Anker, symbool van hoop Zi) hebben iets afschuwelijks gedaan, maar daarom zijn het nog geen afschuwelijke mensen' 11 Wim Anker is de specialist op het gebied van levenslange gevangenisstraf! Volgend jaar kan hij een jubileum vieren want dan verzamelt hij precies 25 jaar alles over levenslang. 2003 2000 1998 1996 1995 1994 1993 1989 1984 1982 1969 1954 r i i -i i i i donderdag 21 januari 2010 strafpleiter Wim Anker Wie informatie zoekt over levenslange ge vangenisstraf wordt doorverwezen naar 'de database' van Wim Anker. „Toen ik dat voor het eerst hoorde, moest ik erg lachen. Mijn tweeling broer en ik hebben niet eens een computer!" Wim Anker is uitgegroeid tot de stem van de levenslang gestraften. Het anker is niet voor niets het symbool van hoop, zegt hij zelf. Hij begon met het verzamelen van informatie tijdens een van zijn eer ste zaken waarin levenslang werd geëist, voor de ontvoering van en moord op Digna van der Roest in Groningen begin jaren '80. Het 9-jarige meisje was van haar fiets getrokken en een jaar lang werd naar haar gezocht. Ze bleek vrese lijk te zijn misbruikt. „Door de gru welijkheid van de zaak en alle me dia-aandacht hield ik rekening met de zwaarste eis mogelijk. Er bleek niets bekend te zijn over levens lang, waardoor ik zelf alleinforma- tie bijeen moest zoeken." Levenslang werd in het verleden vrijwel alleen opgelegd bij een meervoudige moord. „Bij enkel voudige moord en als de verdachte geen strafblad heeft, volgt in de re gel geen levenslang. Zo kreeg de moordenaar van Pim Fortuyn een celstraf van 18 jaar. Ferdi E., de ont voerder en moordenaar van Gerrit Jan Heijn kreeg een straf van 20 jaar en tbs. Als er wél levenslang Advocaat Wim Anker foto Harmen de Jong/GPD wordt opgelegd bij een enkelvoudi ge moord, is er sprake van meerde re ernstige feiten of heeft de be trokkene een lang strafblad. Mo hammed B. had behalve de moord op Theo van Gogh ook op diverse agenten geschoten, dat leverde le- - venslang op. Volkert van der G. kreeg geen levenslang maar 18 jaar omdat het 'alleen' ging om de moord op Pim Fortuyn." De veroordeling van Julien C. vindt hij 'op het randje'. Deze 24-jarïge man vermoordde de 8-ja- rige lesse op school. „Waarschijn lijk speelt een rol dat de man to taal geen zicht geeft op zijn motief en geen enkele vorm van berouw toont." De Hoge Raad heeft recentelijk be slist dat deze zaak opnieuw moet worden behandeld door een ander gerechtshof foto Sake Elzinga/HH later ingetrokken. In afwachting van een herziening is zij voorlopig in vrijheid gesteld. Voor het gerechtshof in Den Haag wordt de 47-jarige Hagenaar B.C. veroordeeld tot levenslang wegens de moord op twee mannen van 24 en 34 jaar. De 31-jarige O.H. uit Sittard krijgt levenslang voor de moord op het echtpaar Jo en Ine Zwakhalen en het neerschieten van hun 9-jarige kleinkind. I.M., een 41-jarige Tsjetsjeen, wordt conform de eis veroordeeld tot levenslang voor drievoudige moord. Na een mislukte drugsdeal zou hij in een woning in Helmond drie mannen in koelen bloede heb ben neergeschoten. Louis H. krijgt levenslang voor moord op de twee kinderen van zijn ex-vriendin Corine Bolhaar. Willem van E., oftewel 'Beest van Harkstede' krijgt levenslang voor moord en twee keer doodslag op Groningse prostituees. Ugur U. en Edwin Z. (tekening ui terst rechts) krijgen levenslang voor gewelddadige beroving, waarbij Wilma van Griensven, haar dochter en dier vriend omkomen. Turks-Koerdische bendeleider Hüseyin B. voor drugshandel, huur- moorden en gijzelingen. Assenaar Jan S. voor verkrachting en moord van 7-jarig buurmeisje Chanel Naomi Eleveld. Bredanaar Juan N. voor moord op ex-vrouw in haar kapperszaak. Almeloër Benny S. voor moord op hoofdagente Allegonda Gremmer uit het Groningse Farmsum. Amsterdammer Hong H. voor moord op zijn vriendin, in aanwe zigheid van hun twee zoontjes. Frenkie P., leider van de Bende van Venlo. Veroordeeld voor moord op bejaard echtpaar en drie Turken. Bussummer Appie A. voor dubbele roofmoord op personeelsleden van een Albert Heijn-filiaal in Ooster beek. Amsterdammer E.S. voor onder meer doodschieten bejaard echt paar in Badhoevedorp. Errol K. voor overval, pogingen tot doodslag en het doodschieten van een agent. Vóór zijn veroordeling ontsnapt hij. Dook op in cel in Istanboel, waar hij werd vermoord door een medegedetineerde. 0 Chinees Loi W.C. voor viervoudige moord op Chinees gezin in Rotter dam. Turkse Cevdet Y. voor doodschie ten zes bezoekers van Delftse bar. Koos H. voor marteling, seksueel misbruik en moord op drie meis jes. H. zit van alle tot levenslang veroordeelden het langst vast. Hans van Z. uit Utrecht voor drie roofmoorden. Gratie in 1986 we gens gedragverandering, zijn straf werd omgezet in 28,5 jaar. Huisarts John O. ('De gifmenger van Berkel') krijgt twee keer levens lang voor vergiftigen van zijn vrouw en celgenoot. Gratie in 1975 omdat hij niet meer gevaar lijk werd geacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11