Monument voor Veerse redders Walcheren is wel veilig 'Tsja, dan laat ik maar even een 22 Foto-expositie van Hiske Midavaine w GEDENKSTEEN Onthulling op 29 mei Jeugdraad Veere gaat skiën in Terneuzen ONDERZOEK SCOOP Driekwart van de inwoners van Vlissingen en Middelburg voelt zich altijd veilig, in Veere zijn dat er nog meer. En als er iets mis is, lossen dorpelingen dat zelf wel op. UITVERKOOP GEHELE COLLECTIE min. 40% KORTING EXTRA KASSAKORTING 2e artikel 20% EXTRA 3e artikel 25% EXTRA 4e artikel 30% EXTRA zaterdag 23 januari 2010 door Selma Osman VEERE - Na 52 jaar krijgt de stad Veere het beloofde reddersmonu ment. Niet het metershoge stalen kunstwerk op de dijk - wat drie jaar geleden werd gepresenteerd - maar een gedenksteen op de hoek van de Kaai en de Markt. De initiatiefnemers voor een red dersmonument in Veere gaven niet op toen hun plan in het na jaar van 2007 op weerstand stuitte. Het ontwerp en de locatie lagen bij sommige Veerenaren niet lek ker. „We hadden er onmiddellijk mee kunnen stoppen, maar we zijn doorgegaan. We hebben die te genstand over ons heen laten ko men", blikt Frans Minneboo uit Vlissingen terug. „Dat hoort er alle maal bij." De oud-Veerenaar (en telg van een Zeeuws reddersgeslacht) heeft er altijd het volste vertrouwen in ge had dat de beloofde hommage aan de redders van de zee er zou ko men. Nu het zo ver is, kijkt hij lie ver niet meer achterom. „Het wordt totaal anders", zegt hij over het nieuwe ontwerp. „Dat moest ook wel." Eigenlijk is hij zelfs ver heugd dat de gedenkplaat tegen de muur van het voormalige kerkje te genover het oude stadhuis komt. „Een prominente plaats in het his torische centrum." Het monument is een eerbetoon aan alle redders van Veere, ook die van nu. De roemruchte redding van de negentienkoppige beman ning van de sleepboot Ebro op 11 januari 1958 vormt de feitelijke aanleiding. Tijdens een zware OOSTKAPELLE - De Jeugdraad Veere organiseert voor vrijdag 12 februari een avondje skiën/snowboarden in Snowbase in Terneuzen. Het avondje uit is bedoeld voor de Veerse jeugd vanaf 13 jaar. Het kost 30 euro, inclusief een ski-les en busvervoer. De bus vertrekt om 17.15 uur in de Schoolstraat in Oost- storm met metershoge golven wis ten de helden van de Maria Caroli na Blankenheym alle schipbreuke lingen te redden. Bij de huldiging van de reddingbootbemanning, een paar maanden later, beloofde burgemeester Den Beer Poortu- gael een monument. Dat is er toen uit geldgebrek niet gekomen. Nu, 52 jaar later, komt het eerbe toon er toch, dankzij de inspannin gen van de Stichting Reddersmo nument Veere. De onthulling op 29 mei wordt verricht door oud-matroos en redder Boete Min neboo en oud-Ebro-kapitein Jan Bruins, allebei 85 jaar oud. De gedenksteen is ontworpen door de Middelburgse beeldend kunstenares Toos Van Holstein. Drie jaar geleden bedacht de kun stenares een groot stalen monu ment dat al van veraf de nieuwsgie righeid zou opwekken. Daarin ver werkte zij de golven, een drenke ling met uitgestoken hand en een bootje dat nog slechts met een puntje boven het water uitsteekt. Het nieuwe reddersmonument wordt een stuk kleiner en komt te gen een muur. Die beperking lost Van Holstein op door met meerde re lagen en verschillende materia len te werken. Het monument komt niet - zoals in 1958 werd voorgesteld - in de buurt van het huis waar zeeheld en mensenredder Frans Naerebout in 1748 werd geboren. Maar daar zit Frans Minneboo niet mee. „Veere is klein, dus hemelsbreed staat het monument niet ver van zijn huis vandaan", zegt hij. „Het belangrijkste is dat Naerebout in Veere geboren is." door Maurits Sep kapelle en om 17.40 uur bij het grasveld aan de J. Catsstraat in Grijpskerke. Opgeven kan tot 4 fe bruari via 0118-583687 of c.stempher@welzijnveere.nl. De Jeugdraad houdt 29 januari van af 19 uur een nieuwjaarsreceptie in het kantoor van Stichting Welzijn Veere, Schoolstraat 4, Oostkapelle. Als dit de problemen zijn waar Walchena- ren het vaakst onder lijden, dan gaat het wel erg goed met ze: hondenpoep, rommel op straat, verkeerslawaai, stank van land bouw en geluid dat de buren ma ken. Toch is het echt waar. Ergere pro blemen blijken er volgens het on derzoek Sociale Staat van Zeeland, van Scoop, niet te zijn. Ja, de cate gorie 'anders' scoort hoger, maar dat is een vergaarbak van proble men waar niet één ergernis uit springt die nog groter is dan hon denpoep. Van industrie en scheep vaart heeft vrijwel niemand hier last. Overlast is belangrijk voor het ge voel van veiligheid dat mensen hebben. En omdat er vrij weinig overlast is, voelen Walchenaren zich ook veilig. Veerenaren zijn het minst ongerust: 86 procent voelt zich zelden of nooit onveilig. In Middelburg is dat 74 procent. Vlissingers hebben vaker een ge voel van onveiligheid: 64 procent van de inwoners vindt het zelden of nooit onveilig. Zeker in eigen wijk of dorp hebben mensen nau welijks het gevoel dat.het er onvei lig is. Veiligheid is er in vele vor men en verkeer vormt een kleine uitzondering op de tevredenheid van de Walchena ren. Een kleine groep - dan gaat het om enkele procenten - is name lijk wel zeer negatief over de ver keersveiligheid in de eigen straat of wijk, en over het parkeren van de auto bij de eigen woning. In Vlissingen voelen wat meer men sen - zo'n acht procent - zich on veilig op plekken waar jongeren rondhangen. In Middelburg en Veere speelt dit een stuk minder. Het mag inmiddels geen verbazing meer wekken dat in alle grafiekjes over dorpen en wijken het Vlis- singse Middengebied er negatief uitspringt. Niemand daar durft te a spreken van maximale veiligheid. In geen enkele andere wijk of dorpskern zijn bewoners zo kri tisch. Het is dus ook niet voor niets dat de gemeente Vlissingen, de politie en woningcorporatie l'Escaut erg hun best doen om de leefbaarheid van het Middenge bied te verbeteren. De politie lijkt het op Walcheren verder wel vrij gemakkelijk te hebben. Dat is me de te danken aan de Walchenaren zelf Scoop heeft namelijk ook ge vraagd of mensen bereid zijn zelf iets te doen aan de veiligheid in hun dorp of wijk. En wat blijkt: de wimrm (winter) (m.u.v. accessoires nieuwe collectie) GiMBRÈRE MODE tANGE DELFT"':. MIDDELBURG BOBBE MODE WALSTRAAT E VLISSINGEN OOST-SOUBURG - In de bibliotheek van Souburg is nog tot en met dinsdag 2 februari een foto-exposi tie te zien over Ambon. De foto's zijn gemaakt door Hiske Midavai ne (20) uit Souburg, die twee we ken door het Molukse eiland reis de in het kader van een Xplo- re-project. Ze legde vooral het straatleven op Ambon vast. Hiske Midavaine studeert aan de School voor Fotografie in Breda. Haar expositie is gratis bezoeken tijdens openingstijden: elke dag vanaf 13.30 uur en zaterdag vanaf 10 uur, altijd tot 17.30 uur. Lees het volledige verhaal op het weblog www.pzc.nl/amatoo In Buurten met Blauw volgt de PZC de vier nieuwe Vlissingse wijka genten. Om beurten vertellen ze over hun werk. Deze week deel 3. door Miriam van den Broek Burenruzies... Wijkagent Cindy Bijsterveld kan er wel een boek over schrij ven. In de paar maanden dat ze nu wijkagent is in Vlissin- gen-Noord, Souburg en Ritthem heeft ze er al een heleboel voorbij zien komen. „En niet zomaar ru zietjes", zegt ze. „Het zijn echt con flicten die al een jaar of vijf lopen en waarbij soms zelfs sprake is van een tweedeling in een buurt." Cindy is sinds eind vorig jaar wijk agent in het gebied ten noorden Cindy Bijsterveld van de Sloeweg. Maar ze kent de gemeente al veel langer. In 2000 is ze er aan de slag gegaan in de sur veillancedienst. Ze hield zich de af gelopen jaren al veel bezig met jeugd en huiselijk geweld. Nu, als wijkagent, is ze op dit moment druk met burenruzies. „Het zijn er in mijn gebied enorm veel. Aan het eind van de maand staat de teller, verwacht ik, wel op twintig. Ik kan niet zeggen dat het opvallend veel voorkomt in een be paalde buurt. Nee, het komt echt voor in alle verschillende wijken." Cindy gaat niet naar alle burenru zies toe. „Maar de langlopende ru zies neem ik wel op me. Ook om mijn collega's uit de surveillance dienst wat te ontlasten." Met een open houding gaat de van oorsprong Zeeuws-Vlaamse naar de mensen toe. „Ik vraag ze hoe het gaat. Wat er nou eigenlijk aan de hand is. Ik benader ze neutraal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24