241 zeeland Goes winnaar van nationale Millenniumtitel Elke gezindte had zijn 'De bouwverwachting is nog VANAF A.S. MAANDAG Middelburg 1940 Waarom het toch zo stil is rond Britannia MESSCHERP! verkiezing 'Kroon op Afrikajaar' MEER AANBIEDINGEN OP uvwuv.agrimarkt.nl zaterdag 23 januari 2010 GOES - Goes heeft weer een prijs in de wacht gesleept. De gemeente mag zich sinds gisteren 'de meest inspirerende Millennium-gemeen te' van 2009 noemen. Goes was,- sa men met Groningen, al de eerste Fair Trade-gemeente van Neder land. Eerlijke handel is één van de millenniumdoelen. Goes troefde de gemeenten Het Bildt en Leerdam af in de finale van de verkiezing door de VNG In ternational (een onderdeel van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten). Die vond plaats in Den Haag. De Goese wethouder Sophie van 't Westeinde ontving de wisselbe ker uit handen van wethouder Marca Spit van Utrecht, de ge meente die de titel in 2008 won. Van 't Westeinde: „Ik ben erg trots dat we deze titel hebben gekregen. Eigenlijk ook een kroon op het Afrikajaar dat we afgelopen jaar hebben gehouden." Goes werd in 2008 Millenniumgemeente. Daar- SUPERMARKTEN i Prijs per liter 111 mee verplichtte ze zich in te span nen voor klimaatverbetering, ont wikkelingssamenwerking en ar moedebestrijding. Omdat in Goes het 'feestjaar' 2009 - de gemeente houdt elke vier jaar een themajaar met onder meer een groots openluchtspel - in het teken stond van Afrika, scoorde Goes punten bij de jury van VNG International. Daarnaast heeft Goes, ook via VNG International, een project in Uganda. Overigens heeft lang niet elke Mil lenniumgemeente een partnerpro ject in de Derde Wereld. „Maar", zegt wethouder Van 't Westeinde, „ook het volume en de schaal van activiteiten hebben de doorslag gegeven. Kijk naar ons scholenproject in het Afrikajaar. Daar hebben tientallen scholen aan meegedaan. Een festival als Ubuntu en een filmfestival met Afrikaanse cineasten hebben ons veel publiciteit bezorgd en men sen aan het denken gezet." Q www.millenniumgemeente.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Onteigenen, slopen... Wethouder Piet Polderman heeft al veel beloften gedaan in een po ging hotel Britannia te redden. Toch staat het gebouw nog altijd op de Vlissingse boulevard te ver krotten en lijkt er ook achter de schermen weinig te gebeuren. „Er is de laatste tijd weinig veran derd", verzucht Jorgen Geurts van AW Beheer, waarmee de gemeen te Vlissingen in een strijd is ver wikkeld om het eigendom van het hotel. „Er lopen wat procedures, over het wel of niet in behande ling nemen van een bouwvergun ning en het intrekken van de oude bouwvergunning. En dan doet de rechter over een tijdje uitspraak over wie de eigenaar is." Formeel is de gemeente eigenaar, nu die de aandelen van Britannia Watertoren BV officieel heeft over genomen. „Maar dat is slechts een formaliteit", ontnuchtert Geurts. „De gemeente moet ze aan ons verkopen. En intussen ligt alles stil en betalen we ons blauw aan ren te. Overleg is er ook niet. Het lijkt zelfs of op het stadhuis niemand meer iets van Britannia weet. En als er straks een nieuw college zit, zijn we gewoon wéér terug bij af" Wethouder Piet Polderman laat via een woordvoerder weten dat hij niets nieuws te vertellen heeft. Sinds april vorig jaar heeft de PZC in de rubriek Sloopwerk de ontwik kelingen bij sloopbedrijf Sturm en Dekker gevolgd. Het bedrijf met ves tigingen in Oostkapelle (hoofdkan toor), Middelburg en Goes, kreeg te maken met de economische crisis en vertelde daarover. Vandaag, in de 21ste en laatste aflevering, blikt direc teur André Verheijke terug én voor uit. door Carla van de Merbel OOSTKAPELLE - ja, vorig jaar was een moeilijk jaar, maar Sturm en Dekker is er redelijk doorgeko men, concludeert André Verheij ke, één van de twee directeuren van het bedrijf De moeilijkheden waren al begonnen in november 2008. „Toen merkten we voor het eerst wat van de crisis." Het werk van Sturm en Dekker bij Zalco in het Sloegebied liep sterk terug door een afnemende vraag naar aluminium. Die klap kon nog wor den opgevangen door personeel el ders aan het werk te zetten en tot het voorjaar van 2009 'ging het nog wel', zegt Verheijke. Maar toen begon de crisis in de bouw. Geplande projecten gingen niet door en nieuwbouw stagneerde. Daardoor kwam er veel minder sloopwerk en daalde de afzet in re- cyclingproducten. „We hebben toen het personeel ingelicht en ge zegd: 'het gaat niet goed'. Uitgangs punt was te proberen iedereen aan het werk te houden, de boel drij vende te houden." Sturm en Dek ker vroeg voor eenderde van de 45 personeelsleden werktijdverkor ting aan. Net voor de bouwvak bleek deze noodmaatregel niet meer nodig. In de tussentijd was er toch weer wat werk bijgeko men. „Door scherp inschrijven, wat nodig was door de moorden de concurrentie." Na de bouwvak ging het bedrijf dan ook weer 'op volle kracht vooruit'. „Op het eind van het jaar konden we toch zeg gen: 'we zijn er nog niet zo ver keerd door gekomen'. Het is moei lijk geweest, maar er is niemand ontslagen en het bedrijf staat nog steeds overeind." Toch durft Verheijke nog niet te J Actieprijs per kilo verpakt 399 aanbiedingen gejjg t/nfzaterdag 3 O januari Verlovingsfoto van Ary en Mattie le Cointre-van den Ouden, 1939. Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website www.pzc.nl laten de vooroor logse stad herleven. door Carla van de Merbel Al veel vertellers in de ze rubriek hebben verhaald over het rij ke middenstands leven in het Middel burg van voor de oorlog. Het stik te van de bakkers, slagers, kruide niers en al die andere zaken. Trou wens tot ver na 1945.'Ook Mattie le Cointre-van den Ouden (1921) weet er alles van. Met haar man Ary bestierde ze ruim dertig jaar brood- en banketwinkel Le Cointre in de Stationsstraat, op nummer 5. De ouders van Ary wa ren hier in 1913 een zaak begon nen. Ary en Mattie zetten deze van 1948 tot 1980 voort. Ze kregen drie dochters en een zoon. Ary is in 2001 overleden. Wie vroeger een winkel had, moest goed op zijn klanten en me demiddenstanders letten. De ver- zuiling had haar sporen doorge trokken tot in de winkelstraten. Neem de bakkers. Mattie le Cointre-van den Ouden herinnert zich alleen al elf gereformeerde bakkers in de stad. Wie katholiek was, kocht daar niet. Die gerefor meerde bakkers hadden allemaal hun eigen klanten: uit de kerk en kennissenkring. Voor het gerefor meerde rusthuis aan de Branderij- molengang was het moeilijk kie zen uit zoveel bakkers van dezelf de gezindte, blijkt uit het verhaal van Le Cointre. De oplossing bleek simpel: elke bakker mocht één maand per jaar leveren aan het rusthuis. Wie een winkel had, lette ook goed op waar hij zélf kocht. Zo ging Le Cointre onder anderen naar kruidenier Steenland, naast hen in de Stationsstraat, en Baan in de Winterstraat. „Zij kochten brood bij ons, dan moesten we af en toe ook bij hen wat kopen." Mattie van den Ouden werd op 18 oktober 1921 geboren in de Konin- De Stationsstraat rond 1895. gin Julianastraat, een nieuwe straat (gebouwd in 1920), waar toentertijd veel ambtenaren woon den. Haar vader was brigadier van politie. Ze had drie broers. Mattie volgde de christelijke lagere school aan de Herengracht en daarna de ULO. Ze herinnert zich de crisisjaren dertig nog. „Wij hadden het goed, maar overal om je heen zag je de armoede. Ik werd vaak met een pannetje soep ergens naar toe ge stuurd door mijn moeder. Veel mensen waren werkloos. Die gin gen dan met spullen langs de deur. Moeder kon tegen niemand 'nee' zeggen. Bij iedereen kocht ze wat: Sunlightzeep, lucifers, buisman. In de oorlog hebben we daar nog veel profijt van gehad." Mattie's ouders waren hun hele leven be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26