spectrum IO Medelijden opzijzetten' Gehandicapt jmm ^Zaterdag 23 januari 2010 STANDPLAATS door Trix van Bennekom Half december was ik een week je in Amsterdam. Van de tro pen naar sneeuw en tintelen de vrieskou. Op de derde dag ging ik naar Ikea. Ik had meubelstof en een paar kleine dingetjes nodig. Op de Antillen is dit soort winkels niet. Je kunt wel spullen bestellen bij de dichtstbijzijn de Ikea in Miami, maar het is natuurlijk veel leuker om zelf te winkelen. Met een tas vol spullen liep ik richting uitgang. Zou ik hier koffiedrinken of in de stad? Ik besloot: in de stad. Het volgen de moment zag ik mezelf in een-flits struikelen en op de grond vallen, waar schijnlijk uitgegleden. Omstanders scho ten te hulp en raapten mijn spullen bij elkaar. Toegesnelde medewerkers van Ikea namen me in een rolstoel mee naar de EHBO-kamer. Een uurtje later kwam ik, hangend over de schouder van de taxichauffeur, terug in het hotel waar de receptionist zich over me ontfermde. Zal ik u naar het ziekenhuis brengen? Dat leek me niet nodig. Ik had een gro te fles lokale aloë vera bij me, hét middel op de Antillen bij kleine ver wondingen, blauwe plekken en lichte verstuikingen. Ik dacht dat de combinatie van aloë en een dag met het been omhoog wel genoeg was. Vanuit Bonaire maande mijn echt genoot me medische hulp te zoe ken, maar ik wilde de volgende dag afwachten. De receptionist kwam de dikker en blauw wordende voet regelmatig inspecteren en keek steeds bezorgder. Uiteindelijk zijn we toch naar het ziekenhuis ge gaan. Daar bleek dat de enkelban den flink gescheurd waren. Vier dagen later vloog ik als 'hulp behoevende passagier' terug naar huis. Terwijl ik op Schiphol in een karretje voorbijzoefde, zag ik honderden door de sneeuw gestrande passagiers op de grond en op stoelen liggen. In het vliegtuig gingen de krukken (het kunnen wapens zijn) in een apart kastje. Ik was zo blij en opgelucht toen Bonaire in zicht kwam, maar het duurde nog wel een uur voordat ik van boord kon. Hoe de vliegtuigtrap af? Na veel overleg ben ik in een soort draagstoel door drie ster ke mannen naar beneden gedragen. Sindsdien is een nieuwe wereld openge gaan. Op de Antillen is geen regelgeving die voorzieningen voor minder validen verplicht stelt, ook niet voor openbare ge bouwen. Dus zijn er bijna geen voorzie ningen. De twee historische panden waar de overheid vaak persconferenties houdt, zijn slechts bereikbaar via hoge trappen die naar de eerste verdieping lei den. De praktijkruimte van de fysiothera peut die me helpt bij de revalidatie, is een van de weinige plekken met een rol- stoelbaan. Daar heeft hij zelfs een certifi caat voor gekregen. Op Bonaire zijn niet veel stoepen en de trottoirs die er zijn, hebben geen verlaging om er op bepaal de plekken gemakkelijk op en af te gaan. Tegels liggen vaak scheef en er zitten overal gaten in. Ik had werkelijk geen idee hoeveel hin dernissen je op straat, in winkels en kan toren tegenkomt. Ineens realiseerde ik me dat je bijna nooit ouders met kinder- of wandelwagens ziet. De enkelbrace, een soort sok die dezelfde stevigheid geeft als tape, moet uit de VS komen. Ik heb er 23 dollar extra voor betaald, leve ring binnen 14 werkdagen. Een leerzame periode. Gelukkig kan ik, zonder tegenslag, eind februari weer ge woon lopen. Volgende week, 27 januari, is het 65 jaar geleden dat het nazi-concentratiekamp Auschwitz in het zuiden van Polen bevrijd werd door de Russen. Nikolai Politanow nam als jonge Russische soldaat deel aan de bevrijding, August Kowalczyk is een van weinige gevangenen die ooit uit het vernietigingskamp wist te ontsnappen. Een tweeluik. NNrre door Oene van der Wal Nikolai Politanow (81) spreekt moei zaam over 27 januari 1945, de dag dat hij als een van de eerste Russische sol daten vernietigingskamp Auschwitz be trad. Van de bevrijding van Auschwitz resteren in zijn hoofd alleen nog flarden. „Als ik aan Auschwitz denk, zie ik de beelden voor me van de barakken, de vrouwen en kinde ren, de huizenhoge bergen briketten. Ik wist niet waartoe die dienden. Ik herinner me ook de lijken die achter de barakken waren gesmeten", zegt Poli tanow. De veteraan woont bij zijn zoon Alexander en diens vrouw Sylvia in Paunzhausen, een dorpje ten noorden van München in Zuid-Duitsland. Hij vervolgt: „We wisten van de vernietigingskam pen, alleen niet waar ze waren. Auschwitz lag op onze route naar Duitsland. Toen mijn eenheid bij Krakau was, werden we erheen gestuurd. Ik moest mee als tolk omdat ik Italiaans en Frans sprak." Politanow kwam 's avonds aan en vertrok 's nachts weer. Hij zag het kamp alleen in het don ker. „Er was geen licht. We hebben fakkels ge bruikt die de sneeuw verlichtten. Zo konden we de uitgemergelde mensen zien. Die waren totaal verrast dat we kwamen. Mensen vielen flauw toen ze ons zagen. En velen sloegen op de vlucht. Waar heen wisten we niet." Aan een Oekraïner, die meewerkte aan de crema tie van gevangenen, vroeg Politanow: 'Waarom hebt u dat gedaan?' „Die man antwoordde: als ik geen mensen zou verbranden, zou ik zelf ver moord worden", vertelt Politanow. „Ik heb mijn Nikolai Politanow foto GPD hoofd geschud. Ik kon het niet begrijpen." In het kamp waren alleen nog vrouwen en kinde ren. Alle mannen waren weggevoerd. De Duitsers hadden het kamp eind 1944 deels ontmanteld van wege de Russische opmars. Van de bewakers res teerden slechts de vrouwen. „Alle wapens werden verzameld en de kampbewaarders werden gevan gengenomen. We hebben thee, brood en dekens uitgedeeld. Toen zijn we de lijken gaan begraven. Vervolgens kwamen onze ordetroepen die de lei ding in het kamp overnamen", zegt Politanow. De vrouwelijke kampbewaarders werden mishan deld, kregen geen eten en drinken en moesten naakt in de vrieskou staan. Verkrachtingen waren er ook. „We hadden er begrip voor, het was een terugbetaling voor wat de Duitsers hadden aange richt. De soldaten waren meestal dronken. Ik heb er niets van gezien, want ik was al weg. Later heb ik erover gehoord." Eenmaal, in 1963, keerde hij terug naar Auschwitz: „Ik kende een vrouw in de omgeving van Krakau met wie ik correspondeerde. Nieuwsgierig naar haar en mijn oude sporen ben ik er heen gegaan. Auschwitz was een museum geworden, alles stond er nog precies zoals ik het had gezien." De uren in de donkerte van Auschwitz hebben Po litanow niet diepgaand beïnvloed, zegt hij. „Na tuurlijk emotioneert het me als ik iets over Ausch witz hoor of zie op tv. Maar als soldaat moest je be velen opvolgen, je moest erheen. Het heeft me pijn gedaan de mensen daar zo te zien, maar de Sovjet-Unie was ook een dictatuur. Je moest ge hoorzamen. Het medelijden of de pijn die je voel de, moest je opzijzetten." Politanow vocht in Stalingrad en nam deel aan de bevrijding van Berlijn. Hij schreef kritische gedich ten. Die brachten hem uiteindelijk in conflict met zijn superieuren. Het Stalin-bewind kwalificeerde hem als 'volksvijand' en wilde hem terugsturen naar de Sovjet-Unie. Maar aan het einde van de oorlog sloeg hij op de vlucht. Hij viel in handen van de westelijke geallieerden en werd verhoord in Neurenberg. Sindsdien is hij in Duitsland geble ven, waar hij een Duitse vrouw trouwde en twee zoons kreeg. Hij woonde en werkte in het Zuid-Duitse Ingol- stadt toen Auschwitz terugkwam in zijn leven: „Ik ben een keer naar een lezing gegaan van een zigeu ner die als 9-jarige in het kamp had gezeten. Ik wist niet wie het was. Er waren heel veel kinderen in het kamp. Toen we elkaar ontmoetten, herken den we elkaar. Sindsdien zijn we bevriend." Politanow vindt het belangrijk dat de bevrijding van Auschwitz 65 jaar na dato nog wordt her dacht. „We moeten blijven vertellen en uitleggen wat er is gebeurd, als tegenwicht aan mensen met neonazistische ideeën. En we moeten de jeugd waarschuwen." Wil hij niet nog een laatste bezoek brengen aan Auschwitz? „Mijn diepste wens is Rusland te zien, mijn geboortedorp, mijn broer. Verder niets. Ik weet dat mijn tijd bijna om is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 112