Jammer dat Goes en fl: 21 zeeland Schoon, heel Scholierenmanifestatie Hogeschool PZC Weg Mlv maandag De krant 5 weken voor 15 euro! LEEGSTAANDE WINKELS In Vlissingen stond per 1 januari bijna één op de zes winkels leeg. Alleen Schiedam doet het nog slechter. Dat meldt Loca- tus, informatieleverancier van winkelvastgoed. 3! il li lljllji II' I 5 |E 2 IN maandag 25 januari 2010 door Wim Hofman Terug van weggeweest, liep ikvlak na nieuw jaar de stad in. Ik heb het over Vlissingen. Ik wilde boodschappen doen. Ik wilde wat vis, maar de viswinkel waar ik wel vaker naartoe ging was leeg. Geen vis te zien. Eigenlijk was er in het geheel niets meer te zien. De hele zaak was leeggehaald. De winkel was te koop. Ik wilde een afspraak maken bij de kapper. Ik kwam er toch langs. Dacht ik. Maar de kapperszaak was leeg, geen haartje meer te be speuren. Wel een bord: Te huur. Van de kapper geen spoor. En de tabakszaak ertegenover zag er pot dicht uit. Misschien hadden alle Vlissingers rond nieuwjaar het voornemen gemaakt nooit meer te roken? Vlissingen was niet alleen in de greep van de winter, maar ook in die van de crisis, zo leek het. Op het oude terrein van de scheeps werf lag een laagje sneeuw en er hing een ijselijke stilte. In de stra ten was niet overal sneeuw ge ruimd. Er was hier en daar hele maal niets opgeruimd. Er lagen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zi^rikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoorqieel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode, li ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten „wan andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5(|S4 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres veel restanten van het nieuwjaars feest, restanten vuurwerk, karton nen kokertjes, stokjes van vuurpij len, gebroken bierflesjes. Tekens van leven, dat wel. Maar nu was het stil. Denk nu niet dat het in een visser splaats als Vlissingen wemelt van de viswinkels, al zou je dat wel verwachten. Bij mijn weten is er nu nog maar één. Ik zag binnen stalen bakken met ijs en daartus sen vis. „Ik heb geen tong", zei de visvër- koper. „Dat komt door de feestda gen. Iedereen wilde tong." Ik had om tong gevraagd. Misschien wel dom. Wat hij zei klonk een beetje dramatisch, je hoort wel meer be richten over zeeën die steeds snel ler worden leeggevist. Over sport vissers die van het lange wachten het loodje leggen. Tussen de brokken ijs zag ik nog netjes naast elkaar gelegde poon tjes. Ik liep naar huis, denkend aan wat ik gezien had. Veel gaat weg als sneeuw voor de zon. Maar het was alsof met het oude jaar opeens wel erg veel verdwe nen was. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleuten Vlissingers doen een be langrijk deel van hun inkopen in Middel burg en Goes. Zo veel, weet wethouder Rob van Dooren, dat daardoor méér geld weglekt dan het toerisme aan extra inkomensten oplevert. Het gevolg: dalende omzetten, winkels die zich genoodzaakt zien te slui ten. Dat vertaalt zich in straten met lege etalages. En een lege win kelstraat, dat winkelt niet lekker. Vlissingen heeft niet te veel win kels, maar te weinig kopers. Goede winkels, toppers die klan ten uit de rest van Zeeland trek ken, heeft Vlissingen wel degelijk. Maar het aanzicht van de stad ver pest veel. Een grijze, regenachtige zaterdag. In de grootste winkelstraat van Vlissingen, de Walstraat, doet de Orange Band zijn best het straat beeld wat op te vrolijken. Het is na melijk feest bij Arke Reisbureau, dat nog maar kort geleden zijn in trek heeft genomen op deze A-lo catie. Binnen zit het vol passanten die op de lekkere hapjes en drank je zijn afgekomen. Jawel, passan ten zijn er, ondanks het druilerige weer. Het echtpaar Verbrugge komt zelfs speciaal uit Oostburg voor Tilroe Optiek en voor modezaak Bobbe, op de 'kop' van de Walstraat. „Maar Middelburg vind ik toch ge zelliger", zegt Marion Verbrugge, „Door de huizen. De Fonteyne vind ik wel een verbetering, maar het is zo kaal." Een plantenbak of boom zou al heel wat schelen. Coby Houterman van Bobbe Mo de weet nog een schuldige: dat nieuwe parkeerbeleid, daar jaag je de mensen toch de stad mee uit? En die kaart voor gratis busver voer in Zeeland en 'Groeten uit Middelburg', hebben we die al ge zien? Gemiste kans voor Vlissin gen. In de overkapte, droge Lange Zelke zijn bijna geen lege winkels. Maar in de Sint Jacobspassage vloeken kale etalages en volgekliederde rol luiken met de winkeltjes ertussen, zoals de trendy kinderkledingzaak Zyzou, de goed gesorteerde jeans- winkel, het eigenzinnige X-Ray en de exclusieve kledingzaak Mabélis. Op de hoek met de Kleine Markt, waar winkelende moeders hun kind zelfs kunnen parkeren bij de 'Miniclub', sombert een prachtig maar totaal vervallen leeg pand. Het is niet het enige dat er zo aan toe is. „We gaan met de eigenaren van zulke panden praten", zegt wethouder Van Dooren. „Het pro bleem is dat de gemeente alleen mag ingrijpen als de volksgezond heid of veiligheid in het geding zijn." Wat ook meespeelt, zegt hij, is dat bij een aantal panden de hu ren zo laag zijn dat de verhuurder feitelijk te weinig inkomen heeft om het goed te onderhouden. „Het gebeurt ook dat iemand een pand erft, maar niet weet hoe je het commercieel moet uitbaten." Van Dooren wil ook kijken of het mogelijk is bovenverdiepingen te verhuren, bijvoorbeeld aan studen ten. „We moeten de neerwaartse spiraal doorbreken. Dat kan, maar dan moeten we allemaal samen werken." - - Toekomstmuziek: terras en bloembakken Leegstand winkels in Nederland per provincie 8% 7% Winkelgebieden met de hoogste leegstand: 1. Schiedam Centrum 2. Vlissingen Centrum 3. Celeen Centrum Willem Adriaansens I bron Locatus Binnenstadsmanager Joop van Bel: „Het straatmeubilair moet heel zijn en goed in de verf zitten, in de winter moet er sfeerverlich ting zijn, 's zomers bloemen en an dere verfraaiing. De Sint Jacobspas sage en op termijn de hele binnen stad wordt opnieuw bestraat, waar bij de witte tegels waarop kauw- Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - De Hogeschool Zee land laat van maandag 25 tot en met donderdag 28 januari ruim 1400 derdejaars scholieren van het voortgezet onderwijs kennisma ken met het hoger beroepsonder wijs tijdens de zestiende Scholie renmanifestatie. Dat gebeurt in diverse laboratoria en praktijkruimten van de oplei dingen op het gebied van tech niek, chemie, watermanagement, economie en toerisme, communi catie, informatica, personeel en ar beid, sociaal werk, verpleegkunde en leraar basisonderwijs. De leerlingen krijgen lesopdrach- ten waarmee zij een halve dag aan de slag gaan. Zo krijgen zij een beter zicht op de praktijk waarop deze studierich ting hen voorbereidt. Voor 'econo men' ligt er bijvoorbeeld een prak tijkopdracht 'hoe breng ik haargel op de markt'. Communicatiestudenten in spe ne men een kijkje in de wereld van de reclamecampagnes. Voor computerfanaten is er bij de opleiding ICT de HZ-game, die hen spelenderwijs kennis laat ma ken met de wereld van ICT, bij Bouwkunde wordt een hangplek ontworpen. De tien deelnemende Zeeuwse scholen roosteren hun derdejaars havo- en vwo-leerlingen een dag deel vrij om hen in staat te stellen zich op deze wijze te oriënteren op hun studie- en beroepskeuze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2