3 spectrum gezichten van Sas van Gent Zaterdag 23 januari 2010 Foto links: Het idylli sche Sas van Gent met de West- en Oostkade en het karakteristieke bruggetje over het water. Foto rechts: Sas van Gent probeert met talloze projecten onder meer het imago van saaie industriestad te veranderen. De entrees van Sas worden nog steeds gedomineerd door saaie en grijze fabrieksterreinen zoals de silo van de voormalige suikerfabriek. foto's Mark - P O Neelemans fp lm--- maakt zich prima in deze cafés." Vinke zegt een paar van die jongens van de probleemgroep te kennen. „Overdag prima jongens als je ze alleen treft. Maar eenmaal in die groep gaat blijkbaar de knop om. Zo'n groep heeft natuurlijk een aantrekkingskracht. Stoer doen. Erbij willen horen. Het is net een bolle tje wol." Ook burgemeester Lonink en voorzitter Huub Dor- tant van de Stadsraad Sas van Gent willen het pro- Overzicht van problematische jeugdgroepen in Zeeland In de hele provincie Zeeland komen problematische jeugdgroepen voor, blijkt uit een analyse van de politie Zeeland. Dat zijn er in totaal zestien. Die zijn onderverdeeld in hinderlijke groepen (twaalf), overlastgevende jeugdgroepen (drie) en criminele jeugd groepen (één). De gemeente Terneuzen heeft met zeven de meeste pro blematische jeugdgroepen in de provincie. Dat zijn vol gens de gegevens van de politie echter alleen hinderlijke groepen. De gemeente Vlissingen heeft vijf problematische jeugd groepen waarvan één hinderlijke groep, drie overlastge vende jeugdgroepen en één criminele jeugdgroep. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft één hinderlijke groep. De gemeente Borsele heeft twee hinderlijke groepen. De gemeente Middelburg heeft één hinderlijke groep. De gemeenten Goes, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Rei- merswaal, Sluis, Tholen en Veere hebben volgens de poli tiecijfers geen problematische jeugdgroepen. bleem niet groter maken dan het is. „Dit probleem is niet uniek voor Sas van Gent. Ik wil het natuurlijk niet bagatelliseren. Ieder incident is er één te veel. Wij kennen op basis van cijfers van de politie geen jeugdbendes. En samen met politie, welzijnswerk en scholen zijn we al geruime tijd bezig dit soort groe pen uit de anonimiteit te halen. Deze aanpak werkt. Kijk naar Axel. We kiezen ook in Sas van Gent voor deze aanpak. Maar mensen moeten overlast blijven melden zodat we met name de leiders van zo'n groep eruit kunnen halen. Die jongens weten overi gens wel precies wat hun rechten en plichten zijn." Vinke constateert echter een meldingsmoeheid om dat veel mensen denken dat de politie toch niets doet of niet op tijd ter plaatse is als een groep voor overlast zorgt. Dat heeft volgens Lonink te maken met de capaciteit van de politie in Zeeuws-Vlaande ren. In de nachtelijke uren rijden slechts vier poli tieauto's door de uitgestrekte regio. Twee in Terneu zen, één in Hulst en ook één in Sluis. „Het imago van Zeeland is een veilige provincie. Dit beeld leidt tot een beperkte politiecapaciteit." Vinke kan best begrijpen dat mensen overlast niet meer durven te melden uit angst voor represailles. „Toen ik klein was,- kreeg ik een reprimande van de politieman als ik op de stoep fietste. Dat is niet meer zo. Er is nog maar weinig blauw op straat. En waar ik vroeger zelf iemand tot de orde zou roepen ben ik nu een stuk voorzichtiger geworden. ]e weet niet wat iemand in zijn broekzak heeft zitten. Maar ik moest wel even slikken toen ik de koppen in de krant las over die jongeren. Nogmaals, dat is zeker geen typisch Sas probleem." Feit is wel dat een deel van Sas een verouderde wo ningvoorraad kent. Op de woningsite Funda staan bijvoorbeeld alleen al in Sas 35 woningen te koop tot een vraagprijs van honderdduizend euro. De gemeente Terneuzen is echter bezig met een kwa liteitsslag voor Sas van Gent, benadrukt wethouder en Sassenaar Frank van Hulle. Alle woningen in de Vredestraat worden momenteel gerenoveerd en in de Witte Wijk wordt een aantal woningen afgebro ken. En de Canadalaan krijgt een nieuw Multi Func tioneel Hart met onder meer een brede school, (zorg)appartementen, een bibliotheek en sportzalen. De bewoners die overlast van deze groep hebben, vinden deze investeringen prima maar willen actie zien. Jan Vinke pleit voor de samenstelling van een team, bestaande uit mensen van de politie, het wel zijnswerk en de gemeente, die niet anders doet dan het bestrijden van overlast door jongeren in heel Zeeuws-Vlaanderen. „Geen praatgroep, maar actie. Dat het team bijvoorbeeld ook in de avonden rege- matig een rondje maakt in die wijken of dorpen waar overlast is. Kijk, over een paar jaar is de jeugd in de wijk Othene, toch de parel van Terneuzen, ook op die leeftijd dat ze eens een bankje of bushokje gaan vernielen. Dan hebben wij in ieder geval al het voorwerk gedaan. Want daar zijn we in Sas van Gent goed in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105