17 reizen Onbekende roos van Turkije Kleine, nauwe en steile straatjes, ezeltjes die met water zeulen, verpletterende uitzichten over het oude Mesopotamië en het mooiste postkantoor van Turkije. Jessica Maas ontdekte Mardin, een verborgen schat in Zuidoost-Turkije. Cl www.mardin.gov.tr (Deze website is ook in het Engelse beschik baar) rff reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 23 januari 2010 Ezels vervoeren de zware lasten door de steegjes, foto's Jessica Maas Mardin, ligt in het zuid oosten van Turkije, op zo'n 1.000 kilometer van Ankara en 1.451 ki lometer van Istanbul. Turkish Airlines biedt dagelijks vluchten naar Mardin vanuit Ankara en Istanbul. Het is ook mogelijk om met de bus uit Diyarbakir (95 kilometer) of Sanli Urfa (188 km) de stad te be reiken Een populaire rondreis is van Diyarbakir naar het kleine dorp Hasan- keyf aan de Tigris, ver volgens Midyat met het Assyrische Mor Ga- briel-klooster en daar na Mardin. Verschillen de reisorganisaties in Nederland bieden deze rondreis door Zuid oost-Turkije aan. Er is voldoende accom modatie in Mardin te vinden, veel oude hui zen zijn gerenoveerd en doen dienst als pen sion of hotel. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ledereen verkoopt zijn handel op straat. Istanbul Ankara TURKIJE Mardin Diyarbakir Het groene, heuvelach tige land koestert zich in de Turkse zon. Kilo meters verderop, 'aan het eind van de we reld', ligt Syrië. De muezzin van de moskee begint met de oproep tot het gebed. Zijn echo klinkt over het oude land. Op dit dakterras van een cafeetje in Mardin, een overwegend Koerdische stad gele gen tussen de Tigris en de Eufraat, wil je niet meer weg. De strijd tussen het Turkse leger en de Koerdische afscheidingsbewe ging PKK zorgde lange tijd voor on rust in Zuidoost-Turkije. Dat is de laatste jaren veranderd. De rust is teruggekeerd en toeristen weten de weg naar dit openluchtmuseum i v w Een ambachtsman in Mardin aan het werk. weer te vinden. Reisgidsen noe men Mardin het tweede Jeruza lem. Dat is deels te danken aan de zandkleurige stenen, de nauwe en steile straatjes en aan het feit dat Mardin een van de meest multicul turele steden van Turkije is. Hier leven Turken, Koerden, Arabieren en Assyriërs ofwel Suryoye, de christenen uit het oude Mesopota mië, naast elkaar. De jongen bij de bushalte roept dan ook in drie ta len dat de bus gaat vertrekken. Bij een oude christelijke juwelier hangt achter de toonbank een schilderijtje van Maria. „We leven hier als broeders naast elkaar. De één gaat naar de kerk, de ander naar de mos kee. Dat is Mardin", lacht hij. Hij steekt zijn hand op naar een voorbijganger. „Aley- ■tum Salam", is zijn isla mitische groet. Zijn klanten zijn vooral dorpelin gen op zoek naar goud voor brui loften. „Goud is in deze regio erg belangrijk. De bruiden worden door hun familie volgehangen met armbanden en kettingen. Hoe meer goud, des te belangrijker de familie", legt de juwelier uit. Mar- dins drukste straat telt dan ook een flink aantal juweliers. De geschiedenis van de stad gaat terug tot 4500 voor Christus. Mardin kende veel overheersers. De Assyriërs drukten met hun ker ken en kloosters, vele dateren uit de vijfde eeuw, een belangrijke stempel. Later bezetten de Arabie ren de stad, waarna achtereenvol gens Seljuken (Turkse strijders uit Centraal Azië), Koerden en Perzen Vijf maal per dag doet de muezzin vanaf de minaret de oproep tot ge bed. de scepter over de stad zwaaiden. Totdat in 1517 de Ottomaanse sul tan Selim de stad en zijn omge ving veroverde. In het centrum van Mardin ligt te midden van de kleine, nauwe straatjes de markt. Hier lijkt de tijd stil te hebben gestaan. Nauwe trap jes, mannen die met hout zeulen, ezeltjes met waterzakken op de rug, vrouwen met kenmerkende witte doeken om hun hoofd. Een slager hangt zijn verse vlees aan grote haken in de etalage. Verder op schuift een bakker grote, ronde broden in de oven en bewerkt een oude man met zwart schort kope ren schalen met hamer. „Thee?", vraagt de smid vriendelijk.Dankzij het beperkte toerisme zijn hier geen opdringerige verkopers. De smid vertelt graag over zijn werk en over de stad. „Mardin is de roos van Turkije", zegt hij trots. De stad is een centrum van zilver smeden. Telkari wordt de kunst van het zilverwerk hier genoemd. In een klein atelier zit 'meester' Suphi Yerlihindi samen met zijn 17-jarige hulp te werken. Met oeverloos geduld draaien en bui gen ze het zilver in allerlei vor men. De bijna 60-jarige Suphi is geboren en getogen in Mardin en leerde het vak zelf op zijn twaalf de. „Maar je bent nooit uitgeleerd. Nu probeer ik jongeren het am bacht te leren, anders sterft het vak binnen een paar jaar uit." We wandelen verder door het doolhof van nauwe straatjes. Over al is het schitterende uitzicht op het groene, uitgestrekte land met hier en daar een 'plukje' dorp. De zon, de knalblauwe lucht en de zandkleurige huizen die tegen de berg opgestapeld lijken, geven de stad iets mystieks. Hier is ook waarschijnlijk het mooiste post kantoor van Turkije, dat gevestigd is in een zeventiende eeuwse geres taureerde karavanserai (een over- nachtingsplek voor karavanen). Geen steen van het gebouw lijkt onbewerkt te zijn gebleven. Tegen over het postkantoor vallen de eveneens bewerkte minaret van de Sehidiye-moskee en naastgelegen dertiende eeuwse madrassa (de ko ranschool) meteen op. Verderop voeren de steile straatjes kriskras omhoog. Ook hier struikel je over de overblijfselen van het rijke ver leden. Eenmaal boven wacht nog een verrassing. De Zincirye- madrassa uit 1385 biedt een schitte rend uitzicht over Mardin. De pracht en praal beperkt zich- niet tot de stad zelf Een paar kilo meter buiten de stad ligt het in drukwekkende Deyrulzafaran- klooster. Op deze plek zou al in 495 voor Christus een zonnetem pel hebben gestaan. Het enorme complex deed tot 1932 dienst als re sidentie voor de patriarch van de Assyrische Orthodoxe Kerk en om vat kerken, kapellen, tombes en graven. Tot op de dag van vandaag biedt het klooster onderdak aan priesters die vanuit hun kamer een immens uitzicht hebben over het oude Mesopotamië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121