zeeland 15 overgoten met historisch sausje 'Veel dorpen jaloers op centrum van Breskens' Politieke partij ABGH wil led-verlichting in Hulst WD hekelt politieke orde in Terneuzen ZOA 'Breskens is een bijzonder dorp met een evenzo bijzondere bevolking Wethouder Maria le Roy I maandag 25 januari 2010 z door Frank van Cooten Op het Spuiplein in Breskens klonk za terdag het start schot voor de vie ring van 500 jaar Bresjes. Het hele jaar zijn er activi teiten die herinneren aan het roemrijke verleden van de vissersplaats. Het was ook niet gek dat het start schot was overgoten met een histo risch sausje. Toen de levende Nachtwacht in de muziektent was vastgelegd door fotografen en ca meramensen arriveerde een koets je met daarin Maximiliaan van Oostenrijk en Philips van Kleef Zonder hen had Breskens nooit be staan. Filips van Kleef die heer was van Ravenstein, kreeg in 1487 toestem ming van Maximiliaan van Oosten rijk om de schorren in te polde ren. In 1510 werd het Breskens- zand bedijkt. Zo ontstonden de polders Oud Breskin en Jong Bres kin. In 1517 werd het dorp Bres kens gesticht. De adelaar in het wapen van Bres kens herinnert aan Maximiliaan. Het dorp ontwikkelt zich lang zaam en bestaat eeuwenlang hoofdzakelijk uit de huidige Dorps straat en een aantal zijstraten en omliggende hofsteden. Vanwege de strategische ligging aan de mon ding van de Schelde wordt door Napoleon en later ten tijde van de Belgische opstand langs de kust een aantal forten gebouwd waar van Fort Frederik Hendrik het be langrijkste is. Aan het eind van de 19e eeuw verliezen deze hun mili taire functie. Gedurende de Tweede Wereldoor log worden in en rond het dorp door de Duitsers bunkers en for ten gebouwd, als onderdeel van de Atlantikwall. Op 11 september 1944 wordt het dorp getroffen door een geallieerd bombarde ment als onderdeel van Operatie Switchback, gericht op het vrij ma ken van de Scheldemond. Onge veer tweehonderd mensen verlie zen hierbij het leven en een veel voud hiervan raakt gewond. De be volking wordt daarna geëvacueerd. Tijdens het bombardement en ge durende de daaropvolgende hevi ge gevechten tot aan de verovering door de geallieerden op 21 oktober 1944 wordt een groot deel van de huizen vernietigd of beschadigd. Na de oorlog wordt het dorp her bouwd en keert de bevolking te rug. Dankzij de sterk opgekomen visse rij en het toerisme leeft Breskens weer op. Breskens heeft zich ont wikkeld tot een stoer en maritiem vissersdorp. Wethouder Maria le Roy stond za terdag stil bij het bijzondere dorp met een evenzo bijzondere bevol king. „In de voorbije eeuwen heeft deze plaats voor- maar vooral ook tegenspoed gekend. Overstromin gen, oorlogen, recessie, niets is aan dit plaatsje voorbij gegaan. Maar telkens wist de bevolking de rug te rechten, het leed te overkomen en door te gaan. Die spirit, van niet bij de pakken neerzitten, maar doen en verdergaan kenmerkt de Bressiaanders nog steeds. Onderne mingszin zit de bewoners van het dorp in het bloed. Dat blijkt niet alleen uit de mentaliteit, maar ook simpelweg uit cijfers." Bij het handelsregister van de Ka mer van Koophandel staan im mers meer dan zeshonderd bedrij ven en maatschappelijk actieve stichtingen ingeschreven. Het was zaterdag wel spijtig dat het weer niet echt meezat. De re gen viel gestaag op het nieuwe Spuiplein. Paraplu's domineerden de start van het feestjaar. De kinde ren met fleurige ballonnen en de rijk uitgedoste figuren in histori sche kledij gaven het geheel nog wel een feestelijke uitstraling. De dertien-koppige stichting trekt alles uit de kast om er een echt feestjaar van te maken. De bedoe ling is te laten weten dat iedereen best trots mag zijn op het vijfhon derdjarig bestaan van Breskens. Breskens zit niet stil, blijkt uit de diverse plannen die nog op stapel staan, zoals rond de haven en de veerhaven. „Ik denk niet dat we tot de viering van 600 jaar Bres kens moeten wachten voordat be paalde plannen zijn uitgevoerd", verwacht wethouder Le Roy. Meer info over het feestprogram ma op www.500jaarbresjes.nl. Het nieuwe hart van Breskens, het Spui plein, is zaterdag bij de start van de vie ring van het vijfhon derdjarig bestaan van de vissersplaats terug geschonken aan de gemeenschap. Wethouder Maria le Roy opende het vernieuwde Spuiplein met de onthulling van een informatie- wand. De 24 vierkante meter infopane len geeft een goed beeld van vijf honderd jaar verleden en de toe komst van Breskens. Deze wand is het resultaat van een intensieve samenwerking tussen de gemeente Sluis en een aantal Bressiaanders. „Het vernieuwde hart van Bres kens is een modern en gezellig plein geworden, dat uniek is langs de Nederlandse en Vlaamse kust. Door de verlichting is het plein in de avonduren nog mooier", zei Le Roy. Het plein is een ontwerp van Ans Meerding. De kleurrijke objecten van kunstenaar Albert Kramer ge ven het plein een vrolijk karakter. Op de nieuwe terrassen wordt op een beeldende wijze het verhaal verteld van de vangst van verse zeevis tot de culinaire prestaties van de koks in de restaurants. Le Roy weet zeker dat veel dorpen 'stinkend' jaloers zijn op het fraaie en fleurige centrum van Breskens. „We zijn dan ook verheugd dat ook nu de ondernemers rond het plein het initiatief hebben geno men het wekelijks beheer van het plein te verzorgen." Het geheel vernieuwde Spuiplein in Breskens is zaterdag geopend met de onthulling van een informatiewand. door Frank van Cooten HULST - De fractie van Algemeen L Belang/Groot Hulst pleit voor het installeren van led-verlichting in openbare gebouwen en straatver lichting in de gemeente Hulst, i De partij wil op deze manier echt f werk maken van Hulst als millen- j niumgemeente. „Als je wat pretendeert, moet je i dit ook laten zien. Anders moeten we er niet aan beginnen", stelt Stan de Bakker van Algemeen Belang/Groot Hulst. De partij heeft daarom in het ver kiezingsprogramma een item opge nomen over alternatieve energie. „Het einde van het olie-, kolen en gastijdperk nadert met rasse schre den. Daarom willen wij elk initia tief op het gebied van nieuwe ener gie steunen, mits het geen onover komelijke milieubezwaren, kosten en gevaren voor de bevolking met zich meebrengt", aldus De Bakker. „Ook het plaatsen van kleine windturbines en zonnepanelen moet op een ruime medewerking van de gemeente kunnen reke nen." Clustering van afvalcontainers zo dat de vrachtwagen minder moe ten stoppen en optrekken, leidt ook tot milieuwinst, stelt De Bak ker. TERNEUZEN - Lijsttrekker Michiel Groeneveld van de WD in Terneu zen hekelt de 'gevestigde politieke orde' in Terneuzen omdat ze de kiezer niet duidelijk maakt welke standpunten ze inneemt met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen. Een rondje langs de verschillende websites le verde voor hem een teleurstellend resultaat op. „Het CDA heeft al leen het 'landelijke CDA-verhaal, waarin enorme open deuren staan. Bij Top/Gemeentebelangen moeten we het doen met het pro gramma 2006-2010, evenals de Christenunie, Lijst Cees Freeke en PvdA. Bij GroenLinks helemaal geen spoor van een programma." Afstemming heeft plaats gevonden met Tear, Dorcas en Red een Kind. Woord -Daad www.woordendaad.nl giro 733, Gorinchem VLUCHTELINGENZORG) www.zoa.nl giro 550, Apeldoorn Het straatarme HAITI is getroffen door een hevige AARDBEVING Duizenden SLACHTOFFERS zijn te betreuren OVERLEVENDEN hebben water, medische zorg, eten en NOODOPVANG hard nodig. HELP ONS HELPEN. Steun onze noodhulpactie en stort uw gift o.v.v. 'aardbeving Haiti'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53