io levenslang gestraften Minister van Justitie Ernst Hirsch Rallin praat deze week met de Tweede Kamer over versoepeling van gratie bij levenslange celstraf De discussie is aangewakkerd door advocaat Wim Anker. „Als je iemand opbergt en de sleutel weggooit, kun je net zo goed de doodstraf weer invoeren." 'Zij zetten geen streepjes op de muur want die dag van vrijheid komt nooit' Levenslang gestraften in Nederland vanaf 1954, met uitzondering van oorlogsmisdadigers 2009 2008 2007 2006 2005 2004 donderdag 21 januari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Een levend-doodverklaring door Monique Prins 'I k moet elke dag omduwen, want als ik wakker word, weet ik dat die dag hetzelfde zal ver lopen als gisteren. En eergiste ren.' Zo ziet het leven eruit van Jan S., hij werd in 2000 levens lang gestraft voor verkrachting van en moord op zijn 7-jarige buurmeisje Chanel Eleveld in Assen. Jan is somber en depres sief zo merkt zijn advocaat Wim Anker tij dens elk bezoek. Hij vecht voor een aanpas sing van het huidige stelsel. „Veel levens lang gestraften ervaren hun straf als een doodstraf op termijn. En sommigen vinden het zelfs nog zwaarder. Er is geen greintje hoop op verandering. Wat moet je met een nieuwe dag? Waarom zou je opstaan?" Anker wil niet 'zielig doen over deze men sen die stuk voor stuk vreselijke dingen heb ben gedaan'. „Ik ben realist. Sommige da den zijn zo gruwelijk dat een rechter niets anders kan opleggen. Sinds de doodstraf in 1870 is afgeschaft, kunnen we niet zonder levenslang. Ik begrijp dat nabestaanden mij vreselijk vinden als ik vecht voor mijn cliën ten. Maar de maatschappij roept te makke lijk dat het monsters zijn. Zeker, ze hebben iets afschuwelijks gedaan, maar dan zijn het nog geen afschuwelijke mensen." Nederland telt 35 levenslang gestraften. Tus sen 1945 en 1995 werden acht mensen voor goed opgesloten. De laatste vijftien jaar is dat aantal meer dan verviervoudigd. De hand van justitie is uitgeschoten, zegt An ker. De maatschappij roept om hardere straffen, alsof dat alles oplost. Een tegenge luid is nodig, vindt hij. Anker heeft zelf vijf levenslang gestraften in zijn praktijk die hij zo nu en dan be zoekt. En dat terwijl hij hen juridisch eigen lijk niets meer kan bieden. „Als ik niet meer ga, wordt het wel heel erg stil. Je staat een betrokkene toch al gauw vier jaar bij, tot en met de Hoge Raad. U bent ons ge zicht en onze stem, zeggen ze wel eens. De stem van de uitzichtlozen." De afgelopen weken was Anker druk bezig om politieke steun te vergaren voor aanpas- sing van het huidige beleid ten opzichte van levenslang gestraften. „Beleid? Welk be leid? Dat is juist het probleem. Justitie heeft geen enkel beleid voor levenslang gestraf ten. Tot zo'n vijftien jaar geleden ging het om een handjevol mensen, maar nu zijn het er al 35 en er komen elk jaar weer nieu we bij. Hoe ga je met hen om? Zij doen niet mee aan resocialisatie, omdat ze geen uitzicht krijgen op een terugkeer in de maatschappij. Zij zitten nu tussen anderen die na verloop van tijd allemaal hun koffers pakken. Iemand die levenslang heeft, zet geen streepjes op de muur. Want die dag van vrijheid komt voor hen niet. Het is een levend-doodverklaring." Anker vecht niet alleen. Medestanders heb- ben zich verenigd in het forum Humane Tenuitvoerlegging van de Levenslange Ge vangenisstraf Het forum bestaat uit circa veertig vertegenwoordigers uit wetenschap, psychiatrie en rechtspraak. Het forum pleit voor toetsing na 20 jaar door een onafhanke lijk rechtscollege. „Nederland heeft het meest rigide systeem van de Europese Unie. Het forum wil dat er na een aantal jaren wordt bekeken hoe het staat met het recidivegevaar en of er iets is veranderd in het gedrag van de veroordeelde. Misschien betekent dat in veel gevallen dat ze gewoon moeten blijven zitten waar ze zitten. Maar er kunnen ook veroordeelden zijn die in aan merking komen voor verlof of overplaatsing en wie weet zelfs gratie. We willen de deur op een kier, nu zit de deur pertinent op slot." Anker beseft dat hij het politieke tij tegen heeft. „Maar we vragen niet meer dan een onafhankelijke toetsing, zoals veel landen om ons heen al hebben. Er is nu nul komma nul kans op gratie omdat de minister van Justitie dit moet beoordelen. En gratie verle nen ligt politiek zo gevoelig dat geen minis ter daar zijn vingers aan wil branden. Het past niet in een democratie om een pardon in handen te leggen van een politieke figuur. Dat moet je overlaten aan onafhankelijke rechters." Het is volgens Anker een wijdverbreid mis verstand dat de stijging van het aantal levens lange straffen voortkomt uit een toename van het aantal moorden. „Er is de laatste ja ren zelfs spectaculair minder gemoord. Ik denk dat de stijging van het aantal levenslangen veel meer te maken heeft met het verharde klimaat. Rechters zitten niet in een ivoren toren, zij horen ook de roep om hardere straffen." Ook het spreekrecht van nabestaanden draagt volgens hem bij aan hogere straffen. „Zo'n verhaal is indrukwekkend, dat is heel anders dan letters op papier. En hoewel het eigenlijk niet mag, richten veel nabestaan den zich tot de verdachte. En zo worden ze soms een tweede officier van justitie met een tweede aanklacht. Dat is niet fair, maar welke rechter durft dat te zeggen?" Marco K. krijgt levenslang na de moord op zijn 22-jarige vriendin Kelly in een hotel in Tilburg. Hij was ook betrokken bij een schiet partij in Marseille. De zaak loopt nog in hoger beroep. De Amsterdamse overvaller Robby S. wordt tot levenslang veroor deeld voor moord. Hij krijgt de zwaarste straf omdat hij voor de tweede keer iemand heeft gedood bij een overval. Ditmaal de halfzus van zijn vriendin in 2008. Marcel T. krijgt van de rechtbank levenslang opgelegd voor de moord op activist Louis Sévèke. De 23-jarige Julien C. (tekening links boven) krijgt in hoger beroep le venslang voor de moord op het 8-jarige jongetje Jesse Dingemans in een school in Hoogerheide. De hoofdverdachte in de 'metsel- moordenzaak', Soenil D., krijgt le venslang voor de moorden op Jeroen Dekkers (24) en Rob Maha- bier (25). Hun lijken waren inge metseld in een Haagse woning. Drie mannen van Kaapverdische af komst krijgen levenslange celstraf voor de drievoudige moord in het Rotterdamse café Inn Out op 19 november 2005. De rechtbank in Utrecht veroor deelt de 44-jarige Aldo C. tot een levenslange gevangenisstraf voor betrokkenheid bij de moord op twee Braziliaanse drugshandela ren. Het hof in Den Bosch veroordeelt de 37-jarige R.M. uit Eindhoven tot levenslang voor de moord op zijn buurjongens van 8 en 14 jaar en een poging tot moord op hun ouders. Hij gaf opdracht om het huis van het Turkse gezin in brand te steken. Voormalig tbs-patiënt R.K., bekend als 'de beul van Twente' (tekening tweede van links), wordt tot levens- lang veroordeeld in verband met de moord op een zwerver, die hij gruwelijk heeft verminkt. Hij muti leerde en doodde ook tientallen paarden, pony's en schapen. In 2002 probeerde hij drie willekeuri ge mensen te vermoorden. De rechtbank in Amsterdam heeft Mohammed B. tot een levenslange v gevangenisstraf veroordeeld voor de moord op filmmakerTheo van Cogh en de poging tot moord op agenten en omstanders. Voor de moord op de Groninger Gerard Meesters in november 2002 wordt levenslang gegeven aan de 47-jarige Engelsman Daniel S. De 45-jarige Duitser R.B. krijgt van de rechtbank in Almelo levenslang opgelegd voor het doodschieten van de Enschedese politieagent Jan Wind. Een andere agent raakte zwaargewond door een schot in zijn hoofd. De rechtbank in Den Haag legt een 42-jarige Hagenaar levenslang op voor de moord op een 72-jarige vrouw en haar zwakbegaafde 52-ja- rige zoon. De 45-jarige Frans B., tbs-patiënt van de Nijmeegse Pompekliniek, wordt veroordeeld tot levenslang voor de moord op een mede-tbs' er. Hij schopte het slachtoffer een schedelbreuk en begroef hem le vend. De 60-jarige Paul de R. krijgt le venslang voor de moord op het echtpaar Hans en Ria Müller op de kinderboerderij in Baarn. Later zet het hof in Arnhem de straf om in zestien jaar cel en tbs. De 42-jarige verpleegkundige Lucia de B. ('Zuster Uood') (tekening tweede van rechts) moet levenslang de cel in moet voor zevenvoudige moord en drie pogingen tot moord. Ze krijgt tevens tbs met dwangverpleging opgelegd, dat is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10