Ï288 jeugdigheid in dorp 3 Kleine school is te kwetsbaar Zaak Dimitri P. voor rechter 'Activiteit in Thailand is vakantie' Knullige flirt 'Als het leerlingaantal daalt tot vijftien, kun je je afvragen of dat wel werkbaar blijft' commentaar zaterdag 23 januari 2010 Het aantal leerlingen dat de Zeeuwse basis scholen samen de afgelopen jaren verloren. Werner Dewitte, directeur Tervliet in Terhole Minister Camiel Eur- lings van Verkeer verraste gisteren met een buitenge woon knullig optreden. In een kennelijke poging om de ANWB te lijmen voor de kilo- meterheffing liet de minister zich ontvallen dat hij het oor deel van de ANWB-leden zwaarwegender vindt dan de mening van de Tweede Kamer. Door zijn flirt met de bond zet Eurlings behalve de BPM en de wegenbelasting ook de volks vertegenwoordiging bij het grof vuil. De Kamer zal hem wel snel corrigeren - de coalitie partners reageerden gisteren meteen fel afwijzend - maar het kwaad is aangericht. Eur lings laat duidelijk zijn oren hangen naar het oordeel van een zeer eenzijdige belangen vereniging. Even luisteren naar de ANWB kan weinig kwaad. Maar bij de kilometerheffing horen afwegingen die veel bre der zijn dan die van de automo bilist. Eurlings moet snel laten zien dat hij toch echt de minis ter is van alle Nederlanders. Natascha Marin: „Bij de school maak je eens een praatje en loop je met een andere ouder naar huis. Zo leer je de mensen kennen." Een basisschool in elk Zeeuws dorp, dat is niet vol te houden. Zoveel is wel dui delijk voor Anko van Hoepen, direc teur van de Alpha Scholengroep (zes tien christelijke basisscholen op Zuid-Beve land). Maar dé oplossing om de bevolkings- krimp het hoofd te bieden, heeft hij nog niet. „Daarover zijn we in overleg met schoolbestu ren en gemeenten. De vraag is: hoe groot of hoe klein kan een school zijn om genoeg kwali teit te leveren?" De Alpha Scholengroep streeft ernaar ruim boven het minimumaantal van 23 leerlingen te blijven. „Anders zitten kinderen maar met één of twee leeftijdsgenoten in de klas. Bovendien zijn kleine scholen kwetsbaar: als één leerkracht uitvalt, ben je meteen een derde van het personeel kwijt, én zijn of haar ervaring." Van Hoepen zit ook in de landelijke koepel voor primair onderwijs. „Daar wordt ge sproken over een minimum van vier groepen per school, oftewel tachtig leerlingen. In dat ge val zouden veel Zeeuwse scholen opgeheven moeten worden. Onder onze stichting valt ook een aantal scholen van rond de vijftig leerlin gen. In de toekomst gaan ze zelfs richting de dertig leerlingen. Daar moet je wat aan doen. Het punt van 23 leerlingen moet je vóór zijn." Van Hoepen denkt bijvoorbeeld aan een 'boer- derijschool' waar meerdere dorpen gebruik van maken. „We voeren ook gesprekken over samenwerking met andere stichtingen." Dat ge beurt ook in Zeeuws-Vlaanderen: daar fuseren binnenkort stichting De Linie (veertien confes sionele scholen) en OpenBasis (twaalf openba re scholen). De gemeente Borsele, waaronder tien openba re basisscholen vallen, wil voorlopig in elk dorp een school openhouden. De scholen in Nisse, 's-Heer Abtskerke, Nieuwdorp en Elle- woutsdijk kregen daarom de status van neven vestiging. „Dat kost de gemeente jaarlijks 12.000 euro per school, omdat nevenvestigin gen minder geld krijgen van het Rijk", zegt wet houder Jan Zandee. „Maar dat geld hebben we er tot nu toe graag voor over." Voor De Linden in Ellewoutsdijk heeft de constructie overigens niet genoeg effect gehad: de school moet ko mend schooljaar toch sluiten. Ewald de Keizer, directeur van Stichting Obase (openbare basisscholen op Schouwen-Duive- land) maakt zich voorlopig geen zorgen. De kleine scholen in Noordwelle en Ellemeet, die beide rond de veertig leerlingen schommelen, worden de komende acht jaar volgens hem niet met sluiting bedreigd. „Natuurlijk zijn klei ne scholen kwetsbaar: als een gezin verhuist, heeft dat meteen flinke gevolgen voor het leer lingaantal. Maar het gaat ons om de kwaliteit. Daar hebben we nog nooit problemen mee ge had. Het gaat hier om de leefbaarheid van plat telandsgebieden. Die moet gehandhaafd blij ven. Kinderen moeten zo dichtbij mogelijk ba sisonderwijs kunnen volgen." door Marcel Modde UITSLAGEN Er wordt dit weekend weer gesport in Zeeland. De uitslagen? Die staan het eerst op www.pzc.nl/uitslagen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Mooie (sport)foto gemaakt? Zet hem op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie (OM) in Den Haag heeft tot dusver dertien strafbare feiten ver zameld in het onderzoek tegen Di mitri P. De 34-jarige Middelburger zit sinds oktober in voorarrest. Zijn zaak wordt woensdag pro for ma behandeld voor de rechtbank in de hofstad. P. wordt verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting en creditcard fraude. Het onderzoek is tot dus ver vooral opgebouwd rond gedu peerde bedrijven in de regio's Den Haag en Utrecht, tussen juni 2007 en oktober 2009. Volgens het OM heeft P. meerdere aanvragen voor creditcards vervalst. Daarbij zou hij ook het rekeningnummer van zijn ouders in Middelburg hebben misbruikt. P. gebruikte de credit cards om spullen te kopen en au to's te huren. Ook wist hij op deze manier overnachtingen te boeken in hotels. Tijdens zijn werkzaam heden voor een bedrijf in Turkije zou P. met een valse sleutel credit cards van hotelgasten uit een kluis hebben gehaald en gebruikt. Te vens wordt hem ten laste gelegd zich een laptop, camera en een geldbedrag van 73.000 euro te heb ben toegeëigend tijdens zijn ver blijf in Boekarest en zou hij diplo ma's hebben vervalst. Spectrum: net sluit zich verder MIDDELBURG - Directeur Frans Cap- tijn van de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) doet niks verkeerd wanneer hij namens zijn eigen stichting werkretraites organiseert in Thailand. Dat zegt VRZ-voorzit- ter en burgemeester Jan Lonink van Terneuzen in een reactie op vragen van de CDA-fractie uit zijn gemeenteraad. Volgens Lonink bestaat er geen di recte relatie tussen het werk dat Captijn verzet voor de Veiligheids regio en zijn nevenactiviteiten voor de door hem opgerichte inter nationale hulporganisatie Esia. „Dat doet hij gewoon in zijn va kantie. En dat mag", zegt Lonink. Namens Esia verzorgt Captijn ko mende zomer in een gehuurde vil la in Thailand een werkprogram ma. Het doel van die twee weken du rende bijeenkomst is het inzicht en vakmanschap van hulpverle ners verder te verdiepen. De oos terse cultuur versterkt dat proces, gelooft Captijn. Hij voelt zich gegriefd door de sug gestieve vraagstelling van fractie voorzitter Henk Siersema, zelf oud-politieman. „Net als hij bij zijn diverse nevenactiviteiten, wil Ook ik vanuit oprecht idealisme mijn talenten voor humanitaire hulp en groei van expertise bij an deren naar meesterschap inzetten. In mijn beleving wordt daarmee de wereld een klein beetje beter. Ik doe dit in eigen vrije tijd én als vrijwilliger. Naar mijn mening is daar niets mis mee." Deborah van Eerdenburgh met haar zoon Finn (5): „Als de school ver dwijnt, verliest het dorp z'n saamhorigheid." ««3 >t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3