spectrum 2 De vele f%èr fWe^ Zaterdag 23 januari 2010 Het kanaalstadje Sas van Gent kent vele gezichten. Die van industriestad natuurlijk, maar ook die van idyllische stad met de Oost- en Westkade en jachthaven als blikvangers. Sassenaren zijn trots op hun stad. Die trots liep een deuk op door een groep probleemjongeren die het woonplezier voor een aantal bewoners vergalt. j SAS VAN CENT BELGIË j '/drelt door Frank van Cooten Alle woningen in de Vredestraat worden gerenoveerd. Voor die bewoners is de maat vol. Een schietincident was de bekende druppel. Door jongeren werd in de nieuwjaars nacht met een luchtbuks geschoten op auto's en huizen. De bewoners roepen de politiek op meer oog te hebben voor ook het so ciale gezicht van Sas van Gent. De politie en de gemeente Terneuzen nemen dit inci dent serieus. De recherche onderzoekt het schietinci dent en wijkagent Jos van Westen roept de inwo ners op overlast te blijven melden om de groep uit de anonimiteit te halen. „We willen die jongeren op de huid zitten en de leiders eruit halen", vult de Ter- neuzense burgemeester Jan Lonink aan. Verenigingsman en organisator van het Sasse festival Dance- en Rock around the Bridge Jan Vinke vindt het jammer dat het woongenot van deze mensen, die met name rond de Canadalaan en Paul Kruger- dreef wonen, wordt verziekt door een klein groepje. „Ik blijf er bij dat het goed wonen is in Sas van Gent. Het maakt niet uit of je aan de Westkade, de Bene- luxstraat of in de Witte Wijk woont. Het moet over al prettig wonen zijn. Ik denk ook niet dat die over last veroorzakende jeugd het beeld van Sas van Gent mag zijn. Dit soort problemen komen overal voor. Het is een landelijk probleem. Het is ergens mis schien wel goed dat ook Sas met de problemen van deze tijd te maken heeft. Anders liepen we nog op klompen rond en hadden we geen kabeltelevisie." Vinke weet waarover hij spreekt. De geboren en ge- Overzicht projecten Sas van Cent De verplaatsing van het Industrieel Museum naar de sui- kerloods aan de Westkade. Dit wordt tevens onderdak voor de carnavalsverenigingen. De herinrichting van de Westkade. De Parallelweg ver dwijnt en maakt plaats voor een voet- en fietspad. De rij baan wordt versmald. De Oostkade wordt in het kader van het Wegenbeheersplan geheel herstraat. Aan het Bolwerk komt een accommodatie ten behoeve van 'begeleid wonen', Aan de Sasse Poort is een industrieterrein in ontwikkeling. Daar is momenteel echter weinig belangstelling voor. Renaissance Sas van Cent. Een groot herstructureringspro ject in samenwerking met Woongoed. Dat bestaat uit re novatie van alle woningen in de Vredestraat en de sloop van een aantal woningen in de Witte Wijk. Het gaat om de Irenestraat en Alexanderstraat. Op die plaats komen vrije kavels. De bouw van het Multi Functioneel Hart aan de Canada laan met onder meer een brede school, (zorg)apparte- menten, bibliotheek en sportzalen. De grijze fabrieksgebouwen van Cargill doen het aangezicht van Sas geen goed. Er zijn wel plannen om deze gevels wat 'spannender' te maken. togen Sassenaar woonde met zijn vrouw jaren lang midden in de Utrechtse probleemwijk Ondiep. De onlusten in deze wijk waren mede aanleiding voor hem terug te keren naar zijn geboortestad. Spijt heeft hij niet van zijn besluit. „Eens een Sassenaar, altijd een Sassenaar. De kracht van Sas van Gent is vooral het verenigingsleven. En we hebben nog zes cafés waarvan er twee in de weekenden open zijn. Daar treden regelmatig bandjes op en de jeugd ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 104