22 zeeland 'Daar kunnen politici Al sinds Delta reserveert digitaal kanaal voor Haïti-actie brieven Zeeuws-Vlaming beste gastheer van Nederland YOUTH FORUM Jongeren uit de hele wereld in debat in Zeeland Gezeik Terneuzen, sur l'Escaut Economie Dominee uit Zeeland Vazalstaat In beslotenheid 2 Koninginnedag Hulpverleners donderdag 21 januari 2010 Silvan Licher deed vorig jaar mee aan het Youth Forum in Bosnië-Herzegovina. weet Silvan. „Als je met jongeren uit die landen praat, realiseer je je hoe groot de vrijheid van menings uiting hier is. Er zijn landen waar zóveel restricties zijn. Die jongeren hebben tijdens het Youth Forum eindelijk een keer de mogelijkheid om te laten horen wat ze écht wil len. Ze kunnen lekker los gaan. Zij luisterden vol verbazing toen ik vertelde over het gedogen van soft drugs in Nederland. Ik denk dat het heel goed is dat het Youth Fo rum nu in Zeeland gehouden wordt. Dan kunnen die jongeren eens zien hoe het eraan toegaat in een typisch Westers land." Maar het Youth Forum is vooral ook heel gezellig. „Je krijgt heel snel een band met andere jonge ren. Ik heb nu nog contact met an dere deelnemers via Facebook. Er was bijvoorbeeld ook een culture le avond. Iedereen had eten uit zijn eigen land meegenomen. Ik had Goudse kaas. De jongeren uit Kazachstan hadden rauw vlees meegenomen. Geen carpaccio, maar écht rauw vlees! De Zuid-Ko- reanen maakten noodles klaar. Op één avond maakte ik kennis met zóveel culturen! Het klinkt mis schien een beetje idealistisch, maar je hebt dan echt het idee dat wereldvrede dichtbij is." Dit jaar doet Silvan - die genees kunde studeert in Rotterdam - niet mee aan het Youth Forum in door Lilian Dominicus Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezercredacteur@pzc.nl In de column van woensdag 'Ge zeik' is Ernst Jan uiterst onaardig te gen de virtueel leider van de groot ste partij. Het zal hem ook geen deugd doen dat onze Geert wordt vrijgesproken. Het onaardig zijn van Ernst Jan behelst blijkbaar ook het ontzeggen van adequate verde diging voor Geert. Waarschijnlijk had hij persoonlijk zijn verdedi ging wel willen voeren. Een school voorbeeld van toiletjournalistiek, we hebben je gezeik gelezen, billen afvegen en doorspoelen. A.C. Hannewijk Baashuisweg 15, Kamperland Laten we beginnen met wat aan passingen: Terneuzen wordt Ville sur l'Escaut, de parkeergarages wor den Parkings Souterrains en de Markt 'promoveert' naar Place sans Vie. Dan is de toon gezet: prachtig 'accord' met Cinque, de nieuwe chi que! naam voor de Kop van de Noordstraat. Of moeten we hier ook al spreken van 'Tête'? Cinque. Is dit een vroege aprilgrap? Een slechte interpretatie van Spelen met Taal? Wellicht een nieuwe stap op weg naar een désastre. We wachten nu al twintig jaar op een fatsoenlijk 'Gezicht' dat het winke lend publiek liefdevol opneemt zo dra je de Axelsedam over bent. Een Kop die mensen het gevoel geeft dat ze een echte stad binnenko men. Wacht niet te lang. Anders moet er weer een andere destina tion gevonden worden voor alle overdekte parkeerplekken. Jorien Brugmans Karei Doormanlaan 43, Terneuzen Betreft het artikel over het aanpak ken van de renteaftrek. Afgelopen week waren er mensen die een compliment aan onze premier ga ven, omdat deze zijn rug recht hield. En wij moesten trots zijn? Afgezien van het feit dat wij straks hoe dan ook controleurs moeten toelaten, lees ik in de krant dat de hypotheekrente moet verdwijnen. We moeten nog meer betalen voor ons pensioen en de perfecte rege ling van 6 procent btw moet ver dwijnen. Ook moet het huis als ei gen vermogen aangeslagen worden en je betaalt je eigen huis al drie keer. Kabinet draai de kraan dicht bij alle onterechte handophouders, stuur de opportunisten terug naar huis, heb je bergen met geld. Rob van der Zande Enschedesestraat 1, Ouwerkerk Wie afstand neemt van slim ver zonnen goden is beslist geen atheïst. Wie goden toeschrijft wat de mensen willen is pas een echte atheïst, zo sprak de oude wijsgeer. Als een dominee uit Zeeland het zelfde zegt, haalt hij de krant, staat heel de PKN in brand. Met dank aan Epicures, die leefde van 341 tot 270 voor Christus. In diezelfde pe riode kwam het Bijbelboek Predi ker uit, waarin onder meer te le zen is dat er niets nieuws onder de zon is. Jacques Rouw Scholeksterstraat 1Zierikzee Eind Tweede Wereldoorlog: Neder land bedankt de VS voor hun in zet. Nederland is sinds 65 jaar een vazalstaat en geen koninkrijk meer al wordt het koningshuis nog wel misbruikt als symbool. De VS, de grootmacht, treedt als agressor op in de wereld en zijn vazallen Groot-Britannië en Nederland ge ven steun. Geschiedenisboeken zul len berichten over een laatste stuip trekking van eens een grootmacht die zich beroept op vergane glorie. Wij Nederlanders hebben een oor log gesteund, zoals Hitier Polen binnenviel met martelingen en vol- kenmoord. Leer ervan en breng je stem uit tegen dit oorlogskabinet. Abko Paauwe 's H-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Burgers en kandidaat-raadsleden bezoeken af en toe de raadsvergade ring van de gemeente Vlissingen. Op zich een goede zaak. Zo kun nen ze zich informeren over de za ken die spelen binnen de gemeen- te..Af en toe zijn zijn er vergaderin gen met een besloten gedeelte. Niet dat de raad iets te verbergen heeft of dat er zaken afgedekt moe ten worden, maar meer om de wet houder gelegenheid te geven om in alle openheid iets met de raad te bespreken. De raad moet soms toe stemming geven over zaken die duizenden, miljoenen euro's kos ten. Daarom moet dat in alle open heid besloten besproken worden als het over personen, bedrijven of instellingen gaat. Dus kandidaat raadsleden, nog even geduld. Straks mag je er zelfbij zijn om te merken dat af en toe een besloten vergadering in het (financiële) be lang van de gemeente is. Lou Waterman Vesting 21, Oost-Souburg Dit jaar wordt Koninginnedag één van de grote publiekstrekkers. De ze traditie is er om blijvend in ere te worden gehouden. Toen ik las dat het koninklijke bezoek een Walchers feest wordt, was ik zeer opgetogen. Wie had dit ooit kun nen dromen! Bovendien, Koningin nedag is voor trouwe liefhebbers een prachtige gelegenheid om sym pathieke gevoelens de vrije loop te laten. Het is een nationaal feest van muziek, kunst, herinnering' en weerzien. Uiteraard kost het wat. Ik wil (Deo Volente) in Zeeuwse dracht er niets van missen. Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen Weer zijn hulpverleners bedreigd. Dit begint uit de hand te lopen. Als politie, artsen, ambulanceperso neel en brandweer hun werk niet meer op normale wijze kunnen uitvoeren, vrees ik dat er iets vrese lijk mis is. Het wordt tijd dat de po litiek zich met dergelijke zaken be zighoudt en niet langer blijft steg gelen over bijvoorbeeld de inval in Irak. Politici hebben echter nu meer tijd nodig om hun verkie zingsprogramma te promoten dan zich over 'futiliteiten' te buigen. A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Zo'n 250 jongeren uit de hele wereld komen deze zomer naar Zeeland om twee weken lang te debatte ren tijdens het Internatio naal Youth Forum 2010. door Cornelleke Blok Silvan Licher (18) uit Mid delburg was vorig jaar zo mer de enige Nederlandse deelnemer aan het jaarlijk se internationale Youth Forum. Hij reisde daarvoor naar Sarajevo in Bosnië-Herzegovina. „Ik werd onverwachts gebeld. 'Volgende week vertrekt het vliegtuig naar Bosnië-Herzegovina', zeiden ze. Of ik meewilde. Ik had geen idee wat ik kon verwachten." Silvan had al flink wat debat-erva ring. Hij deed eerder mee aan het provinciale en nationale jeugdde- bat. „Maar sommige jongeren die meedoen aan het Youth Forum zijn écht ervaren. Ze hadden een jaar lang getraind. Sommigen zijn zó goed: daar kunnen Nederlandse politici echt niet aan tippen. Ik kwam in een 'beginnerstrack' te recht. Ik kreeg les in debatvaardig heden. Dat is het leuke aan het Youth Forum: hoe goed of hoe slecht je ook bent, je kunt altijd meedoen." Tijdens het Youth Forum wordt onder meer gedebatteerd volgens het principe van filosoof Karl Pop per. „Daarvoor moet je van tevo ren heel veel informatie opzoeken. Je doet echt onderzoek naar de ge schiedenis van een bepaald onder werp. Ik vind het eigenlijk vrij saai." Silvan houdt meer van de La gerhuis-methode. „Ik deed mee aan een toernooitje. Je krijgt dan vijf minuten om je voor te berei den. Als je iets wilt zeggen, sta je op. Je moet onder druk debatte ren, creatief zijn en heel snel argu menten bedenken." Het Youth Forum werd in 1995 voor het eerst gehouden. Tot nu toe vond het evenement elk jaar in een Oost-Europees land plaats. „Het doel was om jongeren in die landen echt een stem te geven", MIDDELBURG - Jan Fassaert, afkom stig uit Heikant, mag zich een jaar lang de beste gastheer van Neder land noemen. Hij won op de on langs gehouden Horeca vakbeurs in Amsterdam de titel. Fassaert werkt bij restaurant Solo in Gorinchem. „Als je allerlei on derzoeken bekijkt dan noemen mensen het feit dat ze zich thuis voelen in een restaurant en zich welkom voelen, het vaakst als re den om nog een keertje terug te komen. Vaker nog dan de keuken. Dat zegt wel iets over het belang van het gastheerschap. Vanuit die gedachte kun je zeggen dat het gastheerschap wel eens onderschat wordt." MIDDELBURG - Zeeuwen kunnen vandaag de landelijke radiouitzen ding voor Haïti volgen via het digi tale televisiekanaal 101TV. Dat is ook te ontvangen door Zeeuwen die analoog kijken of een digitaal basispakket hebben (kanaal 61). 101TV is vandaag omgedoopt in Actie 555 TV. Onder de noemer Radio 555 wer ken vandaag 3FM en de commer ciële radiozenders van 6.00 tot 21.00 uur samen om geld op te ha len. Er zijn live optredens te horen vanuit studio 24 en artiesten pak ken de telefoon op in het callcen- ter. Op tv is op prime time een ge zamenlijke uitzending van Neder land 1, RTL4 en SBS6 te zien. Er zal op 30 april in Wemel- dinge geen straat of steeg zijn te vinden die niet is versierd. Aan die voorspel ling durft Patrick Quinten uit We- meldinge zich wel te wagen. Eens in de vijfjaar op Koninginne dag draait alles in het dorp om de mooiste en origineelste versierde j Oranje-straat, een traditie waar j bijna het hele dorp aan mee- j doet.Als lid van buurtvereniging 1 Schuttershof, een van de 24 op het dorp, 'is Quinten al maanden bezig met de voorbereidingen. Om pre cies te zijn sinds november, toen net-bekend was dat de koningin op 30 april naar Wemeldinge zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74