41 binnenland kijkt hoe mensen vallen Geloof in DNB is weg 'Dit proces is een WILDERS PROCES POLITIEK PROCES Wenskaart blijkt OM wil verhoorders Post laten getuigen Europarlement zegt ja tegen Neelie Kroes Rohotpak helpt mensen uit rolstoel Nederland mogelijk langer in Bosnië ONDERZOEK Politie wacht op broek die lekker zit JOBS PAULKUSTERS "aanhamsers wilsess woe&ens over strafproces"] MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Muzikale aanbiedingen donderdag 21 januari 2010 DEN BOSCH De advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch wil in de heropende zaak van Ina Post alle re chercheurs die betrokken zijn ge weest bij haar verhoren, laten getui gen. Dat zegt raadsman Geert-Jan Knoops. Ina Post werd in het jaar 1987 door het gerechtshof veroordeeld tot zes jaar celstraf voor de doodslag op een bejaarde vrouw in een verzor gingshuis. STRAATSBURG Fracties in het Europees Parlement hebben gisteren alsnog ingestemd met de benoeming van Neelie Kroes als EU-commissaris voor in ternetzaken, formeel Digitale Agen da geheten. Dat gebeurde na een dag vol verwarrende verwikkelin gen. Delen van de christendemocra tische EVP-fractie, de grootste in het Europarlement, probeerden aan te sturen op een portefeuille wissel voor Kroes. Volgens de Oos tenrijkse Europarlementariër Paul Rübig zou Digitale Agenda beter passen bij een jonger iemand, die meer begrijpt van internet. ENSCHEDE De Universiteit Twenty en de Tech nische Universiteit Delft werken aan een robotpak waarmee patiën ten met een dwarslaesie moeten kunnen lopen. Het prototype van het Mindwalker genoemde pak moet over drie jaar af zijn. Het is de bedoeling dat pa tiënten de robotbenen zelf bestu ren met hersensignalen die door een helm worden opgepikt en doorgegeven. Het. pak moet 'onop vallend' worden. SARAJEVO De kans is groot dat Nederlandse militairen voorlopig actief blijven in Bosnië-Herzegovina. Het kabi net neemt naar verwachting in maart een besluit over mogelijke verlenging van de vredesmissie in het Balkanland. „Ik ga met een posi tieve grondhouding naar huis", zei minister Eimert van Middelkoop (Defensie) gisteren tijdens een be zoek aan het land. „We hebben de afgelopen jaren met overtuiging het besluit genomen om de missie voort te zetten. Het kabinet heeft gekozen voor blijvende participa tie." NIJMEGEN - Het Universitair Me disch Centrum St Radboud (UMC) in Nijmegen heeft een ap paraat ontwikkeld dat is gebouwd om mensen expres ten val te brengen. Om te voorkomen dat daarbij on gelukken gebeuren, krijgen de proefpersonen een tuigje om. We tenschappers willen te weten ko.- men wat er precies in het lichaam gebeurt als iemand valt, zodat een betere valpreventie mogelijk is. In Nederland komen jaarlijks ge middeld een miljoen mensen ten val. De medische kosten door valinci- denten lopen jaarlijks op tot zo'n 560 miljoen euro, aldus het UMC. Vooral mensen met een neurologi sche aandoening en ouderen strui kelen vaak. Elk jaar bezoeken onge veer 90.000 ouderen de spoedei sende hulp na een val. Van hen moet een derde opgenomen wor den in het ziekenhuis. De gevol gen van een valpartij kunnen blij vend zijn. De valsimulator is 2,4 meter breed en 5 meter lang. Tussen leuningen hangt een platform, dat onver wacht in alle richtingen kan bewe gen. Proefpersonen dreigen daar door te vallen. Wetenschappers meten welke spie ren ze aanspannen om overeind te blijven en hoe ze hun lichaam be wegen. Een krachtplateau in- het midden van het platform regis treert hoeveel kracht iemand zet om in evenwicht te blijven. De on derzoekers hopen uit te vinden waarom de ene persoon veel vaker valt dan de andere. Ook de gevol gen van veroudering of een neuro logische ziekte op het evenwicht brengen zij in kaart. Onderzoek heeft aangetoond dat valtraining vooral ouderen effectief be schermt. President van De Nederland- sche Bank Nout Wellink had volgens accountant Jules Muis af moeten treden. Accountants werken aan een waarschuwingssysteem om toezichthouders te waarschu wen bij financiële onraad. DEN HAAG - President Nout Wel link van De Nederlandsche Bank (DNB) had moeten aftreden om het vertrouwen in de bank te her stellen. Dat zei accountant Jules Muis gisteren voor de parlementai re commissie die de oorzaken van de financiële crisis onderzoekt. Volgens Muis had Wellink de risi co's van het 'rauwe kapitalisme' veel eerder kunnen ontdekken. Nu is de geloofwaardigheid van DNB aangetast, aldus Muis, die onder meer bij de Europese Commissie en de Wereldbank werkte. Hij had eerder tegenover de leden van de commissie onder leiding van SP-Kamerlid Jan de Wit al har de verwijten geuit aan het adres van Wellink en De Nederlandsche Bank. Muis noemde het 'onvoor stelbaar' dat DNB de risicovolle ontwikkelingen in de jaren voor het uitbreken van de financiële cri sis niet heeft gezien. „Ik heb geluis terd naar het verweer van DNB, maar het is het verhaal van te laat komen op de lagere school: de brug was open. Bijzonder zwak", zei Muis. De accountants trekken volgens .hem al volop lessen uit de crisis. Ze zagen volgens hem vaak wel wat er misging, maar 'ze dans ten mee in het rauwe kapitalisme'. De accountants werken nu aan een systeem waarin ze toezicht houders kunnen waarschuwen als ze meerdere banken hetzelfde ge vaarlijke patroon zien hanteren. Muis vergeleek de huidige crisis met de 'tulpenbollencrisis' in 1637 toen rijke Nederlanders de prijs van tulpenbollen met speculeren opdreven tot boven die van goud. Tot de zeepbel knapte. DEN HAAG - Politieagenten moeten nog even geduld hebben voor ze hun nieuwe broeken kunnen aan trekken. Weliswaar is er al eentje klaar die beter zit dan de oude broeken, maar agenten moeten het nieuwe model nog uitprobe ren. Dat staat in een brief die politiemi nister Guusje ter Horst naar alle agenten heeft gestuurd. Over de oude broek waren ze niet erg te spreken, dus krijgen ze zowel voor op kantoor als op straat (de 'opera tionele pantalon') een nieuw mo del. Dit zit niet alleen lekkerder, maar is ook beter bestand tegen weer en wind. Op de bovenbenen komen opzetzakken. AMSTERDAM - Naarmate de uren wegtikken wordt het 's middags stiller bij ingang E van de recht bank in Amsterdam, waar gisteren het strafproces tegen PW-leider Geert Wilders is begonnen. De temperatuur eist zijn tol en bin nen sleept de rechtszaak zich voort- Goed ingepakt tegen de kou hou den Elly en Dick van Baren uit Zandvoort al sinds de vroege och tend twéé protestborden omhoog. „Dit proces is een flutvertöning", zegt Elly. Beiden zijn boos dat Wil ders terecht moet staan, omdat hij met zijn uitspraken en anti-Koran- ftlm Fitna moslims zou hebben ge discrimineerd en haat zou zaaien. „Hij zegt spannende dingen, maar bedreigt niemand", stelt Dick, in het dagelijks leven wijninkoper. jïY raagl Demonstranten bij de rechtbank waar een regiezitting werd gehouden in DELFT - Delftse onderzoekers bou wen wenskaarten die melodietjes afspelen om tot goedkope weersta tions waarmee zij onderzoek wil len doen naar het klimaat in Afri ka. Dat meldde gisteren TU Delta, het weekblad van de Technische Universiteit Delft. Het is de onder zoekers te doen om het luidspre kertje in de wenskaart. Dat verbou wen zij tot een sensor die regenval meet door de druppels te tellen die erop vallen. Zij willen deze sen soren gebruiken om in Afrika een rietwerk van ruim 20.000 weersta tions te bouwen van nog geen 100 select aanbieding: sauter vista 122 van 13.620.- rill 9.850,- Al onze piano's worden geleverd incl. 2 jaar garantie afleveringstemming en transport* Lange delft 80 - 0118-635252 wvsw.mcmiddelburg.nl Piano's Lindbergh Rippen Yamaha Yamaha Yamaha Yamaha Petrof Yamaha onze occasions Digitale piano's keyboards Technics pr 3s0 ritme piano 595,- Yamaha cvp 209 ritme piano 2.995,- Yamaha cvp 409 ritme piano 5.295,- Yamaha PSR UOO keyboard 575,- erken 995,- u1 zwart hoogglans 2.895,- MP 70 silent bruin 3.295,- u3 zwart hoogglans 3.495,- MPX 70 silent diskkl. 3.695,- 131 zwart hoogglans 6.495,- c3 vleugel wordt verwacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4