421 psycho 0| ie Rokkenjager heeft lange ringvingers maandag 25 januari 2010 Volgens John Manning, hoogleraar psychologie, valt er veel over ons ge drag en onze ziekten af te lezen uit de verhouding tussen de lengte van de wijsvinger en de ringvinger. Die is een afspiegeling van de concentra tie geslachtshormonen waaraan de foetus in de baarmoeder is blootge steld. En dat zegt iets over onze prenatale (hersen)ontwikkeling. door Henk Hellema Wie we zijn, hoe we ons ge dragen, of we op relatief jonge leeftijd een hartaan val of borstkanker krij gen, ligt voor een (belang rijk) deel besloten in onze erfelijke eigen schappen. Het zit vaak in de familie. Maar dat is niet het hele verhaal. Ook andere fac toren spelen een rol. Volgens John Manning zijn antwoorden op vragen over gedrag en de kans op ziekten ook te vinden in de hoeveelheid geslachts hormonen testosteron en oestrogeen waar aan de foetus aan het eind van de eerste drie maanden in de buik van zijn moeder is blootgesteld. De concentratie van die beide geslachtshormonen zijn in het menselijke embryo natuurlijk heel moeilijk te meten. Manning, hoogleraar psychologie aan de Universiteit van Lancashire, heeft daar ech ter een indirecte maat voor gevonden: de verhouding tussen de lengte van de wijsvin ger en die van de ringvinger. De lengte van de wijsvinger wordt bepaald door met de handpalm naar boven de af stand te meten tussen de top van de wijsvin ger en de plooilijn op de scheiding van wijs vinger en handpalm. Bij het meten van de lengte van de ringvinger moet de onder kant van de plooiband tussen vinger en handpalm worden genomen. Wie een lage verhouding heeft - ongeveer 0,95 - en dus een relatief lange ringvinger bezit, zou in zijn prenatale bestaan in de baarmoeder aan een hoge concentratie testosteron zijn blootgesteld. Wie een hoge verhouding heeft - rond de 1.0 - juist aan een hoge concentratie oestrogeen. De blootstelling in de baarmoeder aan een relatief hoge hoeveelheid van één van beide geslachtshormonen is van (grote) invloed op ons verdere leven, betoogt Manning. Hij geeft een groot aantal voorbeelden. De leng te van de penis (hoe langer de ringvinger, raar. 'Het lijkt misschien bizar en belache lijk, maar ik vermoed dat de ringvinger er is om mee te pronken, zoiets als de staart van een pauw'. En iets verder: 'Goed functione- rende zaadballen (die veel testosteron pro duceren) in het embryo wijzen dus op vruchtbaarheid bij de volwassen man en ontwikkeling van muzikaliteit in de rechter- hersenhelft. Kortom, mannen die veel goe de muziek maken, maken veel goed sperma aan'. Volgens Manning zou de verhouding tussen wijs- en ringvinger zelfs iets zeggen over de evolutie van de mens. Hij noemt de huidige mens geen naakte aap, zoals Desmond Mor ris, maar een ge-oestrogeniseerde aap: de 'aap' die in zijn bestaan in de baarmoeder in de loop van miljoenen jaren aan steeds hogere concentraties van het vrouwelijk ge slachtshormoon oestrogeen is blootgesteld. Individueel wisselende blootstelling in de baarmoeder aan testosteron en oestrogeen hoe groter de penis), homoseksualiteit (veel testosteron), het moment waarop iemand een hartaanval krijgt (vroeg bij veel oestro geen), de kans om borstkanker te krijgen (veel oestrogeen), en een toekomst als top- voetballer of topatleet (veel testosteron). De vingerverhouding zou ook een verkla ring geven voor het verband tussen veelwij verij, een zwakke afweer tegen infecties en een donkere huidskleur. Donkere mannen met veel vrouwen zijn in hun prenatale be staan aan hoge concentraties testosteron blootgesteld. De verhouding tussen wijs- en ringvinger heeft ook iets te maken met seksuele aan trekkingskracht, meent de Engelse hoogle John Manning - Het Vingerboek - wat (Ie lengte van je vingers zegt over seks, gedrag en ziekte. Na woord Tijs Goldschmidt. Uitgeverij Athenaeum - ^^olak Van Gennep, Amsterdam. 19,95 euro. reageren? gezondheid@wegener.nl Volgens John Manning valt er veel over ons gedrag en onze ziekten af te lezen uit de ver houding tussen de lengte van de wijsvinger en die van de ringvinger. foto Jorrit Knuvelder/GPD zal zeker zijn invloed op de (hersen)ontwik- keling van de ongeboren vrucht hebben. De ideeën over de gevolgen daarvan voor ons latere leven die Manning in zijn boek uitdraagt, zijn verrassend, intrigerend en klinken vaak aannemelijk. Zij zijn echter nog weinig onderbouwd. Te vaak zijn ver banden 'mogelijk', moet de lezer zich tevre den stellen met zijn 'verwachtingen' en 'ver moedens'. Is er wetenschappelijk onderzoek gedaan, dan tapt hij nog te vaak uit eigen vaatje. Veel onderzoeksresultaten waarnaar hij verwijst, komen uit eigen metingen. Maar een origineel denker is Manning ze ker. Opvoeden draagt bij aan het verlagen van de bloeddruk Menig ouder zal er af en toe an ders over denken, maar het opvoe den van kinderen blijkt toch echt goed voor je bloeddruk. Gemid deld is de bloeddruk van mensen met opgroeiende kinderen in huis 4,5 punten (mm Hg) lager dan die van even oude mensen zonder opgroeiende kinderen. Bij moeders ligt de bloeddruk gemid deld zelfs 7 punten lager. www.springerlink.com Mensen die regelmatig aan yoga doen, hebben in hun bloed min der ontstekingsbevorderende fac toren, stoffen die onder andere bij dragen aan aderverkalking. Na li chamelijke (pijnprikkel) of geeste lijke (moeilijke hoofdrekensom) stress, maken mensen die aan yo ga doen ook minder ontstekings bevorderende stoffen aan dan mensen die niet aan yoga doen. www.psychosomaticmedicine.org Mantelzorger heeft grotere kans op een beroerte Mantelzorgers, mensen die de zorg voor een hulpbehoevend fa milielid of naaste op zich nemen, hebben meer kans op een beroer te. Die kans stijgt naarmate het zorgen als meer stressvol wordt ervaren. Ook lopen mannelijke mantelzorgers meer kans op een beroerte dan vrouwelijke mantel zorgers. Dit constateert W. Haley in het vakblad Stroke. http://stroke.ahajournals.org Met yoga-oefeningen minder kans op aderverkalking Geur van vruchtbare vrouw verhoogt testosteron bij man Mannen vinden de lichaamsgeur van een vrouw het meest aantrek kelijk in de dagen dat zij het meest vruchtbaar is (de dagen rondom de eisprong). Het ruiken van die geur veroorzaakt bij hen ook een piek in de aanmaak van het mannelijk hormoon testoste ron. Dit constateert S. Miller in het vakblad Psychological Science op grond van onderzoek. www.wiley.com Ruimtelijk zien gaat beter met behulp van je handen Je handen spelen een rol bij het schatten van afstanden tot voor werpen die relatief dicht in de buurt zijn. Dit constateert T. Ma- kin in het vakblad Psychological Science op grond van proeven met mensen die één hand of arm missen. Een voorwerp aan de kant van de geamputeerde arm schatten zij dichter bij dan het in werkelijkheid was. http://pss.sagepub.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46