FINALE I7 Lezing Susan Smit over boek 'Vloed' Wat wenst de sukkel, als de buurman het dubbele krijgt? brieven UITVERKOOP GEHELE COLLECTIE min. 40% KORTING EXTRA KASSAKORTING 2e artikel 20% EXTRA 3e artikel 25% EXTRA 4e artikel 30% EXTRA agenda maandag25 januari 2010 LA. „Dat heeft ons aangenaam ver rast. We zijn daarom al voorzichtig aan het kijken of we het volgend jaar januari weer kunnen doen. Ho pelijk is dit het begin van een tradi tie." foto Lex de Meester MIDDELBURG - Schrijfster Susan Smit geeft vrijdagmiddag in boek handel De Drukkerij in Middel burg een lezing over haar nieuwe boek Vloed. Het betreft een historische roman, gebaseerd op Smits eigen familiege schiedenis die zich grotendeels in Noordwijk afspeelt. In dit dorp aan zee liggen de wortels van haar bestaan en het verhaal van haar overgrootmoeder, Adriana van Ko nijnenburg. Deze vrouw slaat haar eerste huwelijksaanzoek af. Zij zit liever te lezen of te schrijven zoals haar vroeger speelkameraadje Henriëtte Roland Holst. Haar va der, hotelier en reder, verandert het vissersdorp in een mondaine badplaats door badkoetjes op het strand te zetten en een badhotel te beginnen. Als Adriana zich na ver loop van tijd inzet voor liefdadig heidswerk in een clubhuis voor vissers, wordt zij verliefd op Jacob, een jonge visser. De gevoelens blij ken wederzijds, maar het verschil in klasse is groot en de verhouding strandt. Susan Smit profileert zich met dit boek voor het eerst in het biografi sche genre. Vrijdag 29 januari, Brasserie De Drukke rij, Markt, Middelburg, 16.00 uur. iilllillllMHill IMMWUIIiliilltl II ijWWIWJIIM—IW II IHf i'li III 9 0 0 0 9 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl winst opleveren. Beter dan te den ken dat het toch niet zal helpen! Marianne de Bruijne Amnestylaan 56, Middelburg Aardig zijn 2 Paalhuisjes 2 Paalhuisjes in de Westerschelde; waar hebben we het nu weer over? De natuurmensen hebben de mond vol over schade in de natuur door het verdiepen van de Wester schelde. Rijkswaterstaat sluit dij ken af om de rose grutto onge stoord op het slik te kunnen laten fourageren, en nu men huisjes op palen wil bouwen in de Wester schelde hoor je niemand! Ja, ze kunnen beter een eindje opgescho ven worden naar Baarland, omdat de locatie verkeerd gekozen is. De mensen hebben dan niet voldoen de zicht meer als ze 'bootjes gaan kijken'. 'Rijkswaterstaat is bereid mee te denken'. Ik vraag me echt af of we toch wel weten waar we mee bezig zijn. Laten we het beetje natuur dat er nog is met rust laten. In Noord-Beveland staat zelfs een brulboei op de dijk. J. Koeman, Polderweg 5, Kruiningen Gezeur 3 Deze week stond links een column met zelfspot over 'land van zeurpie ten' en rechts een zuur commen taar op de SIRE-actie over 'aardiger zijn'. Heel treffend! Alleen al dat er over deze actie gepraat wordt, kan door Willem Nijssen O SS«S*9«» Een reactie op de uitspraak van R. Diekstra over de uiteenzetting van het begrip aardigheid. Hij geeft aan als hij voor een zebrapad stopt en de voetganger bedankt hem, hij in staat is om de volgende keer niet even snel door te rijden. Par don, is het niet bij wet vastgelegd dat iedere automobilist verplicht is te stoppen als er voetgangers bij een zebrapad staan te wachten! Een mentaliteitskwestie, of je dit nu aardig vindt of niet. Het gaat er toch niet vanaf hangen dat we een voor wat hoort wat maatschappij worden? Aardigheid zit vaak in de harten, je doet juist dingen voor el kaar uit empathie of spontaniteit. A. Franzen Koudekerkseweg 30, Vlissingen Haïti Dat was weer een mooie avond en het was een prachtig resultaat: wij gaven met meer dan 41 miljoen eu ro! Wat zijn we toch goed, hè! Een beetje minder hoog van de to ren blazen mag wel. Is het niet be denkelijk dat 60 procent van de jongeren niet bereid was om mee te doen? Is dat niet des te schrij nender als je bedenkt dat er een grote groep van die jongeren wél vele miljoenen op tafel legden voor 5 minuten 'plezier' met dat smerige vuurwerk? Huib Marsman Zeeleliéweg 12, Renesse Theaterrecensent Willem Nijssen geeft in deze rubriek wekelijks zijn impressies weer van voorstellingen die hij heeft bezocht. Vandaag: 'De vrouw in het zwart' van Het Thriller Theater. Tweemaal heerlijk ouderwets, dat vat voor mij de afgelopen week goed samen. Twee maal lekker gaan zitten, geen hoge verwach tingen hebben, gewoon vermaakt willen worden. Geen idee, waarom ik daar nu plotseling het woordje 'ouderwets' op plak. Toch niet omdat ik dat vroeger veel heb meegemaakt. Eerder omdat het in de verte een hunkering uitdrukt, naar iets 'ouder wets' dus, in die zin dat je dat nu niet veel meer vindt. Maar dat dat daarom nog niet slecht hoeft te zijn. Eerst dan 'De vrouw in het zwart', een toneelthriller die sinds zijn ontstaan in 1987 non-stop gespeeld is. In Engeland natuurlijk, het land van de toneelre cords. (Ik kon het niet laten... En jawel hoor, 'The Mousetrap' in zijn 58e jaar, bijna 24.000 voorstellin gen!) Er worden nog altijd nieuwe generaties gebo ren, die dit soort 'suspense', dit soort aanhoudende spanning vóór men tot een ontknoping komt, heel graag aan den lijve ervaren. Al het andere (de kwali teit van het spel, de geloofwaardigheid van de perso nages enz.) is van veel minder belang. Sterker nog, hoe ouder en vertrouwder dat allemaal is (denk aan 'Baantjer' of aan 'Witse'), hoe prettiger men dat vindt. Dat een oude hutkoffer achtereenvolgens dienst doet als bureautje, als trein of als de bok van een koets (waarop de twee spelers zo heerlijk kinderlijk syn chroon door kuilen en putten schommelen) is daar om veel eerder een reminiscentie aan vervlogen kin derjaren dan een verwijt van simplisme. Wat telt zijn de ijselijke gillen, die (tot aan de 8e, toen werd het vertrouwd) vanuit het onverwachte niets door de zaal jammeren. De eerste bezorgde mij rillingen en kippenvel, en zo hebben de makers dat graag. Het is toneel voor een doelgroep waar ik niet echt toe behoor, maar het is ook toneel dat ik - mits met mate geconsumeerd, zoals er ook altijd één detective mee gaat in de zomerkoffer - toch wel kan waarderen. Er kan niet veel mis gaan (alleen de timing maar die was hier ok) en het heeft uiteindelijk - na de rillingen - een bepaald feel-good-effect dat je anders nooit krijgt. Al net zo 'ouderwets' was de show van Rob Ur- gert en Kees van Amstel. Twee mannen op een podium, die het ditmaal niet gemunt hebben op het publiek, maar die vooral goedmoedig proberen elkaar een beetje te plagen, en die daarvoor een ongevaarlijk onderwerp hebben gekozen: geluk. De klassieke patronen worden gevolgd. De een geeft aan, de ander maakt af. De een is 'gelukkig' ge trouwd, de ander is 'ongelukkig' vrijgezel. De een geeft de ander een boekje (Two steps to happinessen nog een (Gelukkig in drie eenvoudige stappen) en nog één, en nog één. De reeks bouwt heerlijk hilarisch op tot Luck is near. How to get rich and happy in 53 steps. (winter) (m.u.v. accessoires nieuwe collectie) GIMBRÈRE MODE LANGE DELFT T MIDDELBURG BOBBE MODE WALSTRAAT [gg/LISSINGEN Dan is het genoeg voor Van Amstel. „Ja, ja", zegt hij gortdroog, „ik pak de auto wel." Wat in 'Hoe Word Ik Gelukkiger Dan Mijn Buurman Zonder Dat Het Veel Kost?' vooral in heel milde en hilarische bewoordingen wordt aangetoond, is dat buurmans gras inderdaad altijd groener is. En dat wij onszelf eigenlijk vaak tekort doen wat geluk betreft, omdat de jaloezie altijd om het hoekje gluurt. Het slotverhaal had er wat mij betreft nog wel wat sterker mogen staan, want dat bevatte een overtuigende mo raal. Volgens een Russische legende mocht een boer tje wensen wat hij wou. Maar... zijn buurman zou 2x zoveel krijgen als hij. En wat wenst de sukkel? Deze week speelt theatergroep De Nieuw Amsterdam (DNA) op donderdag in het Arsenaaltheater (Vlissingen) het vijfde en laatste deel van 'Pax Islamica'. Dat was een interessant project dat liep van 2007 tot 2009 waarbin nen in vijf toneelstukken 'de huidige waarde van de islam in de Westerse wereld wordt onderzocht'. Vijf stukken, omdat de islam zich baseert op de 'vijf zui len', de belangrijkste religieuze plichten van een mos lim. De vierde bijvoorbeeld is de ramadan, de vijfde is de 'hadj', de pelgrimstocht naar Mekka. Dit laatste stuk is één van de boeiendste, omdat het is geïnspi reerd op de karakters en thema's van de roman De ge broeders Karamazov van Dostojevski. Ook boeiend en veelbelovend is de thema-avond 'dichters en muziek' in De Wegwijzer (Nieuw- en St. Joosland), met Rob Kloet, drummer van 'de Nits' en dichteres Anne van Amstel, op zaterdag 30 januari. Bruun Kuijt en David Goddyn in De vrouw in het zwart van Het Thriller Theater. foto Joris van Bennekom De volledige agenda én alle films vindt u op onze website. OP PAD Middelburg Ivo de Jong geeft een lezing met als titel 'De toekomst van de religie: de vermom mingen van God in muziek en kunst'. Koorkerk, 19.30 uur. Zierikzee Jaarvergadering Ouderrraad Pontes Pieter Zeeman m.m.v. Theatergroep DNL met voorstelling over 'communiceren met je puber'Aula zuid, Pontes Pieter Zeeman. Aanvang 19.30 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Komt een vrouw bij de dokter: 20.00 uur; Sherlock Holmes: 20.00 uur; Old dogs: 18.45 uur; It's com plicated: 20.00 uur; Law abiding citizen: 21.30 uur; Bright Star: 20.30 uur; GOES MHiami Merral, Avatar: 21.00 uur; De hel van '63: 19.00 uur; It's complicated: 18.45 en 21.15 uur; Komt een vrouw bij de dok ter: 21.15 uur; Old dogs: 19.00 uur; Sher lock Holmes: 19.15 en 21.45 uur; MIDDELBURG Schuttershof, De helaasheid der dingen: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Sherlock Holmes: 21.00 uur De hel van '63:19.00 uur; Avatar: 20.30 uur; It's complicated: 19.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 20.30 uur; VLISSINGEN CineCity, Alvin en de Chipmunks: 13.45 uur; Avatar: 13.30, 16.45, 18.45 en 20.30 uur; De hel van '63: 16.15 en 19.30 uur; Brother's: 21.30 uur; De hel van '63: 16.15 en 19.30 uur; De Storm: 14.00 uur; It's complicated: 13.45 en 19.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 14.00, 16.30 en 19.00 uur; Millennium 2: 13.30, 16.15, 19.00 en 22.00 uur; Old dogs: 16.30 uur; Sherlock Holmes: 13.30, 16.15,19.0 en 21.45 uur; The fourth Kind: 22.00 uur; Triangle: 16.30 en 22.00 uur; Sneak: 22.00 uur;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19