21 m polders en prachtige luchten - dr' Pechtold toont zich enthousiast over Isaac Beeckman academie landschap i Verleden Plat te&ÈLhÉRP® I O van het eiland De Vlaeke: het Zeeuwse woord voor een water donderdag 21 januari 2010 S Tijdens het werk op het land vond Cor den Boer diver- awSy 'g --fis, se overblijfselen uit het verleden. Uit de grond kwamen Joke den Boer-Dalebout: „Ik vond het woord Vlaeke zo lelijk klinken met dat ae. Zo plat. Ik dacht gelijk: dat gaat van de gevel af als wij hier wonen." H "2 'sA onder andere een helemaal gaaf Middeleeuws kanne- BSgssg jsUSBHBI tje en resten van Goudse pijpen. De huisnaam bleef en is tegenwoordig het nachtver blijf van een torenvalk. In U»llIlcUCIll3 Het laagste deel van Schou- wen-Duiveland, het zoge naamde Platte van Schouwen, ligt tussen Kerkwerve en Serooskerke. Het gebied werd zo laag omdat mensen in de 15e eeuw daar de zoute veengrond afgroeven. Deze zogenaamde turf werd gedroogd en ter plekke verbrand. De as werd naar Zierikzee vervoerd waar ze werd opgelost in zeewater, dat vervolgens werd uitgekookt. Op deze manier werd zout gewon nen. Een belangrijke grondstof om dat zout het mogelijk maakte voed sel te conserveren. Zierikzee werd in het verleden, mede door de zoutwinning, een zeer welvarende stad. In 1515 verbood Karei de vijf de de afgraving van zoute veen grond in het Platte van Schouwen omdat er te veel waterpartijen, of wel vlaekes, ontstonden. In het moerasachtige gebied groei den daarna enkele honderden ja ren grote hoeveelheden riet in het wild. Veertien jaar na de bouw kochten Joke en Cor den Boer De Vlaeke van de eerste eigenaar, het echtpaar Jonker-van Es. foto Dirk-Jan Gjeltema Het woord vlaeke, dat als huis naam op de boerderij van Jo ke en Cor den Boer prijkt, is onder deel van de Zeeuwse spreektaal en afgeleid van het woord vlak. Dat blijkt uit informatie van de ei- landelijke streekarchivaris Huib Uil. Volgens Uil werd vlaeke of vlak ge bruikt als aanduiding voor een wa ter. „Tot de herverkaveling na de •watersnoodramp telde vooral het zogenaamde Platte van Schouwen meerdere grote waterpartijen die aansloten op de vaarten en sloten in het poldergebied. Een van die wateren was de Vlae ke of Flake die te zien is op kaar ten uit de twintigste eeuw. Boerde rij De Vlaeke ligt in de buurt van dit voormalige water en heeft daar aan zijn naam ontleend." deeld. Daarop werden in 1957 en 1958 boerderijen gebouwd die -voorzien werden van een toepasse lijke naam. Joke en Cor den Boer kochten de boerderij 14 jaar later. „We gingen trouwen en kwamen allebei uit een boerenfamilie. Daar om wilden we graag een eigen landbouwbedrijf" De boerderij be viel hun, de huisnaam niet. Joke: „Ik vond het woord Vlaeke zo le lijk klinken met dat ae. Zo plat. Ik dacht gelijk: 'Dat gaat van de gevel af als wij hier wonen.," Maar de huisnaam bleef. „Toen ik begreep dat het de naam van het gebied hierachter was ging ik er anders te genaan kijken. Nu ben ik eraan ge hecht." Cor, die vier jaar geleden stopte met boeren, voorziet de me talen letters om de paar jaar van een nieuw likje verf „Anders gaan ze roesten door de zoute noord wester storm." Marien de Jonge uit Veere wil de burgers mobiliseren om bij de ge meente aan te dringen op een transferium naast de afslag van de toekomstige N57 naar de Gapingse- weg. Een groot parkeerterrein ge koppeld aan bijvoorbeeld fietsver huur, busvervoer, wandelpaden en misschien een kanoverhuurbedrijf 5 zou een flinke impuls kunnen op- r leveren voor toerisme en recreatie in het noordwesten van Walche ren. De Jonge wijst op het grote succes van het transferium op Schouwen. Hij gaat in elk geval in Veere, Serooskerke en Gapinge for mulieren verspreiden waarmee mensen hun steun kunnen betui gen aan dit burgerinitiatief Hij heeft vijftig handtekeningen nodig om het in de raad in te brengen. door Lilian Dominicus KAPELLE - „Deze onderwijsmetho de is me uit het hart gegrepen. De toekomst begint hier." Met deze woorden opende D66-fractievoor- zitter in de Tweede Kamer Alexan der Pechtold gistermiddag de Isaac Beeckman Academie in Kapelle. De nieuwe middelbare school is uniek voor Nederland omdat ze kleine klassen en veel onderwijs biedt, zoals op een particuliere school, maar dan zonder de bijko mende kosten. „We zijn geen pri- véschool, zoals velen denken", be nadrukte initiatiefnemer Misha van Denderen gisteren nog maar eens tijdens de derde open dag van de Isaac Beeckman Academie, die in september van start gaat. De school kenmerkt zich verder doordat ze de leerlingen geen huis werk meegeeft; al het werk wordt in de lesuren gedaan. „We vinden het belangrijk dat scholieren tijd overhouden om te besteden aan hobby's en sporten. We zien dat steeds meer jongeren ermee stop pen omdat ze geen tijd hebben", verklaarde Van Denderen. Pechtold was uitgenodigd als een van de voorvechters van de mid delbare school in Kapelle. Staatsse cretaris van Onderwijs Marja van Bijsterveldt wilde aanvankelijk geen toestemming geven, omdat leerlingen binnen drie kwartier reistijd (de wettelijke grens) een bestaande school van dezelfde rich ting kunnen vinden. „Maar de Ka mer dacht daar anders over. Bijster veldt rekende van station naar sta tion, maar je moet van schooldeur naar schooldeur rekenen", aldus Pechtold. De D66-er zegt bewon dering te hebben voor de pioniers geest van de initiatiefnemers. „Ze durven te vernieuwen." Inschrijvingen heeft de nieuwe school nog niet binnen. „Pas half februari beginnen we daarmee", verklaart locatiedirecteur Suzan Po- let. Alleen de wat hoger gelegen gron den konden worden gebruikt als weiland." Na de ramp werd de grondkwaliteit in het gebied verbe terd. Het waterschap verlaagde het grondwaterpeil en bracht drainage aan. Via de verkaveling werd ook de Vlaeke in keurige stukken ver- Traject nieuwe N57 Veere Gapinge 2 a; CJ Middelburg Nieuw en Sint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59