Zielsblij met tapijt 6| GEVOLGEN AARDBEVING Duizenden Haïtianen leven sinds een week Baby Elisabeth r-^ 1 j drinkt lekkend Zesduizend ton eten water en overleeft Hartje TIROL Indrukwekkend LOURDES ROME, VENETIE FLORENCE KROATISCHE BLOEMENRIVIERA Zuid-Spaanse COSTA TROPICAL ENGELAND, IERLAND WALES Vraag nü gratis de brochure 'Busvakanties' aan met ons complete aanbod voor zomer 2010! BOEK ONLINE of bel 0900 - 969715 cPm 1 donderdag 21 januari 2010 PORT-AU-PRINCE - Reddingswerkers op Haïti hebben een baby gered uit een ingestort pand in het stadje Jac- mel. De 23 dagen oude Elisabeth maakt het naar omstandigheden goed en verblijft in een ziekenhuis. Haar moeder overleefde de aardbe ving van vorige week en had na lang aandringen reddingswerkers zo ver gekregen haar ingestorte wo ning te doorzoeken. Na een vijf uur durende actie vonden de Fran se redders, het meisje in een holte. Het kind heeft zich volgens de Fransen in leven weten te houden door water te drinken dat bij haar uit een leiding was gaan lekken. De moeder gaf het kind na redding gelijk borstvoeding. door Robert-jan Friele PORT-AU-PRINCE - Zesduizend ton eten ligt al een week onaangeroerd in de loods van BND in Haïti, een grote voedselbank voor wie de Ne derlander Leo Ripmeester (71) de voorraden beheert. De zakken rijst, bonen en soja - ge doneerd door Brazilië en de Vere nigde Staten - werden vlak voor de fatale aardbeving in het land door het World Food Programme (WFP) van de VN bezorgd bij loka le organisaties die de verdere distri butie voor hun rekening nemen. Ripmeester: „We hadden hier twaalf ton liggen, de helft is voor de beving al uitgedeeld. Maar sinds vorige week woensdag ge beurt er niets meer bij World Food. Ik heb al honderd keer ge beld, tevergeefs." Ondertussen moet Ripmeester de grote loods zwaar laten bewaken. Toen een vrachtwagen uit de Do minicaanse Republiek vorige week voedsel kwam lossen, ontstonden massale vechtpartijen voor de deur. Inderhaast opgetrommelde blauwhelmen van de Verenigde Naties moesten ingrijpen. „Voor voedsel doen de Haïtianen moorden", vertelt Ripmeester. Op het bureau voor hem ligt een negen millimeter pistool. „Ik heb het hier buiten al een paar keer moeten trekken." Vanwege de dreiging van plunde raars, liet Ripmeester vorige week Duizenden Haïtiaanse fami lies leven sinds een week op straat. Onder doeken of in geïmproviseerde tenten. Ze wachten. Alleen niemand door Robert-jan Friele Eunert Lazart is een geluk kig man. Dat vindt hij zelf althans. En zijn vrouw Moncson en hun elfjarige zoontje Pierre zijn het met hem eens, zegt hij met een grote glim lach. Waar dat geluk uit bestaat? Een matras om op te liggen, een beige tapijt waar de kinderen op spelen, een doek dat beschermt te gen de zon. Tot die eenvoudige dingen beperkt Lazart momenteel zijn leven. Als tienduizenden landgenoten de voorbije week in massagraven zijn gedumpt, bestaat geluk kennelijk uit eenvoudige zaken. Lazart, een 41-jarige fabrieksarbei der, vertelt zijn verhaal droog, zon der drama. Hij was thuis met zijn zoontje, de aarde begon de schud den, het huis stortte in. Hoe ze er uit kwamen, weet hij niet meer. Zijn zoontje bleef ongedeerd, La zart brak op twee plaatsen zijn on derbeen door vallende stukken be ton en heeft een rug vol schaaf wonden. Hij liet zijn been gipsen in het zie kenhuis ('Ik hoefde niet eens heel lang te wachten') en woont sinds dien op straat. „Ik wist niet wat ik anders moest doen. We zijn alles kwijt." Zijn lot is dat van een ontel baar aantal Haïtianen. Velen 'wo nen' samen in de grote parken en op de pleinen van Port-au-Prince die elke dag voller worden. Ande ren verblijven met enkele familiele den voor het ingestorte huis waar in al hun bezittingen liggen. Lazart heeft met vijftien familiele den zijn toevlucht gezocht achter de beschermende muren van een huis in aanbouw. „We hebben de matrassen gekregen van iemand wiens huis nog overeind staat", vertelt hij. „Als we ze kunnen vin den, hebben we 's avonds kaarsen. En we koken op een houtvuurtje." weet waarop. Ena Zizi wordt door een Mexicaans team uit de puinhopen van een gebouw in Port-au-Prince gered, een week na de aardbeving. Ze krijgt gelijk een slokje schoon drinkwater (rechtsonder), foto Paul Jeffrey/AP-ACT Alliance HO Veel eten om te koken is er echter niet. Op straat worden vooral fruit en frisdrank verkocht. In de wijk Dalmas 31 is verder nog geen voed selhulp gesignaleerd en Lazart kan met zijn gegipste been ook niet op pad. „Bovendien moet je er bij de voedseluitdelingen voor vechten, anders krijg je niets." Een ander punt van zorg is de vei ligheid. De verhalen over verkrach tingen hebben ook Lazart en zijn familie bereikt. „En vannacht hoor den we ook schoten hier in de buurt." Ze slapen daarom niet alle maal tegelijkertijd. Telkens houdt iemand de wacht. Gevraagd naar wat ze zouden kun nen doen tegen gewapende crimi nelen, schiet Lazart hard in de lach: „Dan gooien we wel met ste nen." Tien meter voor hem hangt een rij lakens te drogen die net ge wassen zijn. Op het beige tapijt waar de kinderen spelen, ligt een Transformer-poppetje en een roze speelgoed-Ferrari. Zo zal het nog wel even blijven: voorlopig kan de familie nergens heen. De fabriek waar Lazart werkte, is beschadigd en dicht. De school van zijn zoon tje bestaat niet meer, het gebouw waar zijn vrouw werkte evenmin. Lazart zit op zijn matras en wacht. Op eten, op water, op wat voor hulp dan ook. Net als de vele dui zenden andere Haïtianen die de aardbeving overleefd hebben, Zie www.kras.nl/35502 Zie www.kras.nl/35537 Zie www.kras.nl/35508 Zie www.kras.nl/35525 Zie www.kras.nl/35593 Zie www.kras.nl/35554 Zie www.kras.nl/brochures Meer dan aanbiedingen ,p KR AS.NL'. 8-daagse busreis Oostenrijk Vertrek: van 29 mei t/m 4 september busreis, overnachtingen, ontbijt, diner, kegel-, bingo- en dansavond excursies naar o.a. Swarovski Kristall- welten, Innsbruck en Achensee 7-daagse busreis Frankrijk Vertrek: van 3 mei t/m 18 oktober busreis, overnachtingen, ontbijt, diner o.a. gelegenheid om verschillende plech tigheden mee te maken en bezoek aan het Pyreneeëndorp Gavarnie 10-daagse busreis Italië Vertrek: van 26 maart t/m 1 oktober busreis, overnachtingen, ontbijt, het beschreven excursieprogramma langs fantastische steden, waaronder Venetië, Florence, Assisi, Rome en Pisa 10-daagse busreis Kroatië Vertrek: van 23 april t/m 24 september busreis, overnachtingen, ontbijt, diner met excursies naar o.a. Opatija, het paradijselijke Nationale Park Plitvice, romantisch Rovinj en Porec 17-daagse rondreis Spanje Vertrek: van 26 maart frm 8 oktober busreis, overnachtingen, ontbijt, diner h'et kustplaatsje Almunécar aan de Costa Tropical, Granada (incl. entreekaartje Alhambra!) en Barcelona 14-dgse rondreis Engeland, Ierland Wales Vertrek: van 24 mei t/m 30 augustus busreis, overtochten, ontbijt, diner met o.a. Oxford, Cork, Killarney, de prachtige route 'Ring of Kerry', Dublin, Coventry en Cambridge 1010 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6