m 19 reizen Ibiza is meer dan disco's Wat heeft Ibiza dat Texel en Tenerife niet hebben? Henk van den Boom zocht het antwoord in het bruisende nachtleven van het eiland en in de erfenis van de hippies. reizen@wegener.nl 1024-3650360 Zaterdag 23 januari 2010 mm De eerste ontmoe ting met Eivissa, zoals de eilanders hun paradijs noe men, is wat stille tjes. Het is buiten het zomersei zoen. De meeste partygangers zitten weer in de schoolban ken en beroemdheden probe ren elders de bladen te halen. Het beeld van Ibiza is dat van één grote discotheek. Maar mijn hotel is typisch Spaans met handgetimmerde deuren en kasten. Het ligt aan het eind van een lange straat met winkels, restaurants en bars. Ik ga op pad naar het hoogste punt van Ibiza. De weg ernaar toe is slecht, maar het voordeel daarvan is dat het mensen af schrikt. Een dame die met een angstig gezicht haar auto de steile helling omhoog stuurt, durft het avontuur niet aan en keert om. Vanaf de top zie ik het hele eiland, omspoeld door de Middellandse Zee: Op vallend groen met een grillige kust en ontelbare baaitjes. Een ervan is Cala d'Hort. De kleine baai wordt bewaakt door Es Vedra, een geweldige rots die als een poortwachter oprijst uit zee. De top ver dwijnt in een geheimzinnige nevel. Volgens de eilanders spookt het daar. Langs het klei ne strandje liggen chiringuito's, eenvoudige restaurantjes waar de laatste honderd jaar behalve het menu weinig is veranderd. Een verrassend pure plek op zo'n druk eiland. In de zomermaanden verza melt iedereen zich op de tien tallen dansvloeren die Ibiza rijk is. Alles onder regie van wereldberoemde dj's als Armin van Buren en Tiësto. Langs de vierbaansweg die het eiland op wrede wijze in twee ën splitst, worden de muziek- goden op metershoge bill boards aan hun fans gepresen teerd. In juli en augustus is het elke nacht feest in de disco's. Bont beschilderde bussen rij den dan langs campings en ho tels om de partygangers naar de feesten te brengen. De jet set kiest voor het toonaange vende Pacha, waar iedereen ge zien wil worden. Overdag ver plaatst de scene zich naar de chique beachclubs, zoals het door Nederlanders gerunde Blue Marlin. Het strand stelt weinig voor, maar de gasten kunnen zich uitstrekken op de kingsize strandbedden die op de keien zijn geplaatst. Volgens de eilandroddels bloeide hier de liefde op tussen Yolanthe en Wesley. Intussen ga ik op zoek naar de laatste sporen van de hippies die in de jaren zestig het ei land beroemd maakten. Ibiza werd de schuilplaats voor Ame rikaanse dienstweigeraars tij dens de Vietnamoorlog. Bob Dylan en Bob Marley meng den zich hier tussen de flower- powergeneratie. Een landweg getje kronkelt tussen amandel bomen en kleine boerderijtjes langs piepkleine dorpjes. Het eigenlijke hippiedorp is San Carlos de Peralta. In bar Anita hangen nog de houten post- bakken aan de muur die het contact met het thuisfront on derhielden in een tijd dat er nog geen mobieltjes waren. Het is druk bij Anita. Iedereen wil eten aan de eenvoudig hou ten tafels. Op de menukaart staat al jaren geen macrobioti sche rijst met tofoe meer. In het witte kerkje achter de bar geven twee Engelsen el kaar het jawoord. De bar en de zondagse Hippy Market zijn ei genlijk alles wat nog over is van de sixties. Op een enkele vergrijsde achterblijver na zijn de hippies verdwenen. Wat Jjjlllllïï^MÊÊÊÊÊÈ.. - Foto's boven: Aan het strand van Cala d'Hort staan chiringuito's, een voudige restaurants. Wie natuur wil, hoeft ook niet lang te zoeken. Grote foto onder: Overal in Ibiza-stad is uitzicht over de blauwe zee. foto's Henk van den Boom bleef op het eiland, zijn de vreedzaamheid en kleinschalig heid. Ondanks de massa en de zomergekte. „Dat is altijd maar een paar maandjes en dan is het weer over. Dat hoort nu eenmaal bij ons eiland", zegt de gepensioneerde Felix. Sa men met zijn echtgenote zit hij op een bankje aan de rand van de oude stad. Hoe het in vroeger tijden op Ibiza was, kun je het beste zien door de houten ophaal brug over te steken en onder de grote stadspoort, de Dalt Vila (oude stad), binnen te gaan. Het is één groot monu ment en steeds is er zicht op de blauwe zee, de jachthaven en de havenwijk Marina. Lang zaam slenter ik weer naar be neden. Een man zit voor een kapperszaak een Nederlandse krant te lezen. Sergio, een 56-jarige Maastrichtenaar. „Ik had het in Nederland niet meer naar mijn zin. Ik wilde een nieuw bedrijf beginnen, maar liep te pletter tegen aller lei regeltjes. Toen heb ik mijn dochter gebeld. 'Kind, ik ga naar Ibiza.' Sergio werkt nu al weer ander halfjaar bij deze Parijse kap per en rekent zich reeds tot de inboorlingen van Ibiza. „Der tig jaar geleden ben ik hier ook een keer geweest. Er is natuur lijk veel veranderd, maar veel is ook nog hetzelfde. Je voelt je meteen thuis. Er is een soort verbondenheid." ssajffisl» w H S» BW Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ITK V isg^ggps Madrid FRANKRIJK Barcelona ibiza is drie keer zo groot als Texel. Het eiland is vanaf veel luchthavens bereikbaar met goedkope vluchten. Ook vanaf de Spaanse cos- ta's (Girona, Barcelona en Valencia) vertrekken dage lijks vluchten en ferry's. Tegelijkertijd feesten en zonnen kan het beste in de zomermaanden. Rust heerst vooral in het voor- en nasei zoen. 's Winters is het kli- maat zacht, terwijl de natuur met de bloeiende amandelbomen dan op zijn mooist is. Adressen: Het toeristenbureau Ibiza ligt aan de Passeig Vara de Rey 1 in Ibiza. Telefoon 0034-971301900. www.ibiza.travelwww.ibiza4all.nl Valencia SPANJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123