economie 113 'Kredietbank moet klein bedrijf helpen' jupiler 5ttg^ Jttpirer 3upilejl I 3ugiJ|E Protestantse managers minder scheutig met schouderklopjes Bank weert nette coffeeshop niet langer Jupiler Jupiler CRISIS Commerciële banken laten het afweten wmm Bierproductie AB InBev ligt plat Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 donderdag 21 januari 2010 DEN HAAG - Gemeentelijke krediet banken moeten een grotere rol krij gen in micro-kredietverlening aan kleine ondernemers die geen fi nanciering krijgen bij commerciële banken. Daarvoor pleit Ger laars- ma, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet (NVvK). Hij denkt dat de 21 gemeentelijke kredietbanken samen een soort 'staatsbank' kunnen vormen voor de 'onderkant' van bedrijfskrediet- verlening. „De gemeentelijke kre dietbanken hebben hier absoluut een taak. Nu doen we dat nog heel bescheiden, maar we kunnen veel meer betekenen." Zijn pleidooi vindt weerklank bij organisaties die veel geconfron teerd worden met de kredietpro blemen van kleine ondernemers, zoals het Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (IMK). Direc teur Klaas Ooms van het IMK vindt het 'niet te verkopen' dat Ne derlandse grootbanken die met miljarden belastinggeld voor een failliet zijn behoed, zo terughou dend zijn met krediet voor het kleinbedrijf De IMK-directeur denkt dat de overheid een grotere verantwoordelijkheid kan nemen bij kredietverlening aan onderne mers als banken in gebreke blij ven. Het IMK constateert dat de grote banken de kredietkraan voor klei ne ondernemingen nog altijd vrij wel helemaal dicht houden. IMK- adviseurs hebben vorig jaar de ge meenten een positief advies gege ven over bijna de helft van de on dernemingen die er aanklopten voor hulp. Zo'n 3500 kleine ondernemers vroegen afgelopen jaar om ge meentelijke bijstand omdat ze het financieel niet langer konden bol werken. Dat-is twee keer zoveel als het jaar ervoor. Volgens Ooms komt dat doordat de marktomstan digheden voor veel bedrijven sterk verslechterden, maar ook vaak doordat ze geen toegang kregen tot bankkrediet. &aa;ïgigEgiiii.: V..'fff gat» BRUSSEL - De Dommelsch-brouwerij in het Brabantse Dommelen stopt met het bottelen van bier van het Bel gische merk Jupiler. Het bierconcern AB InBev, waartoe ook Dommelsch behoort, wordt in België getroffen "door een staking. Om toch Jupiler te kunnen leveren, werd in Nederland nog een voorraad gebotteld bij Dom melsch. FNV-bestuurder Jack Couwenberg had gisteren na een bijeenkomst van het personeel aan de directie laten weten dat de werknemers in Nederland niet lan ger de staking in België willen ondermijnen. In België (foto) worden brouwerijen van AB InBev ge blokkeerd door boze werknemers, die protesteren te gen het ontslag van 263 medewerkers. De productie ligt daar stil. foto Yves Logghe/AP door Eduard Sloot NIJMEGEN - Protestantse leidingge venden zijn minder mensgericht en houden minder rekening met de wensen van hun personeel dan niet-christenen en rooms-katholie- ken. Dat stelt organisatiedeskundi ge Tom van den Belt (53). Dit is de conclusie van het proef schrift Management en levensbe schouwing in Nederland dat Van den Belt samen met Joop Moret (70) heeft verdedigd aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen. Op basis van wat de Bijbel zegt over naastenliefde, hadden zij een ande re uitkomst verwacht. Van den Belt: „Omdat protestantse mana gers minder oog hebben voor per soneel, zullen zè personeel eerder ontslaan. En werknemers zullen klagen dat de baas 'geen oog voor mij heeft'." Voor hun onderzoek ondervroe gen zij bijna vijfhonderd managers over hun manier van leidinggeven en personeelsbeleid. Zij analyseer den de verschillen tussen de mana- gementopvattingen van niet-chris- telijke leidinggevenden, ortho dox-protestanten, modern-protes tanten, behoudend-katholieken en modern-katholieken. Waarom zijn protestanten minder mensgericht? Moret: „Dat heeft te maken met hun negatieve mensbeeld. Vooral reformatorische managers horen op zondag dat de mens zondig is en geneigd tot alle kwaad. Dat werkt door in het dagelijks werk. Het aaibare zit niet zo in het calvi nisme. Verder zijn protestanten - anders dan rooms-katholieken - meer op het individu gericht en minder op de gemeenschap." Van den Belt: „Het reformatorische mensbeeld is vooral gebaseerd op de zondeval. Moderne protestan ten kijken meer naar de schepping en de genade van Christus." Dus hebben modern-protestanten meer oog voor het personeel? Van den Belt: „Dat blijkt niet het geval. Dat komt doordat de mo dern-protestantse directeuren van nu zijn opgevoed door ortho dox-protestanten. Zij hebben or thodox-protestantse wortels en dat werkt door in hun mensge richtheid. Ik denk dat modern-pro testanten over twee generaties meer naar hun personeel kijken." Valt het u tegen dat protestantse ma nagers minder mensgericht zijn dan niet-christenen en katholieken? Van den Belt: „Eigenlijk moeten christelijke managers méér mens gericht zijn. Naastenliefde en ande ren steunen is een centrale Bijbel se opdracht. Een christelijke mana ger moet eerst mensgericht zijn, en daarna pas zeggen: er moet ge werkt worden." DEN HAAG - Banken gaan weer in zee met coffeeshops en seksbedrij- ven, als zij hun zaken op orde heb ben. Dat beloofde de Nederlandse Vereniging van Banken aan minis ter Wouter Bos van Financiën. De afgelopen jaren hebben ban ken veel coffeeshops afgestoten als klant uit angst voor reputatiescha de of omdat zij geen zaken wen sen te doen met mogelijk crimine le bedrijven. Bos was daar op te gen. Legale coffeeshops moeten via de bank betalingen kunnen ver richten, want anders is er bijna geen normale bedrijfsvoering mo gelijk, aldus Bos. Ook de rechter meent dat banken coffeeshops niet zomaar kunnen weren. Een coffeeshophouder wiens rekening was opgezegd door SNS werd vorig najaar in het gelijk gesteld door het gerechtshof in Leeuwarden, omdat hij bij geen enkele andere bank terechtkom Bos wil banken niet verplichten el ke coffeeshop te accepteren, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Klanten die niet deugen, mogen worden geweerd. BOEK JE NATUURLIJK isewinkel.nl Inbegrepen: cruise, eventuele vluchten vólpension, havengelden, o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen, overige informatie www.cruisewinkel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13