33 wonen op de kruipruimte m vraag antwoord Het is de meest onbekende ruimte van ons huis. Toch kan het een bron van overlast zijn. En een plek voor energiebesparing. Wat te doen met de kruipruimte? De meningen zijn verdeeld. door Suzanne Dijkstra TONZON De wasmachine stinkt een uur in de wind. Hoe kan ik dit probleem verhelpen? (deel II) Mijn tuin wordt volledig beheerst door heermoes volgens mij de dinosauriër onder de onkruiden. Zaterdag 23 januari 2010 De ruimte tussen de vloer en de bodem on der het huis is de kruipruimte. Hier lig gen de waterleidingen, verwarmingsbuizen, gasbuizen en rioleringsbuizen. Een ruimte waar, afgezien van zo nu en dan voor on derhoud, eigenlijk nooit iemand komt. Logisch, want het is er don ker en klein. Toch kan dit deel van de woning behoorlijk wat overlast met zich meebrengen. Door vocht en condens ontstaan stank, onge dierte, schimmel, zwammen, roes tige leidingen, rotting, beslagen ra men en kou. In sommige delen van ons land komt het grondwater behoorlijk hoog. Ook onder het huis. En in al le woningen stijgt water op uit de bodem. Dit condenseert op de on derkant van de vloer. Een over vloed aan condens is niet gunstig voor de woning. Bovendien gaat veel warmte verloren door een slecht geïsoleerde kruipruimte. Vloeren zijn koud en dat brengt hogere stookkosten met zich mee. Vaak is het nodig om hier iets aan te doen vanwege overlast. Maar pak ook de probleemloze kruip ruimte aan om te besparen op energie- en stookkosten. Isolatie van de kruipruimte geeft volgens Milieu Centraal, de lande lijke organisatie die consumenten advies geeft over het milieu, een stookkostenbesparing van 190 ku bieke meter gas per jaar. Boven dien betalen eigenaren van wonin gen van tenminste 2 jaar oud het lage belastingtarief van 6 procent voor het uitvoeren van isolatie werkzaamheden aan hun woning. Er zijn verschillende methodes om de kruipruimte aan te pakken. Wie in de wereld van de kruip ruimtes duikt, ontdekt dat de me ningen over de soort isolatie zeer verdeeld zijn. De een zegt 'isoleer de bodem', de ander is voorstan der van het isoleren van de onder door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 kant van de vloer. Stilstaande kou de, vochtige lucht is hoe dan ook ftinest voor de woonomgeving. Vooral mensen met reuma en cara hebben veel last van koude, vochti ge kruipruimtes. De kosten van het isoleren van de kruipruimte zijn, afhankelijk van de gekozen vorm, terugverdiend in vier tot tien jaar. Sommige nieuwbouwwoningen hebben geen kruipruimte (in het buiten land hebben woningen zelfs bijna Een bijzonder bodemisolatie- product is het Thermoskussen van Tonzon, waarover wij enkele weken geleden uitvoerig bericht ten. Dit isolatiemateriaal bevat kamers met lucht die de tempe ratuur van de ruimte aannemen, gemonteerd in combinatie met een isolatiefolie op de bodem van de kruipruimte. Vorige week deed E. Rietberg in de ze rubriek zijn beklag over zijn stin kende wasmachine. Ook komt het wasgoed niet fris uit zijn apparaat. Wij adviseerden Rietberg de holte achter de rubberen deurring schoon te maken en maandelijks met een bleekmiddelhoudend middel op mi nimaal 60 graden te wassen. Een aantal lezers mailde deze week nog een paar andere tips. Zo herken de J. van den Berg zich in het pro bleem. 'Ik heb met twee kopjes so da de wasmachine een volledig wit- nooit een kruipruimte). Er zijn ook woningen waarvan de kruip ruimte niet toegankelijk is of erg klein. Maar ook in die gevallen is isolatie mogelijk. Veel mensen kie zen dan voor vloerisolatie in plaats van bodemisolatie. Bijvoorbeeld met isolatieplaten of purschuim onder de vloer. Volgens de Stichting Belangenbe hartiging Vloerisolatie Nederland en Milieu Centraal, is het zelfs be ter de vloer te isoleren dan de kruipruimtebodem. Dit omdat de warmte dan niet verdwijnt via kou de funderingsmuren en de vloer hierdoor minder koud wordt. Heieen Dingemanse, directeur van Isoschelp, is het hier juist absoluut niet mee eens. „Er is veel kennisge brek over dit onderwerp. Er zijn niet voor niets al rechtzaken ge weest tussen de verschillende aan bieders van isolatiemateriaal. We leven met water in Nederland. Pak de problemen bij de bron aan. Het optrekkend vocht komt uit de bo dem, dus die moet je afsluiten. Als je alleen de vloer isoleert, blijven de waterdruppels uit de bodem er aan hangen en zit je met een afge koelde stilstaande lucht en een te-wasprogramma laten draaien, zonder inhoud op de hoogste tem peratuur. De stank is nu weg.' T. Smits stelt voor twee maal per jaar de wasmachine op 90 graden te laten draaien, waarbij dan vooraf twee vaatwastabletten in de trom mel zijn gegooid. 'Dat ontvet.' Lezer A. Baack laat consequent de deur van de machine openstaan, waardoor de muffe lucht weg is. T. Remmers doet hetzelfde, maar droogt ook iedere keer de deur af en laat de waspoederlade open. koude vloer. Schelpen zijn milieu bewust en duurzaam. We geven niet voor niets een miljoen jaar ga rantie op ons product." Andere losse materialen om de kruipruimte minder vochtig te ma ken, zijn bijvoorbeeld chips van piepschuim. Die houden het vocht uit de bodem tegen, zodat het niet tegen de vloer kan condenseren. Mocht de waterstand in de kruip ruimte stijgen, dan stijgen de schuimpjes mee. Bovendien scher men de chips de koude lucht van de bodem af van de warmere lucht erboven. De chips worden in de kruipruimte geblazen. Het is ook mogelijk dat zelf te doen. De Gebroeders de Vries uit Dok- kum is leverancier van Drowa, polystyreenschuimchips van gere cycled materiaal. Zij leverden voor heen ook schelpen, maar zijn over gestapt op schuim. De keuze voor bodem- of vloerisolatie is volgens woordvoerder Piet Jan Dijkstra af hankelijk van de voorkeur van de consument. „Het gaat mede om het gevoel dat de consument bij een bepaald product heeft. Heb je zelf geen idee wat je moet doen, laat je dan informeren door een Er zijn diver se methodes om de bo dem van de kruipruimte te isoleren, zoals met piepschuim vormpjes of schelpen. Een andere optie is de vloer isole ren, bijvoor beeld met purschuim of isolatiepla ten. foto's PR onafhankelijke adviseur", advi seert Dijkstra. Op de vraag waar om 'zijn' bedrijf gestopt is met schelpen, antwoordt hij: „Onafhan kelijk TNO-onderzoek wijst uit dat polystyreen beter werkt." Dijkstra merkt dat veel mensen be zig zijn met de isolatie van hun vloer. „Met vloerisolatie houd je open verbindingen met de wo ning, bijvoorbeeld in de keuken. Bodemisolatie zorgt voor drogere lucht in de kruipruimte. Pak het in ieder geval serieus aan en laat je goed informeren. Het zou beter zijn als de diverse aanbieders daar in zouden samenwerken in plaats van alleen aan geld te denken." www.energielabel.nl www.meermetminder.nl www.milieucentraal.nl www.drowa.nl www.tonzon.nl www.isoschelp.nl www.verantwoordisoleren.nl www.debodemafsluiter.nl www.kruipruimtes.nl rjrïi Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Heermoes is een ware plaag voor veel tuiniers. Lezeres S. Cool weet er alles van en vraagt advies hoe ze dit onkruid, 'dat eruitziet als iets enorm sterks uit het dinotijdperk', moet verwijderen. Liefst op een in telligente, milieuvriendelijke manier, voegt ze er nog aan toe. „Heermoes, paardenstaarten, katten staarten, akkerpest of hoe je het ver der ook noemen wilt, is het lastig ste onkruid dat er bestaat", weet deskundige Romke van de Kaa. „Zelfs met de zwaarste bestrijdings middelen is het nauwelijks onder controle te krijgen. Bij bespuiten sterven de bovengrondse delen af, maar de wortels, die wel 1 meter diep kunnen zitten, blijven in leven. Er is één troost: heermoes houdt van weinig vruchtbare grond met een slechte structuur. Verbeter de grond, met kalk, humus, compost, boomschors, lavameel, eierschalen, of cacaodoppen en de heermoes zal na verloop van tijd verdwijnen. Con sequent uittrekken of afschoffelen versnelt dat verdwijningsproces."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 139