wonen;» M Vogelvoer VRAGENLIJSTJE ft -- iftjpnti* Gezien in Parijs wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 23 januari 2010 2. ZITTEN ZONDER STRESS Een grote naam in de relaxfauteuils is Stressless. Dat bedrijf maakt sinds 1971 comfortabele stoelen en is daarmee de oudste producent van relaxstoelen ter wereld. De eerste tv-fauteuils waren meteen een hit. Sindsdien heeft Stressless wereldwijd zes miljoen relaxfauteuils verkocht. De stoelen volgen de natuurlijke vorm van het lichaam. Ze zijn ook ver krijgbaar als speciale stoel voor in de thuisbioscoop. In de armsteun zit een vakje voor afstandbediening en andere spul letjes als popcorn en drinken. Of de stoelen een ontzettend hip design hebben, daarover zullen de meningen wel verschil len. Prijzen vanaf 1.055 euro. 3. Ze zijn deze week geïntroduceerd op de in ternationale meubelbeurs in Keulen: de nieuwste relaxfauteuils van Gealux. De stoelen zijn van de hand van interieurdesig ner Martin Ballendat. De stoelen worden op maat met de hand gemaakt in Culem- borg. Eventueel inclusief motor om de stoel automatisch in de goede stand te kun nen zetten. De bekleding is van leder of stof van Kvadrat of De Ploeg. Gealux biedt relaxfauteuils vanaf 1.675 euro. www.ekornes.nl www.gealux.nl Kloppen hoogte en breedte van de stoel bij de lengte en het postuur van de gebruiker? Veel relaxfauteuils zijn in verschillende maten verkrijgbaar. Ondersteunen het voetenbankje of het uitklapbaar voetengedeelte de benen voldoende? Is de stoel eenvoudig af te stellen op de ideale zit hoogte? Een te hoge zit is even lastig als een te lage. Biedt de neksteun voldoende ondersteuning? Kan de rugleuning naar wens worden gekanteld? Heeft de stoel de juiste zithoek tussen de 95 en 105 graden? Als een platte hand tussen de binnenkant van de knieholte en de zitting kan worden geplaatst, is de zitdiepte juist. Heeft de stoel voldoende opties, zoals een lenden- steun of verstelbare zijpanelen? Moet de stoel elektronisch te bedienen zijn of met de hand? *k. Gutter (als interieurstylist be kend van TV Woonmagazine) zijn fantasie de vrije loop. Zoals in de Yoko Vase met butsjes (zie foto), in celadongroen en off- white leverbaar voor 59,95 euro. Parijs gemist? De nieuwste collec tie is van 1 tot en met 13 februari te bewonderen in de winkel van StudioErikGutter in Blaricum. www.maison-objet-com www.studioerikgutter.nl Lekker Ik denk dat ik niet de enige ben die 's win ters vooral van zijn tuin geniet vanuit zijn huiskamer. De tuin kan er feeëriek uitzien als de afge storven planten bedekt zijn met rijp of sneeuw. Maar het leukste van de wintertuin zijn de vogels die, gedreven door hon ger, veel dichter bij het huis komen dan 's zomers. Vroeger had je nog wel van die puristen die beweerden dat je vogels 's winters niet moet bijvoeren. Daarmee zou je ze van de mens afhankelijk maken. Maar zo langzamerhand krijgen we in de gaten dat wij de vogels weinig keus laten: het is óf cultuurvolger en afhankelijk worden óf uitsterven. Met dat cultuurvolgen hebben mezen in ieder geval geen moeite. Als acrobaten hangen ze aan vetbollen en pindaslin gers. Ook de boomklever en de grote bonte specht laten zich in de winter tot vlak bij het huis lokken. Probleem is echter dat je wel véél vogels te zien krijgt als je zo'n plastic netje vol pinda's aan een boomtak hangt, maar dat het ook steeds dezelfde zijn. Het is soms aandoenlijk vinken een onhandi ge poging te zien doen ook een graantje mee te pik ken. Maar vinken zijn er nu eenmaal niet op ge bouwd om aan een vetbol te hangen. Daarnaast zijn er veel vogels die niet van pinda's houden. Voor vinken en hun familieleden als sijs jes, putters, kepen en groenlingen, kunnen we vo gelzaad strooien, maar het is waarschijnlijk handi ger dat vogelzaad aan te bieden in de vorm van uit gebloeide planten. Wie zijn tuin niet winterklaar maakt, maar zijn afgestorven planten tot het voor jaar laat staan, schept een waar vogelparadijs. Voor alle vinkachtigen zijn siergrassen goede voed selplanten, te meer daar de aren van veel siergras sen tot diep in de winter aan de plant blijven. Het populair ste siergras, de Miscanthus, is niet het meest geschikt als vo gelvoer. Dit gras maakt wel mooie pluimen, maar zet in ons klimaat zelden zaad. Vogels hebben er daardoor weinig aan. Andere bloeiende siergrassen, zoals Panicum, Stipa en Moli- nia zijn bij vogels wel in trek. Ook het lampenpoetsersgras, Pennisetum, is een goede voedselbron. De stengels van dit gras zijn te fragiel om een vogel ter grootte van een vink te dragen, maar de vogels landen er toch op. Daarna buigt de halm naar de grond en kunnen ze de zaden opeten. Niet iedere vogel is dit kunstje vaardig. Bovendien zullen veel vogels bij voorkeur planten met stevige stengels uitkie zen. Zulke planten, met stengels die ook 's winters overeind blijven staan, zijn guldenroede, herfstasters en ook de twee jarige kaardenbol. Vooral die kaardenbol is een vogeltrek ker. Iedere winter zijn er wel putters op te vinden. Niet alleen vaste planten leveren vogelvoer. Zonnebloemen zijn eenjarig, maar een paar eenjarigen leveren vogels even veel calorieën als een heel perk vaste planten bij elkaar. Een van de beste zaadleveranciers is de eenjarige korenbloem. fH Ij||| Lampenpoetsersgras in de winter, foto Romke van de Kaa De beurs Maison Objet, die tot en met 26 januari in Parijs wordt gehouden, verzamelt nieuws op interieurgebied met een accent op decoratie: stoffen, behang, maar ook accessoires als passementen en potterie. De Nederlandse StudioErikGut ter, van Sven Smit en Erik Gut ter, staat voor het eerst in Parijs met hun eigen collectie. In die in middels vijfde collectie vazen, potten en kleine accessoires laat Niet alle stoelen zien er uit als een relaxfauteuil. Bijvoorbeeld de van De Sede. Het zijn moderne designstoêlen mei een relaxte snit. De DS-i 51 4.060 euro) springt eruit. Deze fauteuil, ontworpen door Jane Worth'mgton, is gebaseerd op de vorm van het menselijk lichaam en wordt op maat gemaakt. www.desede.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 136