Nieuwe serie Je zal het maar hebben kijktip kijken luisteren De tijd dat programma's over wetenschap werden weggemoffeld langs de randen van de nacht, is voorbij. Stoffige geleerden maken op het scherm plaats voor bevlogen vertellers en de kijker lijkt opeens geen genoeg te krijgen van zwaarwichtige onderwerpen, door Monique Brandt r v -1 zondag, 21.20 uur zaterdag 23 januari 2010 Wetenschap is leuk! De eerste keer dat Robbert Dijkgraaf, wiskundige, theore tisch natuurkundi ge en hoogleraar mathematische fysi ca, op televisie kwam, reageerde zijn collega enthousiast. „Hij zou zeker gaan kijken, maar moest nog wel even een toestel aanschaffen, want hij keek nooit tv. De dag na uitzending keek hij me verbijsterd aan: ik had in een quiz gezeten." De anekdote zegt veel over de wij ze waarop veel wetenschappers lange tijd tegen televisie aankeken: een medium om vooral uit de weg te gaan. „Als je te veel op de buis kwam, werd je niet serieus geno men", zegt Dijkgraaf De welbespraakte wetenschapper, tevens columnist van NRC Han delsblad, is een graag geziene gast in Hilversum. Zo is hij morgen (zondag) te zien in het prestigieu ze, 35-delige wetenschapsprogram ma Beagle, in het kielzog van Dar win, waarin hij met Charles Dar- wins kleindochter Sarah voor de camera's te voet door de Andes trekt. Volgens Dijkgraaf is het pro grammaproject van VPRO en Te- leac een klinkend voorbeeld van de omslag die op tv plaatsvindt. „Als ik tien jaar geleden uit het buitenland terugkwam, werd ik al tijd droevig van het aanbod op tv en in kranten hier. Nu is weten schap helemaal terug op televisie. Zo'n project als Beagle verwacht je bij de BBC, niet op Nederlandse tv. Van achterblijvers zijn we .hier opeens voortrekkers geworden." De kijkcijfers bewijzen zijn gelijk. Het Beagleproject, bepaald geen Wetenschapper Robbert Dijkgraaf. foto CPD lichtvoetige televisie, trekt weke lijks rond de half miljoen kijkers. De wetenschappelijke Teleac-talk- show De Bovenkamer, waarin Jan Jaap van der Wal wetenschappers ondervroeg over zwaarwichtige onderwerpen, scoorde heel be hoorlijk, net als Hoe?Zo!, de popu- lair-wetenschappelijke quiz gepre senteerd door Bart Peeters. Hans de Clerq is bij Teleac als hoofd televisie, radio en internet ook verantwoordelijk voor de we tenschapsprogrammering, volwas seneneducatie en de onlangs gelan ceerde wetenschapsportal W24.nl. Hij beaamt dat de kijker toe is aan meer diepgang. Het Beagle-pro- ject, daar had je een paar jaar gele den niet mee aan hoeven komen, weet hij. „Dankzij mooie én succes volle series als In Europa en Van Dis in Afrika durft de Publieke Om roep nu ook grote, inhoudelijke producties te programmeren en de kijker lijkt er dol op!" Wat volgt is Labyrinth, een nieuw wekelijks wetenschapsmagazine dat Teleac en VPRO vanaf 3 maart op de buis brengen. Het magazine, in de geest van het Britse program ma Horizon, gaat actuele reporta ges brengen over wetenschappelij ke ontwikkelingen. Toegankelijk, maar absoluut zonder de kijker te onderschatten, zegt De Clerq. We kelijks krijgt de kijker twee repor tages voorgeschoteld over een keur aan serieuze onderwerpen. „Van kunstgeschiedenis tot aan elemen taire deeltjes." Ook bij wetenschapszender Natio nal Geographic Channel valt de toenemende belangstelling voor zware onderwerpen op. De zen der, die sinds december 24 uur per dag uitzendt, heeft de kijkcijfers mede door die verandering met 'tientallen procenten' zien groeien. Woordvoerder Marcel van der Zee: „Vroeger stopten we een pittig pro gramma over een taai onderwerp weg op een lastig tijdstip of het bleef op de plank liggen. Maar nu wordt eigenlijk alles bekeken." - Belangrijk is volgens Van der Zee vooral de manier waarop 'de bood schap' wordt verpakt. „Met compu tertechnieken zijn zelfs de meest ontoegankelijke onderwerpen goed te visualiseren." Daarnaast komen ook wetenschap pers steeds beter uit de verf op tv, vindt Robbert Dijkgraaf „Er is nu een generatie in opkomst voor wie de massamedia er gewoon bij ho ren. Jonge mensen, die naast hun onderzoek een boek schrijven, op het journaal komen. Wetenschap en tv groeien naar elkaar toe." Dijkgraaf vindt het uiterst belang rijk dat geleerden 'uit hun holen' komen en de wereld vertellen waarmee ze bezig zijn. „Voor veel mensen is wetenschap nog iets engs, ver van hun bed. Terwijl het zoveel aspecten van het dagelijks leven raakt. Het is belangrijk jonge mensen te interesseren, nieuw ta lent is nodig. Daarbij, als weten schapper kun je iets bedenken, maar mensen moeten ook in staat zijn het een plek te geven in hun dagelijks leven. Dus ik zeg: maak die wetenschap zichtbaar." Zelf ziet Dijkgraaf, tegenwoordig voorzitter van de Raad van Toe zicht bij de VPRO, de tv daartoe als perfect podium. „Iedere weten schapper is in principe een goede onderwijzer. Wat heb ik aan al mijn kennis als ik die niet kan overdragen? Het bereik van tv is enorm. Ik geef veel lezingen, dan zitten er driehonderd mensen in de zaal. Onlangs, in De Bovenka mer, mocht ik uitleggen hoe het heelal in elkaar zit. Toen had ik op eens een publiek van 300.000 men sen. Dat is pure winst." Dijkgraaf kent de angst van veel collega's dat op tv de nuance van hun verhaal zoek raakt. „De ma kers moeten een wetenschapper wél de ruimte geven en zich aan passen aan het ritme van de weten schap. Niet alle wetenschap kan in een quiz worden verduidelijkt. Aan de andere kant: het gaat om het overbrengen van die éne vonk, waardoor mensen bijvoorbeeld naar de bibliotheek gaan om een boek over Charles Darwin te ha len, over wie ze voorheen hele maal niets weten." Reageren? s*"3 redactie.media@wegener.nl De clipper Stad Amsterdam zeilt in Beagle, in het kielzog van Darwin tussen de ijssch sen op weg naar de gletsjer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 145