spectrum 4 Stroom winnen uit Zaterdag 23 januari 2010 Op het dak van Wageningen Universiteit staat een bak vol gras die stroom opwekt. Net genoeg om een gsm op te laden. 150 vierkante meter gras levert straks genoeg energie om de helft van de elektra van één huishouden te dekken. De eerste ex perimenten zijn gedaan met liesgras. Op de foto is te zien dat er een klein stroompje wordt opge wekt door deze plant, foto's PR door Peter de Jaeger Het 'elektriciteitsproduce- rende groene dak' is een ini tiatief van het in september vorig jaar gestarte bedrijf Plant-e, een spin-off van de vakgroep Milieutechnologie van de Wage ningen Universiteit. De jonge onderne mers van Plant-e, Marjolein Helder en David Strik, hebben grootse plannen. Voor het onderzoek naar het winnen van stroom uit planten, dat binnen de vak groep Milieutechnologie loopt en waar bei de ondernemers aan werken, werden on langs subsidies van het ministerie van Eco nomische Zaken en de EU toegekend: in totaal 5 miljoen euro. Plantenstroom is gebaseerd op het princi pe van de microbiële brandstofcel ofwel biobrandstofcel. Bij de afbraak van orga nisch materiaal komen elektronen vrij. Bac teriën kunnen die elektronen afgeven aan een vast oppervlak, zo ontdekten Korea- nen in 1999. Het winnen van stroom uit planten is vervolgens bedacht door Bert Hameiers, docent bij de vakgroep Milieu technologie in Wageningen. De stroom ontstaat door het benutten van suikers die de plant niet gebruikt voor de groei. Deze suikers sijpelen on benut via de wortels weg in de grond waar bacteriën de suikers afbreken. Door een elektrode, een stroomgeleider, in de grond te plaatsen rond de wortels (in de vorm van grafietkorrels), kunnen bacteri ën hun elektronen kwijt. De onderzoekers hebben voor gra fietkorrels gekozen omdat gra fiet bijna even goed geleidt als metaal. Een eindje verderop in de grond staat een tweede elek trode. Als beide (plus en min) met elkaar worden verbon den, gaan de elektronen van zelf stromen en is er sprake van elektriciteit. Ziedaar het principe van plantenstroom. Aanvankelijk gebruikten de onderzoekers in het laborato rium liesgras voor hun testen. „Wij kozen bij het experi ment op het dak bewust voor slijkgras, omdat die plant groeit op zoute gronden. Steeds meer landbouwgebie den verzilten en worden on bruikbaar voor graan en aard appelen. Die gronden lenen zich bij uitstek voor de produc tie van elektriciteit uit plan ten, omdat zout water de io nen beter geleidt dan zoet wa ter. De gebruikte planten, zo als riet of slijkgras, hoeven trouwens niet te worden geoogst. Dat scheelt", zegt Marjolein Helder van Plant-e. De grasbak op het dak van de Wageningen Universiteit be staat uit twaalf potjes slijkgras in een voedingsbodem van grafiet. Elk potje is voorzien van twee elek trodes. De onderzoekers hopen binnen vijf jaar de bio-energievorm op grotere schaal te kunnen toepassen. Helder: „Het streven is 3 watt te halen per vierkante meter. Nu is dat nog een stuk minder." In samenwerking met onder anderen colle ga's in het Belgische Gent proberen ze de biobrandstofcel te verbeteren. Andere bac teriën, krachtiger planten of onthouding van ijzer of fosfaat moeten leiden tot meer efficiëntie. De Belgen werken met rijstplan- ten. De proef met 1 vierkante meter wordt ko mende zomer verdubbeld naar 2 vierkante meter. Het uiteindelijke streven is de tes ten voort te zetten in het open veld. „Bij 3 watt per vierkante meter en verdere opschaling levert 1 hectare 14.000 watt. Dat is genoeg om 28 huishoudens een jaar Marjolein Helder (rechts) van Plant-e geeft uitleg bij de start van het experiment op het dak van Wageningen Universiteit. anten lang van stroom te voorzien", zo heeft Plant-e volgens Helder berekend. De jonge technologen voorzien decentrale elektriciteitsnetwerken in natte gebieden, zoals sloten. „Langs snelwegen en in parken kunnen bo men, die er immers al staan, de straatlan taarns van stroom voorzien. In tuinbouw kassen moet het niet moeilijk zijn tijdens het groeiproces de stroom te benutten voor de energievraag op het bedrijf De plant groeit bovengronds gewoon door tij dens de elektriciteitsproductie onder gronds. En, zoals gezegd, zilte landbouw gronden kunnen worden bebouwd met rietplanten die stroom leveren", legt Hel der uit. Volgens de bedenker van plantenstroom, Bert Hameiers, is de energieproductie van planten anderhalf keer zo efficiënt als bio massa verstoken en omzetten in stroom. „Bij ons concept mis je al die energiever slindende tussenstappen en wordt direct stroom geleverd. Dat is pas echt groene stroom", zegt David Strik, zakenpartner van Helder. Ook in derdewereldlanden kan de vinding in waterrijke gebieden soelaas bieden. De lokaal opgewekte stroom kan peertjes, koelkasten, televisies en laptops aandrij ven. Strik: „Nu zijn deze landen voor hun stroomvoorziening vaak aangewezen op aggregaten die draaien op dure diesel. Door gebruik te maken van planten als stroombron bespaart een boer in de derde wereld al gauw duizenden euro's per hecta re." reageren? spectrum@wegener.nl Waterstof uit rioolwater Op ongeveer dezelfde ma nier waarop stroom gewon nen kan worden uit planten, is er waterstof te halen uit rioolwater. Hierbij maken bacteriën (Ge- obacter sulfurreducens) uit af valwater protonen en elek tronen vrij. Via een nieuw proces ontstaat er geen elek triciteit, maar pure water stof. Er moet wel een beetje ener gie worden toegevoegd om de protonen te laten werken als elektronenacceptor en ze zo waterstof te laten vor men. Daarbij is sprake van een soort elektrolyse: water wordt omgezet in waterstof. Met het procédé worden twee vliegen in één klap ge slagen: het rioolwater wordt gezuiverd en tegelijkertijd vindt op een efficiënte ma nier waterstofproductie plaats. Vrijwel alle opgesloten ener gie in het afvalwater is te gebruiken, omdat de bacteri ën niet alleen suikers, maar ook vetten en eiwitten kun nen omzetten. Het onder zoek naar waterstof halen uit rioolwater gebeurt door het het waterinstituut Wet- sus in Leeuwarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 106