27 sla ik terug Met hetzelfde geld meer kinderen helpen 't Was of t'r een zak terve op m'n 'erte viel Koop een Staatslot en krijg €50 korting op een vakantie" Zeeuwse pleitwedstrijden in rechtbank Middelburg gaat nét even verder 220 WINKELS 0900-8482 WWW.GLOBEREISBURO.NL zaterdag 23 januari 2010 ij me vierkant gesteund." Het aantreden van Poppelaars in het dagelijks provinciebestuur wek te in 1999 enige verwondering. Hij was vier jaar eerder als nummer 9 op de CDA-lijst de Staten binnen gekomen en daar had hij als be deesd jongmens, toen nog met een ietwat wonderlijke haarstukje, weinig van zich doen spreken. „Ja, ik was een backbencher", geeft hij toe. „Waarom ik dan toch naar vo ren werd geschoven als kandi daat-gedeputeerde? Tja, misschien juist wel omdat ik een onbeschre ven blad was. Na ëen aantal jaren vol interne strubbelingen op pro vinciaal niveau was het CDA daar misschien wel aan toe. En trou wens, ik heb me altijd meer be stuurder dan politicus gevoeld." Dat laatste is ook de reden waar om hij de overstap maakt naar het waterschap. Als interim-dijkgraaf en beoogd dijkgraaf van het fu sie-waterschap Scheldestromen. 'De hoofdprijs' vindt hij zelf Pop pelaars wil nadrukkelijk het ge zicht van het waterschap zijn. „Nu kan ik me af en toe nog achter Kar- la Peijs verschuilen, maar straks moet ik er altijd staan." Vooral ook om te laten zien dat er geen sprake van kan zijn dat het waterschap, zoals sommigen vin den, net zo goed kan worden opge heven. Het is hem een doorn in het oog dat de laatste maanden steeds wordt gesproken over veer tien bestuursorganen die samen optrekken naar Den Haag: dertien gemeenten en de provincie. „Nee, dat moet zijn: met z'n vijftienen. Het waterschap hoort erbij." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland wil dat de jeugdzorg met hetzelfde geld meer kinderen gaat helpen. Daarvoor komt één geldstroom, in plaats van de verschillende die er nu be staan. „Elke geldstroom heeft weer eigen inspecteurs en eigen circuits", rea geert gedeputeerde George van Heukelom (SGP, Gezondheids zorg). „Dat kan veel efficiënter. In stellingen moeten over de eigen muren heenkijken en kinderen niet zodanig indiceren dat ze ook voor hulp door die instelling in aanmerking komen." door Engel Reinhoudt De eerste juli van 't jaar 1868 was een belangrij ke dag voor Zeeland. Het was de dag, waar op het, vastgeklonken met ijzer aan 't vasteland, de vruchten zou beginnen te oogsten van jaren lan ge arbeid.' Zo begint een verhaal uit de Deltfsche Studenten Alma nak uit 1878. Mevrouw Kik uit Goes stuurde me het toe en dan krijg je toch iets bijzonders in han den. Het verhaal is geschreven in dialect en gaat over een groep van acht jongelui die het er op wagen om een dagje met de trein naar Brussel te gaan. Een onderneming die heel wat voeten in de aarde heeft. Lena is een boerendochter die met haar vriend ook mee zal gaan. Haar moeder: „Lena, Lena, je mot mae weten, wa je begunt, oor! 't Is toch wê astrant, om zoo mae dae- ken mit dat dienk te gaen rieën; as 't is van die iezere staeven vliegt, dan bin je vort, vin je ok nie Kees?" vroog moeder an den baes. „Och Nele, je weet oe de jongelui tegenwoordig bin. Ze zien nie te- vree, voor z'overaol der neuze in' estoken aen. In onzen tied was dat 'eel wat aors." Pa heeft meer moeite met een van de vrienden, dan met de treinreis: „Mae dien Pieter, zie je, da's bie mien de pop in de terve." Met 'pop in de terve' wordt onkruid (moederkoren) bedoeld. Eenmaal in de trein, kwamen ze 'nae een uur sporens in Braobant. 't Joenge, wat 'n verschil van land is dat mit 'ier. Je ziet er niks as van die kleine sparretjes en boekweit. Nee, dae zou 'k nie kunnen aerden op die luchte grond; en die is nooit goed te maeken, zie je: je bint dae te kort bie den 'emel'. Eenmaal in Brussel zoeken ze een gids en met hem bezoeken ze het stadhuis, Manneke Pis en een kerk. 'De gi's zee da-me-n-éel stil le mochten wezen, want ze wae- ren mit wierook doende. Wilder begrepen d'r niks van. Bovendien oengen d'r rommetom zukke schilderieën as t'r in geen kerke op de waereld maggen wezen. „Nee",zee Jacob op 't lange leste, „ik kan zukke afgoderieë nie lan ger zien, aors wor 'k ok nog beeld- sturmer." Na een bezoek aan de dierentuin, gaat de groep terug naar het sta tion. Twee van hen kunnen de groep niet bijhouden en raken ver dwaald. De ik-figuur zit er danig mee in z'n maag. 'Ikke ao nog a be loofd Lena in 't ooge te zullen 'ou wen! 't Was of t'r een zak terve op m'n 'erte viel.' De twee komen niet opdagen en de trein vertrekt. Eenmaal terug moet hij het vertel len aan Lena haar vader dat ze is achtergebleven met Jacob. Dat viel niet mee. 'Eel den weg lank, van 't stasjion tot an 'uus toe, speulden me dan ok mae stommetje: kwae- je menschen mot j'aoltied mae zelf uut laeten drulen.' De andere dag komt Lena en Jacob opdagen en vertellen dat ze in een hotel hebben gelogeerd, 't Leek wê of t'n toren was in plae's van 'n loze- ment en van dat duvekotersche trappenklummen wieren ze zoo moei, da ze buten aesem op der kaemers ankwaemen.' 'De reize eit in zoovarre nog 'n staertje g'aod, dat 'eel de vrieazie tusschen Jacob en Lena uut was. Z' is noe Pieter's wuuf en ze leven 'eel gelok- kig'. Het verhaal is ondertekend door ene P.J. met als datum november 1877. Weet iemand wie P.J. is? Reacties naar cn.zeeuws@zee- landnet.nl of Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. Jarenlang heeft Toine Poppelaars als 'gedeputeerde voor de Tour de France' ervoor geijverd de grote wielerronde naar Zeeland te halen. Dat lukt dit jaar, net als de Giro d'ltalia. Maar dan is hij geen provinciebestuurder meer. „Geeft niks. De voldoening is er niet minder om." foto Lex de Meester Volgens Van Heukelom werken provincie, gemeenten, instellin gen, politie en justitie al goed sa men om zoveel mogelijk kinderen die hulp nodig hebben ook daad werkelijk te helpen. Maar aan de achterkant van de organisaties kan het allemaal nog een stuk efficiën ter. Om jeugdzorg efficiënter te laten werken, hebben de twaalf provin cies, verenigd in het Interprovin ciaal Overleg (IPO), verregaande af spraken gemaakt. Ze willen dat de juiste hulp snel wordt geboden aan kinderen die dat nodig heb ben. Ook willen ze naar één finan cieringsstroom. Boek voor 1 april en profiteer naast 50,- korting óók van fikse vroegboek- en kinderkortingen! N» Staatsloterij NEW YORK Fresh Hostel* 4 dagen o.b.v. logies Reisnummer: SVNY53-01 n f Div. data jan. t/m mrt., p.p. v.a. ^OU €50 korting per boeking met uw Oad-Reischeque! DOM. REPUBLIEK, Punta Cana Hotel Barcelo Dominican Beach*** 9 dagen o.b.v. All Inclusive Reisnummer PUJ200-02 Tt f\ Komende zomer, p.p. v.a. I «r iSnwJïRGllïtóX €50 korting per boeking met uw Oad-Reischeque! ZUID-AFRIKA Groepsrondreis 'Free 'n Easy' 15 dagen o.b.v, logies ontbijt Reisnummer: ZABR09-01 y. ya Komende zomer, p.p. v.a. I HHÏ/ €50 korting per boeking met uw Oad-Reischeque! MIDDELBURG - In de rechtbank in Middelburg worden volgende week zaterdag (30 januari) weer de jaarlijkse Zeeuwse Pleitwedstrij den van de Jonge Balie gehouden. De achttien deelnemende advoca ten komen uit de hele provincie. Zij hebben allemaal een casus ge kregen die ze tijdens de wedstrijd moeten verdedigen. De jury be staat uit H.A. Witsiers (voorzitter sector civiel van de rechtbank in Middelburg), N. van der Ploeg-Ho- gervorst (handelsrechter Middel burg) en T. de Groote (voormalig vrederechter in Eeklo). De win naar vertegenwoordigt Zeeland tij dens de Zuidelijke Pleitwedstrij den. De wedstrijden in Middel burg duren van 9.15 tot 15.45 uur en zijn voor iedereen toegankelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29