port|33 De dag van de tennisreuzen Toivonen smaakmaker bij effectief PSV Kerkhove kan matchpoint niet benutten AUSTRALIAN OPEN De lange mannen zijn nadrukkelijk aanwezig bij de Australian Open. Gisteren wonnen Cilic, Isner (foto), Del Potro en Karlovic hun derde-rondepartij. Hebben de reuzen de toekomst op de baan? Petrova mept Clijsters van haar roze wolk af Nadal moet set afstaan aan Kohlschreiber Ari centrale spits van AZ in duel met Ajax Stadionverbod voor zestien AZ-supporters zaterdag 23 januari 2010 door Fardau Wagenaar melbourne - Het was gisteren de dag van de lange mannen in Mel bourne. De ene na de andere boom van een kerel betrad de ten nisbanen van de Australian Open en niet zonder succes. De langste winnaar was Ivo Karlovic. Hij meet 2,08 meter. John Isner van 2,06 meter versloeg verrassend Gael Monfils (1,93 meter). De klein ste speler die met de zege aan de haal ging in de tweede helft van het schema was Rafael Nadal. Hij is 'slechts' 1,85 meter. Het is geen toeval dat de tennisreu zen het zo goed doen, weet Hugo Ekker. Hij is coach van Jong Oran je, oud-coach van Raemon Sluiter en al jaren volop aanwezig in het tenniscircuit. „De gemiddelde leng te van de toptennissers stijgt. In de jaren zeventig en tachtig waren de spelers gemiddeld tussen de 1,70 en t,8o meter. Nu noemen we dat 'kleintjes'. Modern tennis ziet er heel anders uit dan toen. De ser vice is ongelooflijk belangrijk ge worden. Voor grote mannen is dat ideaal. Die slaan veel harder." Er zijn twee categorieën grote spe lers, zegt Ekker. Types als Ivo Kar lovic en zijn tegenstander van gis teren, Ivan Ljubicic (1,93), zijn al weer van de 'oudere generatie'. Zij moeten het hebben van een on houdbare service en doffe klappen vanaf de baseline. Karlovic is uniek. Hij is met 55 aces in één partij recordhouder al ler tijden. Grappig is dat hij het duel waarin hij dat record verbrak, verloor van Lleyton Hewitt. „Kar lovic speelt nog service-volley. Voorheen kon hij alleen serveren, maar hij is fysiek sterker gewor den. De man is in een paar stap pen bij het net. Hij maakt opti maal gebruik van zijn lengte." wrexham - Tennisster Lesley Kerk hove is er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de halve finales van het ITF-toernooi in Wrexham. De achttienjarige Zierikzeese was wel heel dicht bij een plek bij de laat ste vier. Ze kreeg namelijk één matchpoint. Kerkhove sleepte de eerste set bin nen met 6-4. Maar daarna kwam haar opponente, Margit Ruutel uit Estland, terug. Zij won het tweede bedrijf met 6-1. In de derde set wa ren de twee weer volop aan elkaar gewaagd. Bij 5-4 (op de service .van Ruutel) kreeg de Zeeuwse een wedstrijdpunt. Die sloeg de Estse echter met een ace weg. In de late re tiebreak trok Ruutel met 7-4 aan het langste eind. In het dubbelspel verloor Kerkho ve ook. Samen met Nicolette van Uitert leed ze in de halve eind strijd een nederlaag tegen een Tsje chisch koppel: 7-6 6-1. De mannen uit de tweede catego rie bestaat uit de spelers van de toekomst, die fysiek sterk zijn maar ook atletisch. „Kijk naar een ]uan Martin Del Potro. Hij is veel allrounder dan een Karlovic. De jongens van de nieuwe generatie kunnen vanaf de baseline de rally aangaan. Zij spelen om directe winners te slaan en niet om te wachten op een fout van de tegen stander. Zij hebben de service als wapen en het vermogen om te ren nen. Tijdens de rally maken ze ge bruik van de lengte van het veld, tijdens de service juist van de breedte. Je moet snel kunnen rea geren en sterk zijn om van die spe lers te kunnen winnen." Hebben lange tennissers de toe komst of komen de kleintjes van onder de 1,90 meter er ook nog aan te pas? „Mensen worden steeds langer, dus uiteindelijk zal het er wel naar toegaan", zegt Ek ker. „Maar ik denk dat een type als Andre Agassi er nog steeds moeite loos tussen kan lopen. Federer en Nadal zijn ook niet zo groot (bei den 1,85 meter). En de man die ik in Melbourne het meest overtui gend vind spelen, is Davidenko." Die is echter maar 1,78 meter. Ivan Ljubicic (links) is met 1,93 meter geen kleintje. Maar wel vergeleken met zijn opponent Ivo Karlovic. Die is nog vijftien centimeter langer. foto AP MELBOURNE Sinds haar rentree zat Kim Clijs ters op een roze tenniswolk. Bij de Australian Open viel de Belgische tennisster er gisteren keihard van af. In haar partij in de derde ronde tegen de Russische Nadia Petrova wist ze slechts een game te maken: 6-0 6-1. Haar landgenotes Justine Henin en Yanina Wickmayer wonnen wel. MELBOURNE Rafael Nadal heeft zich geplaatst voor de vierde ronde van de Austra lian Open. De als tweede gerang schikte Spaanse tennisser moest te gen de Duitser Philipp Kohlschrei ber hard werken voor de winst, maar hij won de partij uiteindelijk met 6-4 6-2 2-6 7-5. De Schot Andy Murray had het be duidend makkelijker tegen de Fransman Florent Serra: 7-5 6-1 6-4. ALKMAAR De Braziliaanse spits Ari kwam tot dusver alleen aan het spelen van of ficiële wedstrijden toe als AZ kampte met schorsingen en blessu res. Maar morgen laat interim-trai ner Dick Advocaat zijn aanvaller ook starten bij de rentree van de competitie tegen Ajax. Ari verdringt Mounir el Hamdaoui naar de zijkant. ALKMAAR De KNVB heeft zestien supporters van AZ een landelijk stadionver bod opgelegd. Ze riepen op 25 okto ber tijdens de thuiswedstrijd tegen Ajax beledigende spreekkoren naar middenvelder Demy de Zeeuw. AZ krijgt geen straf. De aanklager betaald voetbal is van mening dat de club voldoende maatregelen heeft genomen om de daders op te sporen en te bestraffen. eindhoven - PSV heeft sinds de winterstop nu in één week drie keer gewonnen. Na zeges op Hee renveen (beker) en Roda ]C volgde gisteren de winst op NEC: 3-0. PSV blijft zo ook in het tweede deel van het seizoen uiterst effectief Sprankelend was PSV daarentegen opnieuw niet. Evenals bij de eerde re zege bij Roda JC, afgelopen dins dag, schakelde .de koploper niet vaak in de hoogste versnelling. Slechts af en toe was sprake van een opleving. NEC, met de onlangs van PSV over genomen Wiljan Vloet als trainer, stelde zich behoudend en compact op. De defensie gaf mede daardoor niet al te veel weg. Aanvallend deed NEC, dat vorig jaar nog een remise (1-1) weghaalde uit Eindho ven, aanvankelijk niet veel. Na 23 minuten kwam PSV op voor sprong. Ola Toivonen, voor het eerst sinds de hervatting van het seizoen basisspeler, scoorde. De Zweed kopte een voorzet van Car los Salcido uitgekiend in. Salcido overigens was teruggekeerd in het elftal op de plek van de niet geheel fitte back Erik Pieters. Er waren nog wel een paar moge lijkheden voor PSV in het eerste deel. Het elftal van trainer Fred Rutten was namelijk wel beter. Een fraaie solo van Danko Lazovic werd op het laatste moment ge stuit, Danny Koevermans kopte op de lat, Toivonen schoot in de han den van Gabor Babos. Na ruim een uur scoorde Toivonen opnieuw. Zijn tweede betekende min of meer het einde van de wed strijd. PSV geloofde het verder wel. NEC miste echter de kracht voor iets opvallends. In de slotminuut zorgde invaller Nordin Amrabat nog wel voor 3-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 35