m 31 wonen WAAROM EEN RELAXFAUTEUIL? Hl SI Koppensneller Hl Wie ouder wordt, wil wat meer comfort. Maar een relaxfauteuil hoeft er niet ouderwets uit te zien. Weg met bloemetjes en suffe kleurtjes. Aandacht voor de comfortabele, hippe seniorenstoel van nu. door Suzanne Dij'kstra wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 23 januari 2010 onderuit foto's PR Bij relaxfauteuils denken we al snel aan grote lompe stoelen met bloemetjesbekleding voor ouderen. Maar dat hoeft helemaal niet. „Steeds meer jongere mensen kiezen voor een relaxstoel. Vooral om die reden leveren veel meubelmerken tegenwoordig designstoelen met een ex traatje, zoals een verstelbare rugleuning of een uitklapbare voetenbank. Vroeger namen veel mensen een stoel die pre cies bij hun bankstel paste. Nu is het hieer in om een los se stoel te kiezen. En steeds vaker is dat een relaxfauteuil", zegt woordvoerder A. Krusemeyer van Berden Wonen in Venlo. Ook in het segment dat wel speciaal op senioren is ge richt, is veel keuze. „Sommige ouderen van een jaar of 8o, 90 jaar kunnen niet meer zonder hun relaxfauteuil. Bij voorbeeld de sta-op-stoelen met elektrische bediening ge ven veel comfort." Maar hoe kan het dat er toch nog zo veel relaxstoelen zijn die niet echt een geweldig design hebben? Antal Nemeth van Leolux weet het antwoord: „Een goede relaxfauteuil moet veel verstelmogelijkheden hebben. Dat betekent een hoop techniek en al die tech niek moet in het design worden weggewerkt. Dat is een uitdaging als je ook wilt zorgen voor een mooie vorm." Gelukkig lukt dat tegenwoordig in veel gevallen. Dat blijkt uit onderstaande selectie hippe designfauteuils. Steeds meer mensen zwichten voor het comfort van een relax fauteuil. Op zo'n stoel is het niet actief, maar ontspannen zit ten. En dat is prettig, want veel Nederlanders zitten verkeerd. Wie achteroverhangt in een stoel of bank, krijgt vaak niet ge noeg ondersteuning van de natuurlijke s-vorm in de wervelko lom. Dit kan op de langere termijn rugklachten opleveren. Om dat relaxfauteuils in verschillende standen zijn te zetten, krijgt het lichaam veel variatie in zithouding. Dat is beter voor de rug. 4. KIJK NAAR DE STERREN 'Ik ben laag, ik ben mooi, mijn hoofd draait om u te steunen', luidt de omschrijving van de Ke pler, de relaxfauteuil van Leolux (vanaf 3.450 euro). Deze stoel is traploos verstelbaar en elektro nisch aangedreven, zodat een druk op de knop volstaat. De stoel dankt zijn naam aan Johan nes Kepler, de Duitse astronoom die beroemd is om zijn studies naar de banen van planeten. Want wie in de Kepler ligt, kan ontspannen naar boven kijken, zelfs naar de planeten aan het fir mament. 5. INNOVATIEF LOUNGEN Op zoek naar relaxfauteuils springt meu- belmerk Jori eruit. Het Vlaams design merk heeft naast relaxfauteuils ook 'dreaming chairs'. Die zijn breder dan een relaxstoel, waardoor het mogelijk is er ook op te slapen. Bijvoorbeeld retro- designstoel Icarus (vanaf 2.545 euro) uit de Kamasitracollectie. Stichter Juan Jorion zegt over de werkwijze van het be drijf: „Om de drie maanden komen we met dezelfde groep ontwerpers samen. We luisteren naar hun vernieuwende ideeën. Als er eentje bovenuit steekt, ont wikkelen we het. Op die manier is ook de bekende Jori relaxfauteuil ontstaan." www.leolux.com www.jori.com 6. TOK! Een broertje van de bekende Lounge Chair van Charles en Ray Eames is de Tok van het Noorse merk Varier (zie fo to, vanaf 2.295 euro). Deze stoel nodigt uit om te bewegen. Want volgens de Ja panse ontwerper Toshiyuki Kita is zit ten eigenlijk bewegen. Dat is goed, want beweging is prettig voor de rug en de stoel blijft urenlang comfortabel aanvoe len. De Tok is een stoel om heerlijk in te lezen of muziek te luisteren. Nieuwe uit voeringen van de Tok, onder een gelimi teerde uitvoering met een stoffering van Paul Smith, zijn deze week gepresen teerd tijdens de meubelbeurs in Keulen. Een andere telg uit de Varierfamilie is de Peel, een stoel gebaseerd op de kronkeli ge schil van een sinaasappel. Toen ont werper Olav Elday zijn concept aan Stok- ke voorstelde, legde hij gewoon een si naasappelschil op tafel en... zweeg. De schil beschermt de inhoud en zorgt er prima voor. De stoelen zijn verkrijgbaar bij grotere meubelzaken in Nederland. Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukeniijken. In deze aflevering: de 'ei-ontkopper'. door Jan van Mullem jgm&i en vriend van mij dacht eerst dat het een sadomasochistisch speeltje voor de gayscene was'. Toen ik dat las en de bij gesloten foto's van het keukenlijk open- ■■■I de, kreeg ik koude rillingen. Want hoe je er ook tegen vecht, je brein zet het toch om in beeld. Wees gerust: dit 'ding' is geen gay-sm-attribuut. Twee homoseksuele collega's die ik omzichtig de foto's liet zien, haalden hun schouders op. Geen spoortje herken ning, ook niet toen ik het begeleidende zinnetje mur melde. Misschien zijn ze minder goed ingevoerd in het gay-sm-wereldje, dat heb ik ze niet durven vragen. Ik houd het in ieder geval op een ei-ontkopper, de sug gestie die Rob Bakker, afzender en eigenaar van dit keukenlijk, ook in zijn mailtje doet. „Dit apparaatje kwam ik in de keukenla tegen. Ik heb het één keer ge bruikt. Volgens mij is het minstens 25 jaar oud. Ik heb geen idee hoe ik aan dit keukenlijk kom. Misschien uit de inboedel van mijn,overleden (schoon)ouders. Het was er opeens en heeft jaren in de kelder gelegen. Bij het opruimen kwam ik het tegen." Bakker realiseerde zich toen ook dat het keukenhulpje 'iets met gekookte eieren te maken had'. „Maar zowel mijn vrouw als ik weten niet of dit apparaat ooit daad werkelijk op de ontbijttafel gelegen heeft. Het pellen van een gekookt ei gaat volgens mij beter door het even tegen de tafel te tikken en dan met de vingers de schaal te verwijderen. Of door met een mes en een forse tik het kapje eraf te slaan. Bij ons thuis werd de mes-en-afhakmethode toegepast. Mijn vrouw is van het tikken en pellen." Komt op hetzelfde neer: onthoofding van een ei. Met die zoekwoorden in gedachten struin-ik het internet af. Het is me duidelijk dat je dit ding op een gekookt ei zet en beide 'ogen' naar elkaar toe drukt. Daarna verschijnen karteltjes die zich in de eischaal boren. Maar ik wil weten waarom dit ding is uitgevonden. Door wie. En welke toegevoegde waarde het heeft. Want dit ding lijkt meer een exponent van een uurtje bezigheidstherapie dan een professionele innovatie. Eén hit mét foto (eerst twee, maar de Marktplaats advertentie bestaat niet meer) vind ik op internet. De naam van de betreffende website, Elfletterig.nl, voor spelt een uiterst geringe bijdrage aan mijn zoektocht. En inderdaad: dit oefenprogramma voor Lingo-deelne- mers leert mij nauwelijks meer dan dat ei-ontkop- per elf letters telt. Zou de geestelijk vader van deze website soms ook de ei-ontkopper hebben bedacht? Ik had hem subiet de rode bal aangeboden. Net als ik denk dat het hopeloos is, stuit ik op een artikel in Trouw. Spijtig, zonder foto. Een medewerker van het Culinair Museum rept over een 'apparaat waar mee je je zachtgekookte eitje keurig en chic van zijn kapje ontdoet'. Het zou dateren uit de negentiende eeuw, toen er geleidelijk aan voor elk gerecht apart 'gereedschap' kwam. Keurig en chic zijn woorden die in ieder geval de gay-sm-link definitief ontkrachten, maar wel héél correct en luxe klinken voor Bak kers keukenlijk. Of heeft hij de eenvou dige uitvoering? www.varierfurniture.com Ook een keukenlijk? Mail info en foto naar J redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 137