zeeland 125 eigen winkeliers steeds in mineur1 De plattegrond van het voor oorlogse Middelburg op de si te www.pzc.nl/middelburg1940 is aangevuld met een aantal nieuwe foto's. Als het even kan, zijn daar aan de verhalen uit deze rubriek gekoppeld. Reacties op deze ru briek zijn welkom via het e-mail- adres middelburg1940@pzc.nl of per post, Redactie PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg o.v.v. Mid delburg 1940. fu2 Verhalen en foto's op de plattegrond Oude graven in kaart gebracht Gewond na aanval met brandende spuitbus Hennepkwekerij in Man raakt gewond bij woning 't Zanddorp bedrijfsongeval Met 155 per uur over de Sloeweg-Noord Proefles computeren voor ouderen www.wooneco.nl Oude graaf kijkt toe in moderne raadzaal van Middelburg zaterdag 23 januari 2010 w gaan met hen die het minder had den. Haar vader verongelukte tij dens een hulptransport na de wa tersnoodramp. Na haar schooltijd werkte Mattie een paar jaar bij manufacturenwin kel Boasson op de Markt. „Bij Mark en James Boasson. Die wa ren Joods. Na de Kristallnacht in 1938 heb ik nog gecollecteerd voor de Joodse vluchtelingen. Dat werd toen in het hele land gedaan." Aan haar betrekking bij Boasson kwam een einde op 17 mei 1940. Die dag werd de zaak verwoest, zoals een groot deel van het centrum van Middelburg. „M'n vader kwam die avond huilend thuis. Z'n stad was kapot, 's Maandags liep ik met de oma van mijn man door de stad. Overal puin en alles smeulde en stonk." Een paar jaar eerder had ze 'kennis gekregen' aan Ary le Cointre. Hun eerste avond samen uit was op 31 januari 1938, de dag dat prinses Beatrix is geboren. Die avond en de hele week erna was het feest in de stad. Na de verwoesting van de zaak van Boasson in mei 1940 ging Mat tie helpen in de bakkerszaak van haar schoonfamilie. Ook in de oor log werd brood en banket gebak ken, hoe provisorisch dat soms ook moest. Het gewone leven ging door, maar de oorlog was soms ongenadig aan wezig. Door de etalageruit van de winkel in de Stationsstraat zag Mattie in april 1942 de Middelburg se Joden langskomen die met de trein naar het getto in Amsterdam moesten gaan. „Alle Joden moes ten weg. Ik heb vanuit de winkel zoveel bekenden voorbij zien gaan. Ook de twee gezinnen Boas son. En de familie Prins, met twee- schattige meisjes, die met hun pop pen in de arm naar de trein liepen. Dan ben je zo machteloos. Ze zijn nooit teruggekomen." Het adresregister op www.pzc.nl/ middelburg1940 geeft een mooi beeld van de Middelburgse middenstand in 1940, voor het bombardement. U kunt hierin zoeken op achternaam of op straatnaam. Zo vindt u onder meer on der 'le Cointre', ook de twee tantes van Ary le Cointre, die een hoedenzaak had den op de Wal. Ook alle andere beroe pen van de Middelburgers van toen staan in het adresregister vermeld. WESTKAPELLE De Stichting Cultuurbehoud West- kapelle heeft een begrafenisregis ter opgesteld waaruit blijkt wie waar begraven ligt. Graven uit 1929 tot en met 1978 zijn in kaart ge bracht. Vanaf 1948 is het register zo goed als compleet. Uit de voorlig gende jaren (1929-1947) ontbreken nog te veel gegevens om de juiste plaats van iemands graf te bepalen. Wel zijn deze graven ingetekend op de kaart die bij het register hoort. De map is gisteren overhan digd aan wethouder Jan Bostelaar. MIDDELBURG GOES Een 13-jarige jongen uit de gemeen te Borsele heeft woensdag tweede graads brandwonden opgelopen, nadat een andere, nog onbekende jongen hem met een brandende spuitbus in zijn gezicht spoot. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Het slachtoffer voelde een vlam in zijn gezicht en hevige pijn. Hij is snel naar een openbaar toilet gelo pen en heeft daar zijn hoofd ge koeld met een natte handdoek. De huisarts constateerde tweede graads brandwonden. NIEUWDORP De politie heeft gisteren in Middel burg een hennepkwekerij in een woning ontdekt. De illegale kweke rij bevond zich in een huis aan 't Zanddorp. Hij werd 's ochtends rond tien uur ontdekt tijdens een onderzoek in de woning. De poli tie trof ruim 330 planten aan. In verband met de vondst is een 28-jarige man uit Middelburg aan gehouden. De planten zijn in beslag genomen en vernietigd, aldus de politie. RITTHEM De politie heeft gisterochtend rond het middaguur het rijbewijs van een 53-jarige Middelburger in be slag genomen vanwege een snel heidsovertreding. De man reed met een gecorrigeer de snelheid van 155 kilometer per uur over de Sloeweg Noord bij Rit- them. De toegestane maximumsnelheid op de Sloeweg Noord bedraagt hon derd kilometer per uur. Tegen de man is tevens proces-verbaal opge maakt. Een 31-jarige man uit de gemeente Veere is gistermiddag rond 13.45 uur gewond geraakt bij een be drijfsongeval aan de Finlandweg in Nieuwdorp. De man werd aangere den door een heftruck die bij het la den van een schip achteruit reed. Het slachtoffer, dat achter de hef truck stond, werd aangereden en kwam met zijn been onder de hef truck terecht. Hij is met beenletsel overgebracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam. MIDDELBURG Stichting Welzijn Middelburg houdt een proefles over omgaan met de computer, bedoeld voor ouderen die twijfelen over de aan schaf van een computer. Geïnteresseerden kunnen terecht op maandag 25 januari of op maan dag 1 februari in het computerleslo kaal, Molstraat 13 in Middelburg. De les duurt beide keren van 13.30 tot 16.00 uur en kost 10 euro. Aanmelden kan via telefoonnum mer 0118-751435 (ma. t/m do. 9-12 uur). Hoek Rouaansekaai-Dwarskaai. Kom naar de informatiedag waar alles over deze unieke rn? i duidelijk wordt! Koopsom vanaf 169 000 v n neutrale woningen met o.a. keuken, sarLr, kun"st0f ijnen met zonwering. WOONE Meer informatie: M2 Makelaars T 0118 44 22 00 makelaar zeggen dat het ergste nu achter de rug is. „Ik ben van origine geen doemdenker, maar je moet ook realistisch zijn. Van de week was op het Journaal dat de werkloos heid weer is gestegen. Ook de bouwverwachting is nog redelijk in mineur en wij zijn heel bouwge- relateerd." De toekomst blijft dus onzeker, ook voor Sturm en Dek ker. Toch wordt op kantoor volop gerekend aan nieuwe projectjes, zegt Verheijke. En er wordt nog op veel plaatsen gesloopt. Zo wordt nog gewerkt aan de afbraak van het zorgcen trum in 's-Heer Arendskerke. De 43-jarige werknemer van Sturm en Dekker die hierbij vorige week gewond raakte doordat een beton nen vloer op hem viel, maakt het trouwens naar omstandigheden goed. Hij ligt nog met een inge klapte long en zeven gebroken rib ben in het ziekenhuis, maar zal volledig herstellen. Verder wordt er onder meer ook gesloopt in de Sloestraat in de Middelburgse Stro menwij k. MIDDELBURC - De raadzaal in het stadskantoor van Middelburg heeft er een nieuwe vaste bewoner bij. Ko ningin Beatrix kijkt voortaan vanaf haar portret aan de ene wand in de gehavende ogen van het beeld van een oude graaf aan de overkant van de zaal. Het beeld van de graaf stond tot maandagochtend samen met een collegagraaf en -gravin op de Helm achter het stadhuis aan de Markt. De beelden zijn daar deze week weggehaald, vervolgens schoonge maakt en op hun nieuwe plekken ge plaatst. De andere graaf en gravin staan nu in de voorhal van het stad huis aan de Markt. De beelden zijn waarschijnlijk reser- vebeelden voor de 27 beelden van de Zeeuwse graven en gravinnen die zich in de voorgevel van het stadhuis te bevinden. foto Lex de Meester In 1913 begon de familie Le Cointre een brood- en banketzaak in het tweede pand aan de linkerkant. foto Beeldbank Zeeuwse Bibliotheek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27