Hl www.uniektegeltje.nl www.leukespreuk.nl www.truttigtegeltje.eu Afbaden op 1.000graden Tegeltjeswijsheden zijn van alle tijden. 'Na regen komt zonneschijn' blijft een ijzersterke, 'Van het concert des levens krijgt niemand een program' ontbreekt ook in menig huiskamer niet. Dat het ook moderner en persoonlijker kan, bewijst de nieuwe webshop Spreuktegel.nl van tegelfabriek Albarello. door Ronald Hooijenga e techniek is eeu- S B wenoud, het am is m bacht traditioneel, M de receptuur vrij- wel onveranderd. Toch heeft tegelfabriek Albarello - in het Friese Menaldum het me tier van tegels bakken en beschilde ren nieuw leven ingeblazen door een koppeling te maken met de modernste techniek en internet. Wie een unieke wandtegel zoekt, een mooie spreuk, afbeelding of ge boortekaartje wil laten vereeuwi gen of gewoon 'iets anders' aan de muur wil, kan vanaf zijn eigen pc bij de tegelkunstenaars terecht. Spreuktegel.nl is een van de eerste webshops voor de verkoop van ambachtelijke tegels naar eigen ontwerp. Van begin tot eind wordt het product gemaakt in de Friese fabriek. Elke tegel heeft een eigen volgnummer, waardoor geen tegel hetzelfde is. „Een uniek, waar devast en origineel cadeau dat je nergens anders vindt", zegt direc teur Pieter Baas van Albarello. Hij nam veertien jaar geleden de tegelfabriek in Menaldum over van de toenmalige eigenaars. Na di verse uitbreidingen en een verhui zing werken inmiddels dertien mensen in de fabriek. Goed opge leide tegelschilders, kunstenaars soms. Schilder en ontwerper Fons Hoiting bijvoorbeeld exposeert ook zijn eigen schilderijen en zou zo als kinderboeken illustrator aan de slag kunnen. Hij ontwerpt voor Spreuktegel.nl veel van de meer decoratieve tegels. Zijn serie met daarop de vier jaar getijden is al een echte klapper. Pieter Baas: „Onze kernactiviteit blijft natuurlijk het ambachtelijk vervaardigen van wandtegels. Voor wie wat anders wil dan strak ke fabriekstegels. Wij maken tegels voor monumentale panden, hui zen ingericht in oude stijl of wo ningen met bijpassende interieurs. Ook maken we tegeltableaus met geschilderde voorstellingen voor speciale bestemmingen: de hal van een bedrijf, een museum, een schip van de Holland-Amerika Lijn, dat soort werk. Een tableau van 560 x 200 centimeter is tot nu toe onze grootste klus geweest." Je op eigen reget een tegel meer wol': enkele van de kant-en- klare spreuken die via de webshop op een tegel te bestellen zijn. Ook zijn er al veel verschillende afbeel dingen te kiezen, variërend van een varkentje met een studenten baret op zijn kop tot een berouw vol kijkend hondje met daaronder enkel: 'Sorry'. „Een goedmakertje als je het als man verbruid hebt bij moeder de vrouw. Dan smelt ze echt, als je daarmee thuiskomt. Een koopje dus, voor 25 euro." Nostalgisch, klassiek, oubollig, hu moristisch, serieus en modern: Spreuktegel.nl heeft ze in tiental len variëteiten. Maar leuker dan de voorgekookte producten van de webshop is het om er écht een per soonlijke tegel van te laten maken. Met een tekst die je raakt, een af beelding die je iets doet of gewoon een sterk symbool. www.spreuktegel.nl |>J Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De spreuktegeb worden in iMenalfum, net ais de overige wandtegeb, amèachtelijkgevormd, gesiieden, gestempeld en van een datum voorzien. De uit de standaardcollectiegekozen of zelfper internet te up baden tekst, foto of afheckling wordt digitaalgereproduceerd en met poederglazuur op de tegel 'ge grind. Ooljvoor de achterkant kan een persoonlijke tekst wor den aangeleverd. iHet standaardformaat is 13 13 centime ter, de tegels zijn 8 millimeter dik tegels worden met af- èeelding en teksten afgebakken op een temperatuur van 900 tot 1.000graden Celsius, waardoor de kleuren van de print in het glazuur worden gesmolten. De tegels verkleuren of verbleken niet en moeten zelfs over vierhonderd jaar nog ab nieuw zijn. De prijzen van een tegel begin nen hij 10 euro. De tegeb worden met de post verstuurd in een speciale geschenke verpakfing. Zo wordt voorkomen dat de tegel kapot valt. Door de jaren heen was er echter altijd wel vraag naar andere, speci fiekere tegels, weet Baas, doelend op geboortetegels, jubileumtegels, tegels als relatiegeschenk, als herin nering of als prijsje. „Zijtakjes van het eigenlijke ambacht. Aardig om te doen, maar niet altijd winstge vend. Er zat wat spanning tussen werkelijke kosten en de prijs die de klant verwachtte te betalen." Vier jaar geleden kwam Baas op het idee de mogelijkheden van in ternet te benutten om de nc-g al tijd sluimerende markt voor speci fieke, persoonlijke tegels beter te bedienen. „Het zou tenslotte heel wat efficiënter werken, wanneer ie dereen vanaf zijn eigen computer een tegel kon uitkiezen, compleet met eigen tekst en afbeelding. Mooie spreuken, symbolen of een replica van een geboortekaartje: ik zag er wel mogelijkheden in." 'Geslaagd', 'Gefeliciteerd met jullie nieuwe huis', 'Minder blaten, Andere online-tegelmakers: l O OJ j tf Directeur Pieter Baas van tegelfa briek Albarello met zijn nieuwe produkt: spreuktegels. foto's Catrinus van der Veen/PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 135