24 Vervuiling Kasteelstraat snel duidelijk Weinig voorzieningen, Hoogwerker Sluis is 'buitenkans', maar wel 35.000 euro te duur 'Ik val nooit maar ik ga de helm toch opzetten' ONDERZOEK Bewoners deze maand ingelicht SOCIALE STAAT VAN ZEELAND Zuiddorpe staat er goed op I zaterdag 23 januari 2010 door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - De gemeente Terneu- zen hoopt nog deze maand de pro blematiek rond de bodemvervui ling in de Kasteelstraat in Philippi ne en mogelijke oplossingen hel der in beeld te krijgen. Burgemeester en wethouders ant woorden dat op vragen van raads lid Pirn Broekhuysen (eigen lijst). Hij wijst er op dat de kwestie al sinds 2005 speelt en vindt dat de bewoners nu eindelijk uitsluitsel moeten krijgen over wat er gaat ge beuren. De vervuiling zit onder percelen waaronder de destijds gedempte vestinggracht loopt. De provincie bestempelde het als 'een ernstig ge val van verontreiniging', maar vond een sanering niet dringend. Er zou geen direct risico zijn voor de volksgezondheid. De bewoners hebben daar twijfels over. Volgens B en W was al snel duide lijk dat de verontreiniging in de Kasteelstraat niet op zich staat, maar samenhangt met de voorma lige vestingwerken. In 2008 is his torisch onderzoek uitgevoerd naar de precieze ligging van de voorma lige grachten. Vorig jaar is veld werk uitgevoerd waarbij via borin gen de ligging van de grachten is vastgesteld en het materiaal waar mee ze gedempt zijn. Daarna is nog een aanvullend onderzoek ge start om de problematiek en even tuele dplossingen zo helder moge lijk in beeld te krijgen. De rapportage van die onderzoe ken wordt deze maand afgerond. Daarna worden bewoners indivi dueel en via een voorlichtingsbij eenkomst op de hoogte gebracht van de uitkomsten van de onder zoeken en het vervolg daarop. Dat die duidelijkheid vijf jaar op zich heeft laten wachten heeft vol gens het college te maken met de prioriteit die de verschillende ver ontreinigde locaties in de gemeen te hebben in het bodembeleids plan. Daarnaast speelt het beperk te budget dat de provincie van het Rijk krijgt voor bodemonderzoek en -sanering een rol. De provincie betaalt de helft van de onderzoeks kosten en is ook betrokken bij de voorlichtingsbijeenkomst: „Er wordt actief meegedacht over mo gelijke oplossingen en het vinden van de daarvoor benodigde budget ten", aldus het college. door Eugène Verstraeten HOEK - Natuurlijk knikten alle kin deren gisteren enthousiast 'ja' op de vraag of ze hun pas gekregen fietshelm altijd gaan opzetten. De leerlingen van groep 1 tot en met 4 van basisschool Op Weg in Hoek kregen gisterochtend hun gratis fietshelm met bijbehorend op- bergtasje, een cadeau van de pro vincie. Dit nadat ze in de gymzaal samen met proefkonijn Pim en 'Meneer van Onderzoek' een aan tal hoofddeksels aan een ludieke door Frank van Cooten ZUIDDORPE - Zuiddorpe is een fijn dorp om in te wonen. Vraag het maar aan Barbara van Waesberghe die net met haar kleine zoon Daan van bijna drie een wandelingetje door haar dorp aan het maken is. „In Zuiddorpe kennen de buren el kaar nog. En op straat groeten we elkaar." In het bevolkingsonderzoek 'De Sociale Staat van Zeeland' van in stituut Scoop staat onder het kop je 'veiligheid' dat Zuiddorpe en Hoek in de gemeente Terneuzen goed scoren op dat gebied. Nu staat Zeeland al te boek als eén veilige provincie. De meeste inwo ners voelen zich nooit onveilig al hoewel wel veel mensen de deur niet meer open doen zodra het donker is. Ook gaan bij veel hui zen dan de rolluiken naar bene den. „Maar dat is ook om de warm te binnen te houden", weet Barba ra. Collectanten krijgen in ieder geval vaak het advies vóór zeven uur 's avonds bij de mensen aan te bel len om niet voor een gesloten deur te staan. Scoop pakt in het onderzoek het thema veiligheid breder op dan het woord suggereert. De onder zoekers vroegen inwoners onder test hadden onderworpen. „Ik val nooit, maar ik ga de helm altijd op zetten", zegt Jeffrey. Jaimy heeft al ervaring met het dragen van een helm. „Bij het rolschaatsen zet ik de helm van mijn zus op." De kleurige hoofddeksels vallen in de smaak. Maar levert dat geen pro bleem op bij het zoeken, als straks tientallen dezelfde helmen aan de kapstok hangen? Nee, verwachten de juffen, want ouders krijgen het verzoek om de naam van hun kroost met een dikke viltstift op de helm te zetten. Barbara van Waesberghe met Daan van bijna drie. „Zuiddorpe is een heel fijn dorp om te wonen." door Martijn de Koning Geholpen door 'Pim' van de provincie (r) konden de kinderen van basis school Op Weg hun helm gisterochtend meteen proberen, foto Peter Nicolai OOSTBURG - Aangeboden: hoog werker van zes jaar oud. Kosten: 235.000 euro. Dat buitenkarfsje kunnen we niet laten liggen, meent het college van de gemeen te Sluis. Enig probleempje: de vraagprijs ligt 35.000 euro boven de limiet die de gemeenteraad voor de aankoop van zo'n hoog werker ingesteld heeft. De raad bezuinigde eind vorig jaar op de door B en W voorgestelde brandweerbegroting, onder meer door de geplande aanschaf van een nieuwe hoogwerker te vervan gen door de koop van een tweede hands van hoogstens 200.000 eu ro. Initiatiefnemer van die maatre gel was de fractie van Helder Zeeuws. Het college dringt er bij de ge meenteraad op aan toch tot aan koop over te gaan. Ze noemt het aanbod een 'uitzonderlijk buiten kansje'. Bovendien kunnen de meerkosten gedekt worden door goedkoper dan voorzien samen in te kopen met andere korpsen en de aankoop van een tankautospuit een jaar uit te stellen. Fractievoorzitter Hans Meijer van Helder Zeeuws heeft bedenkingen bij het voorstel van het college. „Ik heb hier geen goed gevoel bij. Nog maar vier weken geleden hebben we het over de brandweerbegro ting gehad. En nu kan er opeens bezuinigd worden op bepaalde on derdelen." Volgens Meijer zet het college de raad te vaak onder druk. „Dit is al de zoveelste keer dat we ergens snel over moeten beslissen omdat er anders heel erge dingen dreigen te gebeuren." Bovendien is af spraak afspraak, vindt hij. „We hebben de grens op twee ton ge steld. Er is altijd wel een reden te bedenken om afspraken niet na te komen." De gemeenteraad beslist komende donderdag over het aanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52