20 12 Ian Watersnood op zes plaatsen herdacht Uitgestrekte DOLLE DAGEN IN ARNEMUIDEN Oorzaak ongeluk voor veroorzaker raadsel N57 trekt streep zand door RAMP Eerste werkdag Deltacommissaris begint met herdenking Bariton Jan Stolk naar Jacobuskerk Volksuniversiteit verzorgt cursus kleur NAMENSERIE Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. Eilandenkoor treedt op voor Burkina Faso Jarige scouts bakken honderd feesttaarten woensdag 20 t/m zaterdag 23 januari donderdag 21 januari 2010 OUWERKERK - De watersnoodramp van 1953 wordt op maandag r fe bruari in verschillende Schou- wen-Duivelandse kernen her dacht. De centrale door de ge meente georganiseerde plechtig heid vindt plaats bij het waters noodmonument bij de caissons van Ouwerkerk. De herdenking begint daar om 9.30 uur met een kranslegging door het college van B&W, com missaris van de Koningin Karla Peijs en Deltacommissaris Wim Kuijken. De plechtigheid wordt omstreeks 9.55 uur afgesloten met een minuut stilte. Aansluitend is er een informele bijeenkomst in het Watersnoodmuseum. Voor Wim Kuijken is 1 februari zijn eerste werkdag als Deltacom missaris. In die nieuwe functie is hij verantwoordelijk voor het aan sturen van de betrokkenen bij het Deltaprogramma, dat de gevolgen van de verwachte stijging van de zeespiegel en het waterpeil in de ri vieren moet opvangen. Behalve de centrale herdenking, is in Ouwer kerk ook een herdenking van de dorpsraad. Die vindt 's middags plaats op het kerkhof In de dorpen Nieuwerkerk, Ooster- land, Sirjansland en Serooskerke is ook een herdenking. In Seroosker ke wordt de ramp om 16.00 uur herdacht bij het monument. In Nieuwerkerk wordt om 13.00 uur verzameld in Ons Dorpshuis. door Ad Roos MIDDELBURG - Tegen een 58-jarige man uit het Belgische Leuven is gisteren op de zitting van de recht bank in Middelburg een boete van tweeduizend euro en een rijont zegging van vier maanden geëist. De man reed op 1 juni van het vo rige jaar over de Zeelandbrug en reed frontaal op een tegenligger. De bestuurder daarvan liep een ge broken borstbeen en gebroken neus op. De bijrijder liep met ette lijke botbreuken zwaar lichamelijk letsel op. Hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren bleef ook voor de Belg een raadsel. Hij was die RENESSE Bariton Jan Stolk uit Barendrecht komt 24 januari naar Renesse. Hij werkt mee aan de kerkdienst van de PKN. Hij zingt drie eigen liede ren en daarnaast een paar liederen in beurtzang met de kerkgangers. Tijdens de dienst is ook aandacht voor de slachtoffers van de aardbe ving in Haïti. Er komt een extra col lecte. De kerkdienst in de Jacobus kerk begint om 9.30 uur. De plechtigheid begint om 13.30 uur op de begraafplaats. De basis schoolleerlingen van Nieuwerkerk leggen een krans en dragen gedich ten voor. De herdenking van Sirjansland is op de begraafplaats aan de Lage- weg en begint om 11.00 uur. De Oosterlandse herdenking be gint om 14.00 uur in de Hervorm de kerk aan het Torenplein en wordt om 14.55 uur vervolgd op de begraafplaats. Vanaf 15.30 uur is er gelegenheid tot napraten in dorpshuis Oosterhof, waar ook een foto-expositie met beelden uit de tijd van de ramp te zien is. De ze expositie is ook op 2 februari te bezichtigen, van 10.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.00 uur. dag wezen surfen, was wat moe en moest volgens hem een.black-out hebben gehad. Medici stelden dat de combinatie van surfen, de warmte, de vermoeidheid, het feit dat de breedte van de brug hem een beklemmend gevoel gaf en het 'kedeng kedeng' van de over gangen op de Zeelandbrug een kortdurende bewustzijnsverlaging moest hebben veroorzaakt. Naar aanleiding van het ongeval heeft de arts van de Belg hem dringend geadviseerd - in verband met zijn epilepsie - een jaar lang niet meer auto te rijden. De Belg zegt dat ad vies ook ter harte te hebben geno men. Uitspraak 3 februari ZIERIKZEE Wilt u autoriteit tonen of wilt u juist een lieve uitstraling? Over wat kleuren voor je kunnen doen, geeft de Volksuniversiteit een cur sus. Die bestaat uit twee lessen: op de maandagmiddagen van 25 janua ri en 1 februari in het MFC in Zie- rikzee. Enthousiastelingen kunnen doorgaan met de cursus Stijl op 8 en 15 februari. Aanmelden bij de Volksuniversiteit: 0118-634800 t door Marijke Vael MEEST CELEZEN 1. Vragen gebruik scootmobielen 2. Brandweerman weg 3. Rioolheffing Schouwen omhoog ORANJE BOVEN Oranje Boven is een weblog over de voorbereiding op Koninginnedag. Zie: www.pzc.nl/blog/oranjeboven TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland ZIERIKZEE Het Christelijk Eilandenkoor ver zorgt zaterdagavond een optreden in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Het koor wordt begeleid door toet senist Martin Zonneberg en fluitis te Marjolein de Wit. De stichting Woord en Daad houdt een collecte waarvan de opbrengst ten goede komt aan de boeren in Burkina Fa so. De uitvoering begint om 19.30 uur, de toegang bedraagt 5 euro. SCHOUWEN-DUIVELAND De Schouwen-Duivelandse scou tinggroepen bakken volgende week 100 taarten. Donderdagavond 28 januari trakteren zij daarvan de gemeenteraad. Woensdagmiddag 3 februari krijgen alle gemeenteamb tenaren een punt. Daarna trekken de scouts de woonkernen in om se nioren te verblijden met een zoete versnapering. De traktatie is de start van de viering van 100 jaar scouting in Nederland. Op Schou wen-Duiveland doen circa 300 jon geren aan scouting in Brouwersha ven, Burgh, Bruinisse en Zierikzee. De Vlaeke staat er op de voorgevel. Maar voor het uitzicht op het ge bied met deze naam moet je aan de achterzijde van de boerderij aan de Zwaardweg in de polders achter Kerkwerve zijn. Daar kijken Joke en Cor den Boer vanaf hun eettafel uit over de Vlae ke. Een weids polderlandschap met prachtige luchten dat zich uit strekt tot aan de Oosterscheldedijk en de Plompe Toren. Cordeest er de weersverwachting aan af. Hij ziet de wolken aanko men en weet dan of het te nat wordt om de bieten te rooien of mooi genoeg om te combinen. Want hoewel het 64- en 63-jarige boerenechtpaar in 2003 en 2006 de bouwgrond rondom hun boer derij verkocht, staan ze nog met beide benen in de Vlaekse grond. Dat zit in de genen. „Mijn voorou ders waren ook boeren. Ze kwa men van Eikerzee, Scharendijke, Brouwershaven en Kerkwerve," vertelt Cor. De vader van Joke den Boer-Dale- bout, ook een landbouwer, werd enkele kilometers verderop gebo ren in een hoeve aan de Slikweg. „En mijn moeder komt van Eiker zee." Hoewel het echtpaar soms overweegt om naar 'de stad' te ver huizen, waar het wat levendiger is, zijn ze er nog niet over uit of dat opweegt tegen de rust en pracht van hun huidige stek aan de Zwaardweg. „Tot nu toe kiezen we voor het uitzicht." En voor de zwa luwen, kerkuilen, ganzen en toren valken die in en om de Vlaeke ver blijven. Het metalen huisnaam bord is de overnachtingsplaats van een torenvalk. Zwaluwen en kerk uilen huizen in de schuur. „We la ten de schuurdeur altijd op een kiertje staan zodat ze in en uit kun nen vliegen." Boerderij de Vlaeke werd ge bouwd na de ramp van 1953 waar bij de geulen en gaten, in dit laagst gelegen poldergebied van het ei land, vol met Schelphoekzand spoelden. „Voor de ramp stonden hier geen boerderijen," zegt Cor. „Alleen een oude stolpboerderij een heel eind verder." Door veenaf- gravingen was de Vlaeke niet bruikbaar als bouwgrond. „In de laaggelegen moerasgebieden, de Schouwse moeren, stond veel riet. door Theo Giele Het is een wonderlijk ge zicht. Een paar hon derd meter achter mo len De Hoop in Seroos kerke ligt een grote rotonde, niet van asfalt maar van zand. Hier zal straks de omleiding om het dorp aanhaken op de nieuwe N57. De wegenbouwers trekken inmid dels in hoog tempo een spoor door dit deel van Walcheren. Tus sen de oranje piketpaaltjes worden tonnen en tonnen zand gestort. Het tracé ligt als een dijkje door het landschap. Het zand ligt er als 'voorbelasting'. Om het verzakken van de weg tegen te gaan wordt voor het asfalteren de bodem sa mengedrukt door het zand. Dat zal er ongeveer een jaar blijven lig gen. Dan wordt het zand verwij derd en wordt het wegdek aange bracht. Op één stukje van het tracé bij Serooskerke wordt nog niet ge werkt. Daar ligt de buitenbak van manege de Gouwe Reijers- letter lijk in de weg. Over een alternatie ve locatie is tussen Rijkswaterstaat en de manege nog geen overeen stemming bereikt. De nieuwe doorgaande verbinding tussen Nieuw- en Sint Joosland en Vrouwenpolder wordt in totaal 13,4 kilometer lang. Het deel tus sen de A58 en de Gapingseweg bij Serooskerke gaat in december open. Het resterende deel tot aan de Veersedam gaat een jaar later open. Walky Schoenmode - 3xN Mode - Jan de Nooijer Woning en meubelstoffeerder - Doe het zelf Shop Arnemuiden - Modehuis Janny - Skippy Kids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58