3 en 6-2 van Mur ray door Marco Knippen OEN HAAC/MELBOURNE - In 2006 was ze de kopvrouw van het grote leger Russische tennissters. Als mondiale nummer drie liet ze Di- nara Safina, Elena Dementjeva, Svetlana Koeznetsova en Maria Sja- rapova in haar schaduw acteren. Hardnekkig blessureleed door kruiste nadien haar ambities. Tij dens de Australian Open laat Na- dia Petrova echter oude tijden her leven. Wat heet. Petrova laat meer dan een glimp van weleer zien. Ze- geldt tot dusverre als de revelatie van het eerste grandslamtoernooi van het 2010. Na Kim Clijsters, de laatste winnares van de US Open die ze vrijdag welgeteld één game gunde, versloeg Petrova gisteren wederom een regerend kampioe ne: Svetlana Koeznetsova, triomfa tor op Roland Garros. Ditmaal gaf ze één set prijs: 6-3, 3-6, 6-t. Door de nieuwe overwinning eve naarde Petrova haar beste resultaat in Melbourne. Net als- in 2006 drong ze tot de laatste acht door. Destijds toonde Sjarapova zich een sta-in-de-weg. Tegen Justine Henin, de teruggekeerde nummer één van de wereld, kan ze zich in de kwartfinale revancheren. Petro va zal ook op sportieve wraak ge brand zijn, aangezien Henin haar sinds de recente rentree al twee keer aftroefde. Terwijl Henin aan haar tweede car rière is begonnen, lijkt Petrova be zig aan haar tweede jeugd. Nu fy sieke malheur haar eindelijk niet in een wurggreep heeft, leeft ze op. In alles doet de inmiddels 27-ja- rige Russin aan vroeger denken. De agressieve speelstijl, de wils- US Open-winnaar Juan Martin del Potro ging in de vierde ronde ten onder tegen de Kroaat Marin Cilic. De als vierde geplaatste Del Potro werd met 5-7 6-4 7-5 5-7 en 6-3 uitgeschakeld door de nummer veertien van de plaatsingslijst, Ci lic. Cilic treft in de kwartfinales Andy Roddick, die in een spannende vijf setter de Chileen Fernando Gonza lez de baas bleef. Titelverdediger Rafael Nadal weer stond met 6-4 4-6 6-4 6-4 het Kroatische servicekanon Ivo Karlo- vic, die 28 aces sloeg. In de kwartfinales treft de als twee de geplaatste Spanjaard Andy Mur ray. De Brit, vijfde op de plaatsings lijst, kreeg ook met een service-ex pert te maken. De Amerikaan John Isner noteerde in zijn eerste drie wedstrijden 81 aces, maar verloor met 7-6 6-3 en 6-2 van de sterk re tournerende Murray. Roger Federer bereikte zaterdag de vierde ronde na winst in drie sets op de Spanjaard Albert Montanes. Bij de vrouwen vloog niet alleen de Russische Koeznetsova eruit. Haar landgenote Dinara Safina, de num mer twee van de plaatsingslijst, moest tegen de eveneens Russi sche Maria Kirilenko geblesseerd opgeven. Ze stond op dat moment met 5-4 achter tegen haar landge note. Safina kreeg te veel last van rug klachten die haar eerder al hadden doen terugtrekken uit het toernooi in Brisbane. kracht en de vechtersmentaliteit; het huidige succes dankt ze er op nieuw aan. Niet alleen door die herhaling van zetten gaan de gedachten terug naar 2006, het jaar waarin Petrova vijf WTA-titels veroverde en plots de tennistroon in het vizier kreeg. Ook door de manier waarop ze destijds haar sport benaderde. Vier jaar geleden begon Petrova aan een onstuimige opmars, nadat ze haar coach Glenn Schaap bij het grofvuil had gezet. De breuk was het gevolg van het keurslijf waarin de Amsterdammer haar probeerde te persen. „Hij wilde van mij de persoon maken die ik niet was. Ik moest mezelf verloo chenen. Als ik naar mezelf keek, zag ik een wildvreemde." Petrova, -wier moeder Nadejda Ili- na bij de Olympische Spelen van Montreal in 1976 brons op de 4x400 meter estafette veroverde, nam de regie in eigen handen en ontdekte dat er naast het tennis nog een ander leven was. Na drie magere jaren waarin het vergeefs terugknokken van kwetsu ren de boventoon voerde, keek ze opnieuw in de spiegel. Ook nu weer stelde ze vast dat er meer is dan de verbeten jacht op punten voor de ranglijst. Haar beroep heeft ze gereduceerd tot een 'spel letje'. „Het is niet het einde van de wereld als je een partij verliest. Het bestaan gaat na een nederlaag gewoon door, er zijn voldoende andere aspecten die het leven mooi en waardevol maken." Het relativeringsvermogen resul teert in een ontspannen benade ring. „Ik raak niet meer zo snel van streek als ik een domme fout maak. Doordat ik niet langer ach terom kijk, sta ik relaxter op de baan. Ik ervaar dat als een verade ming." •mmmf Marianne Vos komt als eerste over de finish. foto Tonny Presser door Ad Pertijs HOOGERHEIDE - Marianne Vos had het gisteren in Hoogerheide na twintig minuten wel gezien. „Na een technische bocht had ik plots tien meter voorsprong. Ik voelde me goed en dacht: laat ik nu maar gaan." De wereldkampioen gaf haar bei de Brabantse vluchtmakkers Daph- ny van den Brand en Sanne van Paassen het nakijken en reed onbe dreigd naar de zege van de laatste wereldbekercross van het seizoen. Een week voor het WK in Tabor deed ze daarmee vooral zichzelf een plezier. „Het is heel belangrijk om zo kort voor het WK nog een keer de bevestiging te krijgen dat je goed bent." Of dat nodig was, na het verloren NK? „Dat ook niet. Ik voelde de af gelopen week op de training al dat ik goed was, maar het zou niet fijn geweest zijn als je vandaag achter de feiten aan had gereden." Wat dat betreft had nationaal kampioe ne Van de Brand een heel ander gevoel. „Ik heb een heel slechte week achter de rug", zei de kop- vrouwe van ZZPR. De oorzaak was de harde val op de wielerbaan van Roubaix, waar vorige week de voorlaatste wereldbekercross werd gereden. „Ik ben er voor naar de kraker gemoeten." In de wedstrijd zelf was ze bang nog een keer te vallen. Mede dank zij de steun van haar ploeggenote Sanne van Paassen (tweede) stelde Van den Brand (derde) nog wel de wereldbeker veilig. Het was een op steker voor een zorgelijk kijkende kampioene. „Ik ga deze week lek ker veel trainen en wie weet komt het dan nog goed." Nederland had in Hoogerheide drie vrouwen op het podium. Vol gens Vos is dat nog geen garantie op goud in Tabor. „Ik denk dat er zes favorieten zijn", zegt ze. Vos doelt op de Amerikaanse Kathy Compton, Katerina Nash en Han- ka Kupfernagel. „De onderlinge verschillen zijn klein", weet Vos. Ze voelt zich dit seizoen vooral een allrounder geworden. Ze kan haar snelheid tegenwoordig ook kwijt op zwaardere omlopen. „Ik heb door de jaren heen meer in houd en meer kracht gekregen." Het WK-parkoers heeft ze nog niet verkend. „Ik ga er woensdag heen. Dan heb ik nog tijd genoeg om er aan te wennen." door Ad Pertijs HOOGERHEIDE - Een week geleden nog leed Niels Albert vooral pijn. Een tijdens het Belgisch kampioen schap gebroken rib maakte van de wereldbekerveldrit van Roubaix een helletocht. Weg wereldbeker, weg uitzichten op een nieuwe we reldtitel, leek het. Gisteren in Hoogerheide pijnigde Albert de anderen echter alweer. Hij reed er iedereen uit het wiel en won zo de laatste wereldbeker cross van het seizoen. De beker zelf kreeg hij niet meer te pakken. Die ging naar de Tsjech Zdenek Stybar, die met veel pijn en moei te zijn leiderstrui behield. „Ik ben blij dat ik dit alvast heb", zei 'Sty- bi'. Zo zeker is een wereldtitel in ei gen huis na gisteren immers niet meer. En dat allemaal omdat Niels Al- bert een manier heeft ontdekt om pijnvrij te koersen met een gebro ken rib. „Alleen de behandeling is tamelijk pijnlijk", zegt hij. Een half uur voor de wedstrijd spuit de dok ter een verdoving in precies tussen de twee gebroken delen. „Het is al leen even peuteren tot hij die plek heeft gevonden", aldus Albert. In Roubaix reed hij nog met een verdovende pleister. „Die blijkt al leen goed genoeg om er mee te kunnen slapen. Niet om mee te koersen. Ik ben blij dat we daar voor nu ook de juiste remedie heb ben gevonden." Albert zegt alleen last te hebben van de pijn van de breuk, niet van de breuk op zich. „Ik heb nu mezelf laten zien dat ik er weer sta." Volgende week gaat hij in Tabor op voor een nieuwe WK-titel. „Ik hoop het. Vandaag was het goed, maar ik weet inmiddels ook dat ongelukken of pech in een klein hoekje zitten." OPEN DAG JANUARI 10.30-15.00U onder voorbehoud van accreditatie Tijdens de opleiding Sport- en Bewegingseducatie leer je op een ondernemende manier uiteenlopende doelgroepen te stimuleren tot een gezonde en actieve leefstijl. De opleiding heeft twee afstudeerrichtingen: Sports Health Recreatie Outdoor Bezoek onze open dag voor meer informatie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57