binnenland 17 dat geen killervirus werd met Flevoland 'Klink nam geen leiding bij begin griepuitbraak' Drietal krijgt twaalf jaar celstraf opgelegd in Groningse hiv-zaak RIVM: 'Het was wel degelijk verontrustend' Privé erkent: kroonprins reed tocht uit 'Osterhaus verzweeg dat er bij de Spaanse griep zoveel doden vielen, doordat de bevolking na WO I verzwakt was' zaterdag 23 januari 2010 mensen overleden aan de Mexicaanse griep. Voorspellingen liepen op tot vijfduizend dodelijke slachtoffers. Inentingen tegen de Mexicaanse griep in de RAI in Amsterdam. Meer dan een mild griepje werd het niet. foto David van Dam/GPD Achterafis het altijd makkelijk pra ten, vindt arts infectieziekten Aura Timen van het instituut voor volksgezondheid RIVM. Zij staat achter Klinks keuze om, naast de gebruikelijke risicogroepen en zorg- personeel, ook alle gezonde jonge kinderen te vaccineren. „De eerste berichten uit Mexico waren wel de gelijk verontrustend. Het ging om een compleet nieuw virus dat vooral jonge mensen ziek maakte. Dat heeft zijn stempel gedrukt op alle besluiten die daarna zijn geno men om de pandemie te bestrij den." Ongeveer negentig procent van de opgenomen patiënten was jonger dan 65 jaar. Een kwart was jonger dan vier jaar. De besluiten moesten worden genomen in gro te onzekerheid en onder grote tijdsdruk. „Natuurlijk kun je met de wijsheid van nu van alles vin den, maar het gaat om wat toen bekend was." Uri Rosenthal, instituut voor crisismanagement COT tergrond verdween verbeterde de communicatie." Toch vindt communicatiedeskun dige Jan Gutteling van de Universi teit Twente de pogingen om bur gers te informeren nu geslaagder dan ten tijde van de vogelgriep zes jaar geleden. De overheid heeft kennelijk geleerd, merkt Gutteling. „Ze wilde stoppen met bangmake rij, maar mensen wel helpen de juiste beslissingen te nemen. Door burgers via verschillende kanalen te benaderen, geef je ze een gevoel van urgentie." missaris van de koningin en de burgemeesters Jan van Maasakkers (Gemert-Bakel), Herman Klitsie (Oss) en René Roep (Gilze Rijen) aan premier Balkenende. Zo zouden mensen delen van de provincie mijden. 'We achten het van groot belang dat de aanpak van de Qjkoorts wordt verbreed naar alle beleidsterreinen die er door geraakt worden', aldus de brief „Op dit moment is de volksge zondheid het belangrijkst", zegt Van Maasakkers. „Maar je kunt je afvragen wat de gevolgen op de lange termijn zijn: hoe groot is de imagoschade?" DEN HAAG - Minister Ab Klink (Volksgezondheid) heeft aan het begin van de grieppandemie ver zuimd de regie in handen te ne men. De woordvoering over de griepuitbraak liet hij over aan viro- loog Ab Osterhaus, wat voor on duidelijkheid en onrust onder de bevolking heeft gezorgd. Dat zegt AMSTERDAM - Het weekblad Privé gaat een artikel rectificeren over prins Willem-Alexander. Het blad schreef dat de kroonprins de Elfste dentocht van 1986 niet helemaal had gereden. Privé tekende het re laas op van Lützen Haak. Die be weerde dat Willem-Alexander maar een gedeelte van de tocht heeft geschaatst. De Rijksvoorlich tingsdienst noemt het verhaal in de Privé klinkklare onzin en eiste rectificatie. „Wij plaatsen volgende week verklaringen van beveili gingsmensen die de tocht met de prins hebben gereden", aldus hoofdredacteur Santegoeds. Hij gaat evalueren hoe dit verhaal in zijn blad heeft kunnen belanden. crisisexpert Uri Rosenthal van het instituut voor crisismanagement COT. De Europese Commissie houdt dinsdag een hoorzitting over de rol van de farmaceutische indus trie bij de pandemie. Initiatiefne mer is voorzitter Wolfgang Wo- darg van de EU-Gezondheidsraad. Wodarg meent dat farmaceuten en griepexperts de pandemie veel te zwaar hebben aangezet. Landen waren hierdoor verplicht om mil jarden te steken in virusremmers en aparte vaccins, terwijl de Mexi caanse griep waarschijnlijk ook ge woon in het jaarlijkse griepvaccin had kunnen zitten. Hij vindt bo vendien dat miljoenen mensen on nodig zijn blootgesteld aan de risi co's van onvoldoende geteste vac cins. Minister Klink wil niet vooruitlo pen op een grote evaluatie van de Mexicaanse griep die later dit jaar plaatsvindt, zo laat hij via een woordvoerder weten. LEEUWARDEN - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de drie verdach ten in de geruchtmakende Gro ningse hiv-zaak celstraffen tot twaalf jaar opgelegd. Peter M. kreeg de hoogste straf. Hans J. en Wim D. moeten respectievelijk ne gen jaar en acht maanden de cel in. De drie mannen krijgen hun straf omdat ze vijf andere mannen op zettelijk hebben proberen te be smetten met het hiv-virus tijdens seksfeesten in Groningen. Het vi rus kan aids veroorzaken. De ver oordeelden organiseerden in een periode van drie jaar (2005-2007) de feesten, waarbij ze bij diverse mannen hiv-geïnfecteerd bloed in spoten. Het hof heeft M. en J. aanzienlijk hogere straffen gegeven dan de rechtbank in Groningen eerder deed. Dat komt volgens voorzit ster Koolschijn omdat haar rechts college 'veel zwaarder tilt aan het doelbewust besmetten van de slachtoffers en de gevolgen die dat voor hen heeft'. Want het hof neemt aan dat de pogingen tot be smetting in vier van de vijf geval len ook zijn geslaagd. Koolschijn: „De slachtoffers lijden nu aan een chronische ziekte en hebben een redelijke kans dat ze hierdoor eerder overlijden. Ook moeten de slachtoffers medicatie nemen die soms lijdt tot bijwerkin gen zoals de vervreemding van je omgeving, jezelf en je lichaam." M. krijgt de zwaarste straf omdat hij de initiatiefnemer was. J. was dit niet en heeft volgens het hof vrijwel direct na zijn aanhouding meegewerkt aan het onderzoek van de politie. Om deze reden is dé straf van J. lager uitgevallen. Verdachte D. is alleen maar veroor deeld voor het verstrekken van xtc en ghb tijdens de gewraakte seks feesten. Daarom komt hij met acht maanden cel weg. Advocaat Wim Anker kondigt aan 'waarschijnlijk' in cassatie te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7