Haïtianen ergert helpers buitenland 17 Kroes slaagt toch voor 'examen' Referendum IJsland over 'Icesave' op 6 maart Spaanse 'Osama bin Laden' verwerpt excuses van de VS Religieus geweld in Hof: geen christelijke Nigeria eist levens vrouw naar Iran Denen tegen opnieuw plaatsen cartoons China voert kruistocht tegen 3D-film 'Avatar' de aardbeving op een golfbaan in Port-au-Prince. foto Jae C. Hong/AP afgesloten. Op straat liggen her en der nog steeds lijken, omwikkeld met doeken. En bij het mortua rium van het Höpital General draaien ze overuren. Onderwijl proberen veel mensen Port-au-Prince te verlaten. In bus sen en vrachtwagens gaan ze rich ting de provincie. Vaak moeten ze uren wachten bij het benzinesta tion, brandstof is schaars. Anderen dromen ervan Haïti hele maal te verlaten: in de veronder stelling dat een aardbeving de VS gunstig gezind maakt, staan honderden Haïtianen bij de Ameri kaanse ambassade voor een visum dat ze nooit zullen krijgen. Geweld en plunderingen, door de Verenigde Naties voortdurend ge meld, komen slechts in kleine de len van de stad voor. Tenzij het speuren naar dingen van waarde tussen de puinhopen plunderen is. Op de resten van overheidsge bouwen lopen jongens te zoeken naar alles wat geld oplevert. Grote delen van de stad zijn rus tig, zij het dat zich overal op straat duizenden mensen bevinden, hun tijdelijke huis. Wat opvalt - en wes terse hulpverleners ergert - is de houding van veel Haïtianen. Ter wijl internationale brigades men sen uit het puin redden, lichamen bergen, drinken en eten uitdelen, staan honderden Haïtianen op straat niets te doen. Zo wordt de groep mannen bij de ingang van het vliegveld met de dag groter. Ze staan te staan en ze kijken. Gisteren vond er een eerste incident plaats, waarbij VN-solda- ten waarschuwingsschoten moes ten lossen. Is het apathie? Of was het zoveel ste noodlot dat Haïti trof er net één te veel, en weten ze domweg niet meer wat te doen? „Als Haïti hiervan herstelt, hoop ik dat het voorgoed is en het land eindelijk een normaal aanzien krijgt", zegt Lise Pfister, een in Lausanne gebo ren Haïtiaanse. woensdag 20 januari 2010 KANO STRAATSBURG ABUjA - De Nigeriaanse vicepresi- dent Goodluck Jonathan stuurt extra militairen naar de stad Jos in het midden van het land, die sinds zondag het toneel is van een bloedi ge strijd tussen christenen en mos lims. In Jos wordt sinds zondag he vig gevochten tussen christenen en moslims. De berichten over het aantal doden lopen uiteen van 150 tot bijna tweehonderd. KOPENHAGEN Bijna 85 procent van Denen is het eens met het besluit van de Deen se media om spotprenten van de profeet Mohammed niet opnieuw te plaatsen. Dat blijkt uit een pei ling van de krant Jyllands-Posten. Een Deense socioloog stelt in de krant dat de mislukte aanslag op cartoonist Kurt Westergaard ver moedelijk van invloed is geweest op de uitslag van de peiling. MADRID Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft gisteren Turkije veroordeeld, omdat het een vrouw naar Iran wilde uitzetten die zich tot het christendom had bekeerd. Het Hof denkt dat de vrouw vanwe ge naar geloof het gevaar loopt op een onmenselijke behandeling. De vrouw was in 2005 Turkije binnen gekomen. Daar bekeerde ze zich van de islam tot het christendom. PEKING De meeste Chinese bioscopen mo gen de 3D-fïlm Avatar vanaf vrijdag niet meer vertonen. Het verbod is ingesteld op ideologische gronden en om de concurrentie met Chine se films een halt toe te roepen. De autoriteiten vinden dat de film te veel aan deportaties doet denken en mogelijk geweld kan uitlokken, meldde de Hongkongse krant Ap ple Daily gisteren. De Spaanse parlementariër Gaspar Llamazares heeft gisteren de excu ses van de Verenigde Staten voor het misbruiken van zijn foto ver worpen. De Amerikaanse federale recherche FBI gebruikte een foto van de politicus om een digitaal beeld te produceren van hoe Osa ma bin Laden er waarschijnlijk nu uitziet. Llamazares, lid van de com munistische partij Verenigd Links, wil dat de VS onderzoek doen naar de gang van zaken. De politicus sluit juridische stappen niet uit. Llamazares zei het geen veilig idee te vinden om nu in de VS rond te lopen. Immers, een gemanipuleer de foto van hem prijkte op een website van de Amerikaanse over heid. Op de site rewardsforjusti- ce.net valt bovendien te lezen dat de VS een beloning van 25 miljoen dollar op het hoofd van de leider van Al Qaeda hebben gezet. De gemanipuleerde foto is inmid dels van de website gehaald, maar Llamazares wil garanties dat de fo to niet in handen is van inlichtin gendiensten op vliegvelden of op andere plekken in het buitenland. De gewraakte fotomontage van Bin Laden/Gaspar Llamazares foto AP door onze correspondent Hans de Bruijn STRAATSBURG/BRUSSEL - Aan het partijpolitiek gesteggel in het Euro pees Parlement over de samenstel ling van de nieuwe Europese Com missie is gisteren in Straatsburg een voorlopig einde gekomen. De in opspraak geraakte Bulgaarse kandidaat-commissaris voor Crisis beheersing Rumiana Jeleva trok verongelijkt haar kandidatuur in. De onverwacht tot een 'herexa men' gedwongen Neelie Kroes kreeg te horen dat zij dit keer wél geslaagd is. De nieuwe commissie kan niet op 1 februari aan de slag. Weliswaar kwam de Bulgaarse regering me teen met een alternatieve kandi daat - Kristalina Georgieva, nu vi- cepresident van de Wereldbank - maar die moet eerst door Commis sievoorzitter José Manuel Barroso en dan door het Europarlement worden 'gekeurd'. De stemming over de nieuwe commissie - die het parlement alleen in haar ge heel kan afwijzen - is nu voor 9 fe bruari voorzien. Kroes, kandidaat voor Digitale Za ken, had volgens socialisten en christendemocraten vorige week in haar eerste hoorzitting geen goe de indruk gemaakt. Bij haar her kansing achter gesloten deuren deed zij het gisteren beter. Volgens Kroes wilden de parlementariërs 'mijn nieren nog eens proeven om dat ik een andere rol krijg'. Als commissaris voor Mededinging had zij weinig met het parlement te maken, maar in haar nieuwe functie zal dat heel anders zijn. PvdA'er Judith Merkies, vorige week nog uiterst kritisch over Kroes, vond haar optreden dit keer 'positief. Om de sfeer te ver beteren, had Kroes de parlements commissie vooraf een brief ge stuurd met haar beleidsvisie. De afgewezen Rumiana Jeleva had onder meer verzuimd belangen in een Bulgaars bedrijf te melden en daar draaide zij ook nog eens om heen. Na onderzoek meldde de ju ridische dienst van het Europees Parlement maandag dat zij niets verkeerds had gedaan. Maar omdat ook haar presentatie over haar por tefeuille erg zwak was, hield het verzet tegen haar aan. AMSTERDAM - IJsland houdt op 6 maart het referendum over de om streden overeenkomsten met Ne derland en Groot-Brittannië over terugbetaling van de Icesave-gel- den. Dit hebben de IJslandse auto riteiten gisteren bekendgemaakt. Eerder op de dag gaf minister Bos van Financiën in een brief aan de Tweede Kamer aan dat er wat hem betreft geen sprake kan zijn van heronderhandeling, dat hij het IJs landse besluitvormingsproces res pecteert en dat hem niets anders rest dan de uitslag van het referen dum af te wachten. Bos reageerde hiermee op berich ten in de media over ophanden zijnde heronderhandelingen. IJs land stond garant voor 1,3 miljard euro aan Nederlands spaargeld, dat verdween met de ondergang van Icesave, de internet-dochter van de door de IJslandse overheid overgenomen bank Landsbanki. De Nederlandse overheid heeft dit bedrag voorgeschoten en een over eenkomst met de IJslandse rege ring over de terugbetaling geslo ten. De regering in Londen trof een soortgelijke schikking. Het IJs landse parlement ging akkoord, maar de president van het land weigerde de benodigde wetgeving te ondertekenen, waarna een refe rendum noodzakelijk werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7