Onderdak houdt hoop op waterpolotak 281S 't Op Schouwen-Duiveland tieren de sportverenigingen welig. De PZC wil een beeld van deze clubs geven. In een wekelijkse rubriek worden ze geportretteerd. Vandaag deel 1: zwemvereni ging Onderdak en haar waterpoloverleden. Het Stelletje was de eerste Zaalvoetballers Sranang halen uit Kerkhove wint twee wedstrijden Van der Klooster ook op afdaling in actie donderdag 21 januari 2010 Bijna honderd jaar geleden werd er in Zierikzee ook al gewaterpo- lood. In 1917 riep de zwemvereniging Het Stelletje een waterpolotak in het leven. Zo'n twintig enthousiastelingen waagden zich aan de sport, die volgens archieven echter geen lang leven beschoren was. door Oscar Fonteine ZIERIKZEE - Wie aan waterpolo denkt, zal niet snel een link met Schouwen-Duiveland leggen. Hooguit wordt gedacht aan het fraaie waterpologoud van de Ne derlandse vrouwen in augustus 2008 op de Olympische Spelen in Peking. Daarin speelde de in Zie rikzee geboren Alette Sijbring. Slechts weinigen zullen nog weten dat zwemvereniging Onderdak hal verwege de jaren zeventig in Zie rikzee ook een gelijknamige water polotak had. Met twee spelers uit het mannenteam van die periode, Erik Dalebout en Ap Zwart, dui ken we in de geschiedenis. „In die tijd hadden we een groepje fanatieke "zwemmers," herinnert Dalebout zich. „Na afloop van de zwemtraining bleven we nog een tijdje hangen in het water. Op een gegeven moment pakten we er een bal bij en begonnen die over te gooien. Zo ontstond langzaam aan onze interesse voor de water- polosport." Die interesse wakkerde verder aan door de komst van Ap Zwart in 1976. Zwart verhuisde vanuit Zaan dam naar Zierikzee en werd lid van Onderdak. Volgens de gelui den, bevestigd door Erik Dalebout, was Zwart de grote initiator achter de komst van het team. Zwart, die nog altijd in Zierikzee woont, vindt dat overdreven. „Toen ik kwam, was een groep jongens al regelmatig aan het waterpoloën. Oke, ik kon vrij aardig zwemmen en had een redelijk balgevoel en dat werd gewaardeerd in de ploeg. Maar om nou te zeggen dat ik de spil van het team was, gaat me te ver. Aan de andere kant was ik bin nen de groep wel de enige met wa- terpolo-ervaring. Al op mijn twaalfde ben ik in Zaandam be gonnen met waterpolo. Die erva ring kwam goed van pas in Zierik zee. Ik kon de andere jongens tips geven en ze de fijne kneepjes van het spel bijbrengen." Omdat het enthousiasme én het BILJARTEN Driebanden. Tweede divisie. Business&Fun - 's Lands Welvaren 1 6-2: Peter Witveld - Rinus Pankow 40-23, 51; Serge van Cennip - Ronald van Geyt 40-25, 46; Wim Kroon - Luc Peeters 35-25, 36; Jaap Hameling - Jos van Nieuwen- huizen 35-29, 50. Driebanden. Vierde divisie. De Heerenstraat 2 - Steketee Schilders 6-2: Eric Nieuwenhuyse - André de Broekert 17-30, 57; Bert de Ruiter - Piet Scheffers 25-18, 51; Rinus Rijk - Martin Steketee 25-22, 68; Wim Zandee - Rinus Kra mer 20-15, 48. Team Reynaert - Hoog/Laag Keukens 2-6: Rob Claerhoudt - Jaap Hoekman 30-17, 61; Jan de Rechter - Ruud Vermeulen 23-25, 55; Florent Rombaut - Ben Hoppenbrouwers 10-25, 34; Carel van Meelen-Herman van Aalst 18-20, 45. TENNIS Melbourne. Australian Open. Mannen, twee de ronde: Nadal (Spa/2) - Lacko (Slw) 6-2 6-2 6-2, Del Potro (Arg/4) - Blake (VSt) 6-4 6-7 (3) 5-7 6-3 10-8, Murray (GBr/5) - Gicquel (Fra) 6-1 6-4 6-3, Roddick (VSt/7) - Bellucci (Bra) 6-3 6-4 6-4, Gonzalez (Chl/11) - llhan (Tur) 6-3 6-4 7-5, Monfils (Fra/12) - Veie (Kro) 6-4 6-4 6-4, Cilic (Kro/14) - Tomic (Aus) 6-7 (6) 6-3 4-6 6-2 6-4, Korolev (Rus) - Berdych (Tsj/21) 6-4 6-4 7-5, Ljubicic (Kro/24) - Goloe- aantal leden toenam, werd al vrij snel besloten om met een team de competitie in te gaan. Dat ging vol gens Zwart met vallen en opstaan. „In het begin kregen we veel klop, maar langzaamaan werd dat beter en moesten tegenstanders echt re kening met ons houden." Dale bout heeft wel een idee hoe dat kwam. „Waterpolo is een enorm conditionele sport en ook een tik keltje harde sport. Je kreeg bijvoor beeld wel eens een trap tegen fe ribben en dan was je even wat minder bij het spel betrokken. Daar moesten we mee leren om gaan. Al moeten we het niet over drijven. Tijdens een waterpolowed- strijd wordt er over en weer uitge deeld, maar dat gebeurt bij andere contactsporten zoals voetbal en handbal net zo goed." De animo bij waterpolovereniging Onderdak werd zelfs zo groot dat Erik Dalebout (links) en Ap Zwart waren waterpoloërs van het eerste uur bij Onderdak. op het hoogtepunt een jeugdteam, een vrouwenteam en een mannen- team in competitie waren, terwijl een tweede mannenteam een kwestie van tijd leek. Dalebout en Zwart roemen vooral de sfeer bin nen de teams als oorzaak van de populariteit van de Zierikzeese wa terpolovereniging. „De gezellig heid stond voorop bij ons. De meeste spelers hadden een achter grond in het zwemmen of deden dat nog steeds en kenden elkaar daardoor goed," weet Zwart. Zelf heb ik ook jarenlang gezwommen, maar toen het niet meer bleek te bev (Kaz) 6-3 3-6 6-2 6-3, Kohlschreiber (Dui/27) - Odesnik (VSt) 6-4 3-6 6-3 6-2, Mayer (Dui) - Troicki (Ser/29) 4-6 6-4 7- 6 (2) 6-1, Karlovic (Kro) - Benneteau (Fra) 2-6 6-1 6-3 6-3, Serra (Fra) - Nieminen (Fin) 3-6 6-4 5-7 7-6 (4), Isner (VSt/33) - Sorensen (Ier) 6-3 7-6 (4) 7-5, Lopez (Spa) - Schüttler (Dui) 6-3 2-6 6-3 6-2. Tweede ronde: Safina (Rus/2)-Zahlavova Strycova (Tsj) 6-3 6-4, Koeznetsova (Rus/3)- Pavlioetsjenkova (Rus) 6-2 6-2, Henin (Bel)-De- mentjeva (Rus/5) 7-5 7-6 (6), Jankovic (Ser/8)-0'Brien (GBr) 6-2 6-2, Bartoli (Fra/11)-Zahlavova (Tsj) 6-4 6-4, Wickmayer (Bel) - Pennetta (lta/12) 7-6 (2) 6-1, Clijsters (Bel/15)-Tanasugarn (Tha) 6-3 6-3, Petrova (Rus/19)-Kanepi (Est) 6-4 6-4, Jie Zheng (Chn) -Martinez (Spa/24) 2-6 6-2 6-3, Kerber (Dui) - Rezai (Fra/26) 6-2 6-3, Kleibanova (Rus/27)- Cirstea (Roe) 6-4 6-3, Baltacha (GBr)-Katerina Bondarenko (Oek/30) 6-2 7-5. VOETBAL Afrika Cup. Groep C. Benguela: Egypte-Benin 2-0 (2-0). 7. Muhammadi 1-0, 23. Moteab 2-0. Nigeria - Mozambique 3-0 (1-0). 45. Odemwin- gie 1-0, 47. Odemwingie 2-0, 86. Martins 3-0. Eindstand: 1. Egypte 3-9 (7-1), 2. Nigeria 3-6 (5-3), 3. Benin 3-1 (2-5), 4. Mozambique 3-1 (2-7). combineren, koos ik voor waterpo lo. Beide sporten hebben behoor lijk wat met elkaar gemeen. Het grootste verschil is alleen dat je zwemmen uiteindelijk puur voor jezelf doet. Bij een teamsport als waterpolo ben je lekker met elkaar bezig. Dat beviel mij toch beter. En niet alleen in het veld, maar ook onderweg in de auto of op de boot was het altijd erg gezellig." Dat laatste was nodig ook, want reizen moesten de waterpoloërs na een paar jaar steeds meer. En niet alleen voor het spelen van uit wedstrijden. „Toen we begonnen met waterpolo was het geen pro bleem dat we in Onderdak speel den," zegt Dalebout. „Ons bad vol deed niet aan de eisen, maar de bond was, denk ik, allang blij dat er weer een extra team was. Na een paar jaar werd ons bad wél af gekeurd omdat de ene helft veel te ondiep was en de verschillen in diepten veel te groot waren. Lo gisch, maar daardoor moesten we voor onze thuisduels wel uitwij ken naar Goes of Middelburg." Hoewel beiden niet meer honderd procent zeker weten hoe het zo'n 25 jaar geleden geëindigd is, lijkt GOES Getergd door de nederlaag van vori ge week tegen Groene Ster lieten de zaalvoetballers van FM Sranang zich in de thuiswedstrijd tegen RKTW van hun beste kant zien. De Goese hoofdklasser versloeg de nummer drie van de ranglijst na een 3-2-ruststand met niet minder dan 8-2. Kon RKTW in de eerste helft nog redelijk partij geven, na de hervat ting was Sranang heer en meester en liep de score snel op. Jihad Azza- gari en Steven Fitsch scoorden elk tweemaal. Jordi den Toonder, Ugur Kahveci, Jasper Huisman en Iby El-Uarichi maakten de 'acht' vol. Met nog negen wedstrijden te spe len staat FM Sranang stevig in de middenmoot. De kopgroep lijkt niet meer in te halen. WREXHAM Tennisster Lesley Kerkhove is giste ren tijdens het ITF-toernooi in Wrexham (Engeland) verder geko men in zowel het enkel- als het dubbelspel. In de eerste ronde van de vrouwen enkel was de achttienjarige Zierik zeese te sterk voor de Britse Aman da Elliott. Met de overtuigende setstanden 6-2 6-3 stuurde ze de Britse naar huis. Beide tennissters hadden het hoofdtoernooi bereikt via de kwali ficaties. Ook in het dubbelspel was Kerkho ve succesvol. Samen met haar dubbelpartner Ni- colette van Uitert was ze te sterk voor een koppel uit Luxemburg en Tsjechië. dat laatste een behoorlijke rol te hebben gespeeld bij het ter ziele gaan van de waterpolotak. „Op een gegeven moment ging dat vele reizen tegen staan," weet Zwart. „Je speelt altijd uit en bent elke zondagmiddag op pad. En als je naar Terneuzen of Zelzate moest, kostte het je bijna een hele dag. Dan is het op een gegeven mo ment niet leuk meer." Toch zijn beide heren er, enigszins verrassend, nog altijd van over tuigd dat waterpolo een kans van slagen heeft in Zierikzee. Dale bout, nog altijd betrokken bij SESTRIERE Zitskiër Kees-Jan van der Klooster zal ook op de afdaling uitkomen op de Paralympics van Vancouver. Gis teren eindigde de 32-jarige Vlissin- ger als zesde tijdens een wereldbe kerwedstrijd in Sestriere. Daarmee voldeed hij aan de limiet van NOCNSF. Hij kreeg een week geleden al te horen dat hij zich gekwalificeerd had op de reuzenslalom. „Op de af daling ben ik er nu zeker bij en die plaatsing voor de Super-G gaat ook wel komen." De omstandigheden waren giste ren moeilijk. „Er zijn heel wat jon gens van de piste af geschoten. Ook ik maakte een keer een schuiver, maar gelukkig kon ik wel m'n weg vervolgen", aldus Van der Klooster na afloop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64