5 PIANO'S Zaltbommel alert na bedreiging 5°/o 10°/o 15% SO°/o ACUSTICA van lagere overheden te verdubbelen Haïti Opnieuw uitstel voor studenten ov-chip Carnavalsprins is allergisch voor alcohol Jacht op zwart geld wordt heviger Spermadonor blijft geheim voordeel voordeel voordeel voordeel leder zijn woonplezier 1 B BW zaterdag 23 januari 2010 Kritiek op Koenders Voor 'n advies op maat Korte Huifakkerstraat 2. Breda - 076 560 24 23 www.acustica.nl Oppositie kraakt het plan van minister Koenders om ook gif ten voor Haïti van lagere over heden te verdubbelen. D66-leider Alexander Pech- told: „Miljoenen aan belasting geld worden met belasting geld verdubbeld." DEN HAAG - Een dag na de inzame lingsactie 'Nederland helpt Haïti' is kritiek losgebarsten op het kabi netsbesluit om alle giften op giro 555 te verdubbelen. Oppositiepar tijen hekelen het feit dat PvdA-mi- nister Bert Koenders van Ontwik kelingssamenwerking ook bijdra gen van lagere overheden verdub belt. Daarmee wordt belastinggeld op belastinggeld gestapeld. Dit on dermijnt de 'geefbereidheid', oor delen WD en D66. Alle giften die donderdag tot mid dernacht binnenkwamen, tellen mee voor de regeringsbonus. Daar onder bevinden zich enkele miljoe nen euro's van gemeenten en pro vincies. WD-Kamerlid Han ten Broeke vreest dat mensen de vol gende keer hun hand op de knip houden omdat hun gemeente al geeft en het kabinet dat bedrag nog eens verdubbelt. „Als je de prikkel om te geven weghaalt door de overheid een te prominente rol te geven, dood je de animo voor zo'n actie. Dat is potentieel gevaar lijk", aldus Ten Broeke. D66-leider Alexander Pechtold sluit zich daarbij aan. „Miljoenen aan belastinggeld worden met be lastinggeld verdubbeld." Dat kan niet de bedoeling zijn, meent hij. „We moeten het rekensommetje eerlijk maken." Ten Broeke ging ervan uit dat de giften van andere overheden niet door Koenders zouden worden meegeteld. Dat blijkt niet het ge val. „Zo is de methode", zei Koen ders na afloop van de minister raad. „De behoefte is zo groot. De ze bedragen zijn heel erg nodig." Niet eerder gaf de Nederlandse overheid zo'n grote bijdrage (ruim 40 miljoen euro) aan een landelij ke inzamelingsactie. Voor de tsuna- mi-actie kwam er een bedrag van 5 miljoen euro. De hoogste over heidsbijdrage tot nu toe was de 9,2 miljoen voor de slachtoffers van de orkaan Mitch in 1998. Koenders ontkent dat het kabinet bij een volgende ramp van deze omvang weer met tientallen mil joenen over de brug zal moeten ko men. „Dit is geen precedent voor de toekomst." Koenders moet de ruim 40 mil joen euro op zijn eigen begroting zoeken. Door de economische cri sis wordt.daar al fors op bezuinigd: 600 miljoen op een totaal van 4,7 miljard euro. Volgens Koenders geldt het 'nood-breekt-wet-princi- pe'. De 'Haïti'-gelden kunnen volgens de minister deels worden geput uit een potje van 140 miljoen euro voor noodhulp. Het andere deel, bestemd voor wederopbouw, wordt over 'drie tot vier jaar' uitge smeerd. Dit nog onbekende be drag gaat ten koste van het budget voor de veertig landen waarmee een Nederland een ontwikkelings relatie onderhoudt. Rond de controle van de beste ding van donaties voor Haïti is een misverstand ontstaan. De Algeme ne Rekenkamer zal niet, zoals Koenders eerder zei, precies gaan controleren hoe de Samenwerken de Hulporganisaties (SHO) giften gaan besteden. Dat zei de presi dent van de Rekenkamer gisteren. Wel zal de Rekenkamer adviezen geven over de manier waarop be steding moet worden verant woord. Zo kan duidelijker worden wat het effect is van de hulp. De televisieactie van de commer ciële zenders en publieke netten voor Haïti leverde donderdag 3,4 miljoen kijkers op. Ongeveer 185.000 mensen kon den geen geld schenken omdat de lijnen te lang bezet waren. De bel lers moesten hun naam en tele foonnummer op een band achterla ten. Zij krijgen van de Samenwer kende Hulporganisaties (SHO) als nog een telefoontje. Zo'n 20 procent van het geld gaat DEN HAAG Minister Ronald Plasterk (Onder wijs) wil geen nieuwe datum noe men waarop studenten de ov-chip- kaart moeten hebben geactiveerd. De bewindsman stelde gisteren dat 1 februari van de baan is. Plasterk wil pas praten over een nieuwe da tum als alle studenten de kans heb ben gehad hun kaart op te laden. De ov-chipkaart had per januari voor de studenten moeten werken. Dat werd verschoven naar t februa ri. Studenten kunnen er volgens hen niets aan doen dat ze hun kaart niet kunnen activeren. Zij stellen dat het klachten regent over defecte oplaadautomaten. OBBICHT Noem het een bizarre speling van het lot: een carnavalsprins die aller gisch is voor alcohol. Toch is het harde realiteit in Obbicht. De kers verse seniorenprins Jac Lemmens (69) wordt letterlijk doodziek als hij ook maar één slok bier of ander alcoholisch drankje nuttigt. „De allergie is vijftien jaar geleden plotseling ontstaan. Onderzoek in het ziekenhuis heeft de diagnose bevestigd. De oorzaak is onduide lijk en helaas is er geen remedie voor", zegt prins carnaval. „Ach, al les went. Met cola kom ik ook uit de voeten. Ik zeg altijd: liever dit dan een hartinfarct." op aan noodhulp en 80 procent is bedoeld voor wederopbouw. 9 De SHO heeft vier nieuwe organisa ties toegelaten. Concreet betekent dit dat zij een deel van het geld krij gen dat is gestort op giro 555. Het gaat om SOS Kinderdorpen, Habi tat for Humanity, CARE Nederland en WereldOuders. Het is nog on duidelijk hoeveel geld zij krijgen. Voorlopig komen er geen adop tiekinderen meer uit Haïti naar Ne derland. De 106 kinderen die don DEN HAAG Het wordt gemakkelijker om in be lastingparadijzen grote sommen crimineel geld op te sporen. Veer tien landen hebben in een nieuw belastingverdrag vergaande afspra ken opgenomen over de uitwisse ling van bankgegevens. Naast Ne derland zullen de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië hun handtekening zetten, als mede de 'banknaties' Zwitserland, Luxemburg, Oostenrijk en Liech tenstein. Door het verdrag kunnen ook sneller 'zwarte' spaarrekenin gen worden blootgelegd. Landen kunnen zich niet langer verschui len achter het bankgeheim. GRONINGEN Het Delfzicht Ziekenhuis in Delf zijl hoeft een blank lesbisch stel geen gegevens te verstrekken, die hen zouden kunnen helpen in de zoektocht naar de biologische va der van hun donkergekleurde zoon tje. Dat bepaalde de rechtbank in Groningen gisteren. Het jongetje werd zeven jaar geleden geboren na kunstmatige inseminatie in het ziekenhuis. Bij de geboorte werd duidelijk dat het kind door zijn donkere huidskleur fiiet het zoon tje kon zijn van de door het lesbi sche stel voorgedragen blanke zaad donor. Het ziekenhuis gaf toe dat per ongeluk sperma is verwisseld. derdag in Nederland aankwamen zijn de laatste. Er lopen geen proce dures meer, zei een woordvoerster van de Nederlandse Adoptie Stich ting (NAS) gisteren. Uit ziekenhui zen in Haïti zijn sinds de verwoes tende aardbeving van 12 januari zo'n vijftien kinderen verdwenen uit ziekenhuizen. De vrees bestaat dat de kinderen voor adoptie in het buitenland worden aangebo den, aldus Unicef. 1 Het aantal vermiste Nederlanders in Haïti is gestegen van twee naar vier. Het Arubaanse Rode Kruis meldde donderdagavond dat ook twee Nederlanders worden vermist die op Aruba wonen. De andere twee zijn Antilliaanse mannen. Reddingswerkers hebben gisteren een vrouw (84) onder het puin vandaan gehaald, tien dagen na de aardbeving. Volgens een dokter is de vrouw er ernstig aan toe en is de kans groot dat ze toch overlijdt. ZALTBOMMEL - Burgemeester Al- bert van den Bosch van Zaltbom mel staat onder politiebewaking na een bedreiging door jongeren. Over de precieze aard van de be dreiging doet de politie geen mede deling. Volgens een woordvoerder zorgt een groep van ongeveer twintig Marokkaanse jongeren sinds korte tijd voor overlast in het centrum van Zaltbommel. De groep pleegt onder meer vernielingen. Het kwam afgelopen week twee keer tot problemen met de jongeren, stelt burgemeester Van den Bosch. Dinsdagavond zocht de politie in een Marokkaans buurthuis naar twee winkeldieven. Jongeren vie len de agenten toen lastig: Dat leid de tot ontruiming, waarna buiten een gespannen sfeer ontstond. Au to's werden vernield. Ook donder dag was er sprake van overlast door jongeren. „De Marokkaanse gemeenschap heeft laten weten dat zij dergelijk gedrag afkeurt", al dus Van den Bosch. Hij noemt de bedreiging 'buitengewoon verve lend'. „Bij verdere ongeregeldhe den zal er niets meer getolereerd worden." bij aankopen vanaf 750.- bij aankopen vanaf 1.500.- bij aankopen vanaf ii 2.500. bij aankopen vanaf 3.500.- Nu meer doen met minder geld. Bijvoorbeeld een gratis stoel bij aankoop van een bank. U kunt zelf kiezen wat u wilt. Bovendien hebben we Op S. Topruiming met kortingen tot wel 70%. Kijk voor de actievoorwaarden op morres.com of vraag in de winkel. WON N Hulst (Zeeuws Vlaanderen) I Industrieweg 2 Alle dagen open van 10 tot 18 uur, ook op zondag i Industrieterrein Tol-Morres 4561 GH Hulst - Tel: 0114 - 388 388 i Mailinfo@morres.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5