221 zeeland Renesse krijgt er zes nieuwe woningen bij Hondenpoep en herrie bij de FINALE Plekje voor jongeren niet té dichtbij INBREIDING Bestemmingsplan gewijzigd Extra voorstellingen De Storm voor Haïti Inschrijven voor strao Burgh-Haamstede Vrouwen van Nu naar Tonnenmagazijn SOCIALE STAAT SCHOUWEN-DUIVELAND Scoop, Zeeuws Instituut voor sociale en culturele ontwikkeling onderzoekt leefbaarheid in gemeenten. De resultaten op Schouwen-Duiveland in 5 afleveringen. Deel V: Veiligheid. Met z'n allen posters plakken Menevenement in Oosterland Politici op bezoek bij wereldvrouwen UITVERKOOP GEHELE COLLECTIE min. 40% KORTING EXTRA KASSAKORTING 2e artikel 20% EXTRA 3e artikel 25% EXTRA 4e artikel 30% EXTRA Uitleenmagazijn Burgh-Haamstede voorlopig gesloten zaterdag 23 januari 2010 door David Duijnmayer RENESSE - Aan de Kabbelaarsweg in Renesse, op de plek waar voor heen de Schouwse Bouwmateria- lenhandel was gevestigd, komen zes woningen. Het gaat om koop huizen, die in prijs variëren van 295.00 tot 500.000 euro. De bouwaanvraag lag al sinds 2007 in de week, maar er was een wijzi ging van het ter plaatse geldende bestemmingsplan voor nodig. Dat is nu gebeurd. Tegen het gewijzig de bestemmingsplan, dat tot vori ge week ter inzage heeft gelegen, zijn geen zienswijzen ingediend. De bouwplannen komen van grondeigenaar en eigenaar van de Schouwse Bouwmaterialenhandel Leo Lemsom. „Nu het bestem mingsplan gewijzigd is, kunnen we de huizen in de verkoop doen. Er zijn al wel wat opties. Zodra er vier verkocht zijn, gaan we begin nen met bouwen. Bij normaal ver lopende verkoop, hopen we voor de bouwvak te beginnen. We wil len het eigenlijk wel dit jaar realise ren." De huizen in jaren zestig-stijl zijn ZIERIKZEE Filmtheater Fizi in Zierikzee houdt zondag, maandag en dinsdag extra voorstellingen van de film De Storm over de watersnoodramp. De opbrengst is bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Haïti. De film draait zondag om 14.00 en 19.30 uur, maar de eerste voorstelling is al uitverkocht. Maan dag draait de film om 19.30 uur, dinsdag om 14.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Op vrijdagavond 5 februari is de in schrijving voor de strao Burgh- Haamstede. De inschrijving is van af 19.30 uur in Hotel Bom in Haam stede. Telefonisch inschrijven kan ook (0111-652229). Aan de inschrij ving zijn geen kosten verbonden. Een week later - op zaterdag 13 fe bruari - wordt het straofeest van Burgh-Haamstede gevierd. BROUWERSHAVEN De drie afdelingen van de NBvP/ vrouwen van Nu houden op 27 ja nuari een gezamenlijke avond in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven. De avond begint om 19.30 uur. De cabaretgroep van de afde ling Fijnaart treedt op. De drie afdelingen van Schou- wen-Duiveland komen jaarlijks eenmaal bij elkaar. door Ali Pankow ontworpen door architectenbu reau Kort uit Zierikzee. Er komt een grote vrijstaande bungalow aan de Hogezoom. De andere vijf huizen grenzen aan de Kabbelaars weg: een kleinere vrijstaande bun galow, twee-onder-een-kapwonin- gen en twee geschakelde wonin gen. Het bouwproject krijgt de naam De Hoge Vroonen. Het terrein ligt al sinds 2005 braak. Toen verhuisden enkele bedrijven, waaronder de Schouwse Bouwma terialenhandel, vanuit het cen trum van Renesse naar het nieuwe bedrijventerrein Duinzoom. De ga ten die zij achterlieten, konden met woningbouw opgevuld wor den - het zogenaamde inbreiden. Zo werden in 2008 al zes huizen opgeleverd op de voormalige stek van Bouwman Transport. Als eni ge van de toen vrijgekomen loca ties, was het terrein van 3000 vier kante meter aan de Kabbelaarsweg echter niet opgenomen in het be stemmingsplan voor de bebouwde kom. Het bestemmingsplan Lage Zoom waar de lotatie onder viel, moest herzien worden om de bouw van woningen mogelijk te maken. ZIERIKZEE Politici die op wankele keukentrap jes in weer en wind posters plak ken is verleden tijd. Ook is het niet langer nodig om met een emmer plaksel in de kofferbak over het ei land te crossen. De partijen heb ben de handen ineengeslagen en gaan samen posters plakken. Com fortabel en gemakkelijk in de ge meentewerkplaats. Daarna worden de borden in de kernen geplaatst. OOSTERLAND Voor de vijfde maal wordt in Oos terland op 15 mei een benefiet men evenement gehouden. Een onder deel is een wedstrijd voor enkel en meerspannen paarden en po ny's. Parcoursbouwers is Piet de Ronde. De opbrengst van het eve nement gaat naar de voedselbank, weeshuis Kebene in Kenia en het shelterboxproject van de rotary. ZIERIKZEE De PvdA-raadsleden Petri D' Anjou en Brigitte Troost zijn woensdag te gast bij de Wereldvrouwen tijdens de wekelijkse inloopmiddag. De middag in het MFC in Zierikzee staat in het teken van ontmoeting en informatie. Op vrijdag 29 janua ri gaat een delegatie van de Wereld vrouwen naar een D66 bijeen komst in Dreischor. Hondenpoep, herrie bij de buren, verkeersla waai, rommel op straat en stank van de land bouw. Sommige Schouwen-Duive- landers hebben er hun buik van vol. Deze zaken staan in elk geval bovenaan de klachtenlijst in het Scoop-onderzoek naar veiligheid en overlast. Relatief blijkt het allemaal wel mee te vallen. Zeker waar het gaat om veiligheid. De meeste inwo ners zeggen zich nooit (36%) of zel den (46%) onveilig te voelen. Het onderzoek geeft ook inzicht in het ervaren van sociale veiligheid. Daarmee wordt bedoeld de mate waarin mensen het gevoel hebben dat zij het inzicht, de mogelijkhe den en de middelen hebben om zelf iets aan hun situatie te doen. Daarin zijn vrij grote verschillen te zien. Zo ervaren vooral de bewo ners van Zonnemaire en Ouwer- kerk een sterke sociale veiligheid. In Ellemeet en in de Zierikzeese wijk Poortambacht beoordelen de bewoners de sociale veiligheid als veel minder. „Wij voeren als gemeente een ac tief én integraal veiligheidsbeleid", zegt ambtenaar Jacques Straver. Met dat 'integraal' doelt hij op de samenhang tussen diverse maatre gelen. Ook benadrukt hij dat het beleid elk jaar op basis van de actu ele ontwikkelingen wordt bijge steld. Concrete voorbeelden zijn de inzet van 'susteams' ter begelei ding van nachtelijke stappers en dus bewaking van de orde, nacht vervoer en het werken met pols bandjes in de horeca. Volgens Straver gaat, ondanks be perkt politietoezicht, de aandacht echt niet alleen uit naar de West hoek. „Ook als zich elders in de re gio plots iets voordoet en we wor den daarvan in kennis gesteld, pro beren we dat in breed verband op te lossen. Dat gebeurt niet alleen door er extra politie op af te stu ren, maar bij voorkeur in samen werking met meerdere betrokke nen." Hij schetst dit in relatie met de overlast die zich twee jaar gele den voordeed tijdens het nachtelij ke busvervoer vanaf de jeugdsoos in Bruinisse naar Duiveland en Zie rikzee. Volgens Straver geldt voor al in de kleine kernen de sociale controle als belangrijke factor bij het oplossen van overlast. „Veel mensen kennen elkaar en je wordt er sneller op je gedrag aangespro ken." In Zierikzee ervaart hij in dat ver band net iets meer een stadscul tuur. „In een wijk als Poortam bacht zijn sommige jongeren toch wat anoniemer en zitten er altijd een paar tussen die rottigheid uit halen." Dat in Ellemeet de sociale veilig heid als veel minder wordt beoor deeld dan bijvoorbeeld in Ouwer- kerk, heeft volgens Straver te ma ken met concentraties jongeren in de zomer. „Natuurlijk gebeurt er dan wel eens wat. Dat wordt na drukkelijk ervaren als overlast in een kleine kern, maar heel veel meldingen van vernielingen zijn er in feite toch ook weer niet." Als er iets dreigt te veranderen in een ver trouwde woonomgeving wekt dat direct angst. Volgens veiligheidsambtenaar Jacques Straver schuilt daarin de verklaring dat enerzijds de meeste bewoners in deze gemeente zich veilig voe len, maar dat anderzijds mensen hier vrijwel direct hun hakken in het zand zetten als een hangplek voor jongeren hun te dichtbij komt. „Jammer", vindt Straver. „Laten we blij zijn dat er nog jongeren zijn in een gebied met zo veel vergrij zing." Mels Hoogenboom van het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland valt hem bij. „Mensen zijn nog net niet zo negatief dat zij de jeugd een plekje in het eigen dorp ontzeggen, als het maar niet té dichtbij is." Dat geldt niet alleen voor deze gemeente. Hoogen boom deed die ervaring ook op in zijn vorige baan als jongerenwerker in het gebied rond Moerdijk. „Ik ben overigens niet per definitie pleitbezorger voor de jeugd, maar werp me vooral op als bruggen bouwer", zegt Hoogenboom. Hij probeert begrip te kweken tussen de betrokken partijen. „Volwassenen gaan vaak bij voorbaat uit van veel overlast, jongeren vinden dat volwassenen altijd klagen. Ik probeer jon geren dan te laten ervaren hoe luid hun muziek en ge- scheur met brommers in een woning kunnen klin ken. Zo leren zij ook de keerzijde van hun gedrag." Op dit moment lopen er twee trajecten voor het reali seren van een ontmoetingsplek voor jongeren, één in Noordgouwe en één in Burgh-Haamstede. „In tegenstelling tot vorig jaar zijn er in Haamstede de afgelopen maanden geen klachten meer over over last. Misschien heeft dat met de winter te maken, maar jongeren komen tot nu toe nog steeds bijeen bij het bankje voor de ingang van de Slotlaan." (winter) (m.u.v. accessoires nieuwe collectie} GIMBRERE MODE LANGE DELFTB MIDDELBURG BOBBE MODE WALSTRAAT B VLISSINGEN BURGH-HAAMSTEDE - Het uitleen- magazijn van Allévo in Burgh-Haamstede is afgelopen week verhuisd naar Zierikzee, in verband met de verbouwing van het wijkgebouw in Burgh-Haam stede. Het is nog niet duidelijk of het magazijn na de verbouwing weer terugkomt in Burgh-Haam stede. Bij de uitleenmagazijnen kunnen hulpmiddelen en verpleeg- artikelen geleend worden. Het uitleenmagazijn in Zierikzee (Grevelingenstraat 2) is elke werk dag open van 15.30 tot 18.00 uur. Via de zorgcentrale van Allévo kan ook een afspraak gemaakt worden voor het bezorgen of ophalen van hulpmiddelen: 0113-249111. MEEST CELEZEN 1Hondenbrokken en vlees (foto) 2. ZSC62 worstelt met privatisering 3. Kadeweg alleen voor bus en fiets EN VERDER Video één minuut gratis winkelen in de C1000 in Renesse. Zie: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68