41 binnenland Ziekenhuis weigert patiënten op postcode TO©S Politiecomputers bij acht korpsen op instorten 'Kabinet wist dat Bernhard SS'er was' Bank ziet mensen graag vertrekken REKENINGRIJDEN Enquête die ANWB houdt naar de invoering van PAUL KUSTERS Géén Big Brothe maandag 25 januari 2010 AMSTERDAM - Minister Ab Klink van Volksgezondheid eist ophelde ring van de directie van het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM) dat weigert pa tiënten met zeldzame immunologi sche aandoeningen te behandelen als zij niet in de directe omgeving wonen. De minister zal de leiding snel uitnodigen voor een gesprek, over 'de postcodemaatregel'. Volgens het ziekenhuis is de maatregel nodig om de zeer specia listische zorg kostendekkend te kunnen blijven aanbieden, zo liet een woordvoerster van het AZM zaterdag weten. Maar Klink wees er op dat academische zieken juist extra geld krijgen om complexe be handelingen te verzorgen. Volgens hem mogen 'complexe patiënten' nooit worden geweigerd uit kos tenoverwegingen. De minister kan het wel begrijpen als er sprake zou zijn van een beperkte aanname van patiënten omdat de wachtlijs ten te lang zijn. Daarom wil hij eerst horen van het AZM hoe het precies zit. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) onderzoekt de kwestie ook al naar aanleiding van twee klachten die zijn ingediend. Vol gens het ziekenhuis is bij die twee klagers de doorverwijzing naar een ander ziekenhuis niet goed ver lopen. Toch zei een woordvoerder van de inspectie dat een ziekenhuis zelf ook de plicht heeft om een patiënt op een nette ma nier door te verwijzen. De inspec tie onderzoekt ook het 'postcode- beleid' op zich, aldus de woord voerder. De ingreep op de afdeling klini sche immunologie loopt vooruit op een uitgebreider pakket maatre gelen waarmee het ziekenhuis zijn toekomst veilig wil stellen, aldus de woordvoerster van het AZM. Zowel academische als andere zie kenhuizen breken zich het hoofd over kostenbesparingen, maar de zegsvrouw geeft toe dat het AZM misschien iets te licht over de hui dige maatregel heeft gedacht. „De afstemming had beter gekund." De SP spreekt van 'onaanvaardba re postcodegeneeskunde'. Boven dien is volgens de partij de vrije artsenkeuze van patiënten in het geding. door Anne Boer APELDOORN - Niet alle politiemen sen die vandaag aan het werk gaan, mogen zich aanmelden op het computersysteem van de poli tie. Gevreesd wordt dat dan het he le netwerk compleet in elkaar klapt. Acht van de 25 korpsen kunnen niet of nauwelijks met hun compu ters werken. De voorzitter van poli tiebond ACP Gerrit van de Kamp noemt de situatie 'zorgelijk'. Hij vraagt zich af hoe lang dit systeem nog houdbaar is. Technici zijn er het afgelopen weekend niet in geslaagd de oor zaak te vinden van de ernstige sto ring in het computersysteem. Voor de zekerheid zijn extra ser vers geplaatst en is de geheugenca paciteit van het systeem uitge breid. Maar een deel van het perso- Kritiek op belang neel is al sinds woensdag veroor deeld tot ouderwets papierwerk. Burgers ondervinden langere wachttijden bij het doen van aan gifte en ook het nazien van infor matie over verdachten verloopt moeizaam. De storing treft nu korpsen in Gelderland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen. Het computersysteem van de poli tie is al veel langer in opspraak. Personeel klaagt er steen en been over. Vorige week presenteerde po litiebond ACP een zwartboek over de problemen op de werkvloer. Komende donderdagavond praat de Tweede Kamer over de situatie, omdat die van kwaad tot erger lijkt te gaan. Hoewel de politie naar buiten toe rustig blijft over de computerpro blemen, zeggen bronnen binnen de korpsen dat de situatie intern als zeer ernstig wordt bestempeld. DEN HAAC - De peiling die de ANWB houdt naar de invoering van de kilometerheffing is ingewik keld en niet representatief Die kri tiek uiten deskundigen. Zij noe men het 'heel twijfelachtig' en on verstandig dat Camiel Eurlings (Verkeer, CDA) het besluit over de invoering van het megaproject wil laten afhangen van de uitkomst van de enquête. „De waarde van de peiling is heel beperkt, want hij is niet representatief", zegt hoogle raar politicologie Kees Aarts van de Universiteit Twente. De kans is groot dat vooral tegenstanders het onderzoek invullen en daarmee de uitkomst beïnvloeden. „Bij dit soort ingewikkelde kwesties zie je dat de nee-stemmers meestal in de meerderheid zijn." Eerder reageerde de Tweede Ka mer al gepikeerd op de uitlatingen van Eurlings om de ledenraadple ging leidend te laten zijn in zijn be sluit om de kilometerheffing al dan niet in te voeren. Kamerleden vinden dat zij, en njet de ANWB, het laatste woord moeten hebben. Ook de bondsraad, het 'parle ment' van de ANWB, is niet blij dat de enquête de doorslag zou ge ven, liet zij zaterdag weten. „Het geeft geen pas om de eindverant woordelijkheid van de politieke be sluitvorming neer te leggen bij de ANWB." De enquête begon zaterdag, hon derdduizend mensen beantwoord den de vragen al en de website kon het niet aan. Niet alleen de vier miljoen leden mogen reage ren, ook niet-leden zijn welkom de komende drie weken hun me ning te geven. In de peiling legt de ANWB stellingen voor over de voor- en na delen van het betalen van het auto gebruik per kilometer. De vraag 'voor' of 'tegen' kilometerheffing wordt niet gesteld. „Ook dat is een zwaktebod", zegt Aarts. „De ANWB kan straks nog alle kanten uit met de uitkomsten van de pei ling." Over enkele maanden komt de bond met een definitief advies. AMSTERDAM - Kas Bank roept in een brief zijn 868 medewerkers op een vertrek te overwegen. In feite hebben we te veel kennis in huis, staat er in de brief De vakbonden vrezen dat de bank een reorganisatie voorbereidt. Vol gens de directie is daar echter geen sprake van. Het ontwikkelen van een carrière buiten Kas Bank wordt kennelijk gezien als iets vreemds en bedrei gends, schrijft de directie. Het be drijf vergrijst. De gedachte dat Kas Bank levenslang werkgelegenheid levert, is volgens de directie één van de oorzaken van de te hoge personeelskosten, want al die erva ring moet wel betaald worden. Personeel van Kas Bank moet nu verplicht, met hulp van personeels zaken, een persoonlijk carrière plan maken. De vakbonden zijn niet ingelicht over de brief Een tegenstander van kilometerheffing zaterdag bij het ANWB-hoofdkantoor. DEN HAAC - Het Nederlandse kabi net zou tijdens de Tweede Wereld oorlog al geweten hebben dat prins Bernhard lid was geweest van de SS. Dat meldde NRC Handelsblad za terdag op basis van eigen onder zoek. De krant baseert zich op stukken uit het Nationaal Archief in Den Haag die begin dit jaar openbaar zijn gemaakt. In het arti kel wordt melding gemaakt van Prins Bernhard een gecodeerd telegram uit septem ber 1944 van de Nederlandse am bassadeur in Amerika, Alexander Loudon. In de VS doken al jaren eerder geruchten op dat de prins mogelijk lid zou zijn geweest van de SS. Loudon vraagt in het tele gram aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat ook in de krant is afgedrukt, hoe het lidmaat schap moet worden weersproken en om zo veel mogelijk materiaal te zenden 'om ook eventuele ver dere aantijgingen tegen te gaan'. In het antwoord van minister Eel- co van Kleffens van Buitenlandse Zaken, ook per codetelegram, een dag later staat: „Ik maak hieruit op dat U wellicht niet bekend is dat betrokkene inderdaad korten tijd lid is geweest van een S.S. hulp dienst, waaraan hij, wellicht om er ger te voorkomen, toen niet kon ontkomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4