'Een kind heeft 22 Hongerdieet en ziekenhuisopname moet diabetici helpen met afvallen brieven Miljoenen bezuinigen Zeurpieten Kritiek leveren Haïti KINDERRECHTERS 'Er moet iemand waken over de belangen van kinderen' Sportvrouwen Leefbaarheid woensdag 20 januari 2010 Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (brieven kunnen worden ingekort) Het college van B&W van Vlissin- gen wil tien miljoen euro extra be zuinigen, aangezien het Rijk min der geld verstrekt aan de gemeen ten. Door de krimp gedwongen moeten ook alle gemeenten de broekriem strakker aanhalen. Het gevaar bestaat dat het tekort van de gemeenten op de burger wordt verhaald. Ook de burger heeft te maken met krimp. Onder deze om standigheid heeft de overheid niet het morele recht zijn tekort op de burgers af te wentelen. Dus de ko mende paar jaar geen verhoging van de gemeentelijke belastingen. Ook het automatisch toepassen van de zogenaamde inflatiecorrec tie of indexering kan best voor een paar jaar in de ijskast blijven lig gen. Deze bezuinigingsronde zal ze ker gevolgen hebben voor de ge meentelijke apparaatkosten en de subsidies'. Maar er is meer nodig. Een geweldige uitdaging voor elk gemeentebestuur. Tom Aalfs Anna Blamanlaan 148, Vlissingen Een verademend artikel in de krant van zaterdag 16 januari over ons 'Land van zeurpieten'. Ik dacht inmiddels dat ik niet helemaal meer bij mijn hoofd was, gelukkig zijn er nog anderen en dan nog wel deskundigen die er net zo over denken als ik. We zijn inderdaad een stelletje miezerige zeuren ge worden. Het is juist heerlijk om te ontdekken bij tegenslag, groot of klein, dat je creatief naar oplossin gen kunt zoeken. Er komen weer onvermoede weggezakte kansen in de mens naar boven. Wel positief blijven denken, lachen waar het kan, ook om jezelf en inderdaad een goed devies toepassen: 'poten uit de mouwen en niet zo zeuren'. Een nadeel: ik kom dus vast niet aanmerking voor stage in een ont wikkelingsland. En dat zou ik ei genlijk wel heel graag willen. Net met pensioen zou dat een mooie nieuwe uitdaging zijn. Dan maar zeuren? Nee, toch maar niet, kost te veel negatieve energie. Hanneke Ekkebus-Roelofsen Essenlaan 17, Middelburg In de krant van 15 januari is te le zen dat de gemeente Schouwen- Duiveland voor 4 miljoen euro extra mensen heeft ingehuurd. De politieke partij Alert tracht de in druk te wekken alsof het allemaal weggegooid geld is. Zij vergeet dan gemakshalve dat elke euro die daar voor wordt uitgegeven is goedge keurd door de gemeenteraad. Ook Alert heeft daar mee ingestemd. Alert is een voorstander van min der ambtenaren. Het gevolg is dat meer diensten moeten worden in gehuurd. En nu komt ze met kritiek. Zo heeft zij ook kritiek op het strooi- beleid wat ze enige jaren daarvoor zelfheeft wegbezuinigd. Foutje, ook weer even vergeten. Het kost een politieke partij weinig moeite om burgers op te ruien tegen haar overheid. Het zou Hoeijmakers (Alert) sieren wanneer hij eens zou meedenken hoe ons belasting geld dan wel moet worden ingezet. Dat lijkt mij beter dan altijd zin loos en hypocriet kritiek leveren zonder met een serieuze oplossing te komen. J. Hoogmoed Zuiddijk 10, Noordgouwe Op de website registreer ik veel kri tiek op de extreem hoge kosten voor een dagje Oranje. In mijn krant lees ik nu dagelijks de ver schrikkelijke berichten over Haïti. Van een vriend, manager bij het In ternationale Rode Kruis, hoor ik dat voor datzelfde Oranjebudget ze ker drie vluchten inclusief hulpgoe deren naar Haïti kunnen gaan. Op dit moment vertrekken vanaf Oos tende gecombineerde Noors-Bel gische vluchten. Zeker in het licht van een dergelij ke ramp dient de provincie zich af te vragen of, in tijden van crisis en grote noden, een dagbudget van een miljoen voor een volksnationa- listisch symbool wel ethisch en mo reel verantwoord is. De provinciale marketingkreet 'Zeeland op de kaart zetten', zou heel wat meer ef fect hebben, en absoluut meer draagvlak opleveren, wanneer er in plaats van een ééndaags ronde dansje van een miljoen, hulp aan Haïti werd gegeven. Laat de Zeeuw se vlag eens een betere lading dek ken. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet De leefbaarheid gaat achteruit in Zeeland. In Graauw is zelfs niets meer. Ik denk dat de superindivi- dualistische bevolking dit vooral zelf doet. Ik las dat in sommige dor pen de helft van de kinderen naar een andere school gaat dan die in het eigen dorp, vaak met vervoer kostenvergoedingen. Terwijl er kar renvrachten aan subsidies verstrekt worden om de kleine dorpsschool in stand te houden. Dan vraag ik mezelf af waar we mee bezig zijn. Hetzelfde geldt voor de supermarkt. Ik heb geleerd om inkopen in je eigen woon plaats te doen om de plaatselijke middenstand te steunen maar ik merk dat dit tegenwoordig nauwe lijks meer leeft. Minder autoge bruik en beter voor de plaatselijke economie. Riet Beukert A.v. Driellaan 77, Middelburg Ik ben blij met Nederland. Onze re gering twittert, emailt en 'smst' ge zamenlijk met de oppositie in de de Tweede Kamer. Daar kunnen ze in Iran een puntje aan zuigen. Klaas Hendrikse kan vannacht ge woon slapen zonder angst dat een gestoorde fundamentalist hem naar zijn hel wil sturen. Balkenen de kan na deze week door 2 brie venschrijvers de hemel in geprezen worden, terwijl ik, als ik dat wil, hem tot zijn schoenzolen kan af branden. Bij deze. Ik ben blij met Nederland. Omdat twee prachtige sportvrouwen er voor kunnen uit komen dat ze van elkaar houden, zonder dat ze het risico lópen gear resteerd en opgehangen of geste nigd te worden. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek Kinderechters moeten per jaar meer dan duizend on dertoezichtstellingen behan delen. Dat is veel meer dan een aantal jaren terug. door Emile Calon De Middelburgse kind- rechters hebben het druk. Vergeleken met een aantal jaren terug moeten ze veel meer zaken behan delen. Thérèse van de Poll weet dat maar al te goed. Ze was kinderrechter vanaf oktober 2004. Enkele maan den geleden stapte ze over naar de strafrechtsector. Alleen al het aantal verzoeken tot een ondertoezichtstelling is in en kele jaren verdubbeld. „Het zijn er nu per jaar iets meer dan dui zend." Kinderrechter Suzanne Kuy- pers en haar collega vinden dat een fors aantal. De toename heeft volgens hen niet alleen te maken met het Savanna-effect. Savanna was de vierjarige peuter die in 2004 om het leven kwam na mishandeling door haar moeder terwijl ze onder toezicht stond van jeugdzorg. Het Openbaar Ministe rie vervolgde daarop de gezinsvoog des waarna Jeugdzorg het zekere voor het onzekere nam en steeds meer zaken voorlegt aan de rech ter. Volgens jeugdrechtadvocaten is de uithuisplaatsing sinds die tijd geen ultieme remedie meer maar een voorbehoedsmiddel voor eventue le schade die mogelijk kan optre den. De beide rechters zijn het niet eens met die advocaten. Volgens hen wordt nog steeds per geval be keken of een uithuisplaatsing wel de meest geschikte maatregel is. Kuypers: „We hebben de mogelijk heid om de beslissing aan te hou den." Ze geven aan dat een uithuisplaat sing de meest ingrijpende maatre gel is die hen ter beschikking staat en dat ze alleen tot zoiets besluiten als ze van oordeel zijn dat andere alternatieven niet werken. Ze zeg gen ook dat een uithuisplaatsing soms maar voor beperkte tijd is om ervoor te zorgen dat de hulp verlening sneller geregeld kan wor den. Kuypers: „Soms is een duwtje in de rug nodig. Soms is het mogelijk voor Bureau Jeugdzorg om sneller hulp in te roepen als een kind uit huis is geplaatst." Van de Poll ver telt dat de toename van de verzoe ken voor ondertoezichtstelling en uithuisplaatsing al te zien was voor Savanna. Sinds kort is een van de cellen in het arrestantenverblijf in de Mid delburgse rechtbank veranderd in een ophoudkamer met kleurige zit- zakken, een stapel strips en een houten tafel met twee banken. Die ombouw heeft alles te maken met het feit dat kinderen die naar een gesloten jeugdinrichting moeten, niet meer vastgehouden mogen worden in een cel. De beide rechters geven toe dat die ophoudkamer nog wel oogt als een cel, maar dan wel een stuk door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Twaalf mensen met suikerziekte én overgewicht krij gen bij wijze van proef een behan deling in het Admiraal de Ruyter- ziekenhuis. Het doel van de proef is het medicijngebruik te vermin deren of zelfs helemaal te stoppen. Als de proef slaagt, komen meer mensen in aanmerking. „Het gaat om mensen die 25 tot veertig kilo te zwaar zijn en diabe tes type twee hebben", vertelt Ig- na Becks, diabetesverpleegkundi- ge. „Een aantal van heri stond op de nominatie voor een maagver kleining. Mensen met overgewicht hebben een verhoogde kans op diabetes." Afvallen is dan ook de belangrijk ste opdracht. De patiënten wor den vier dagen opgenomen in het ziekenhuis. Daar worden ze behan deld door een arts, een verpleeg kundige, een diëtiste, een fysiothe rapeut en een psycholoog. Na hun ontslag uit het ziekenhuis worden ze nog drie maanden begeleid. Door een heel streng dieet, men sen mogen per dag maar vijfhon derd calorieën, moet het lichaam geprikkeld worden om de eigen in suline weer optimaal te gaan ge bruiken. De verwachting is dat mensen door af te vallen en meer te bewegen minder medicijnen of zelfs helemaal geen medicijnen meer hoeven te gebruiken. De behandeling is zwaar. „Het is moeilijk om af te vallen als je al niet graag beweegt. Deze mensen zijn ten einde raad. Het is ook geen behandeling die voor ieder een geschikt is; kinderen komen bijvoorbeeld helemaal niet in aan merking. Het gaat voorlopig alleen om mensen die bij ons bekend zijn, mensen die onder behande ling zijn van een internist." De eer ste groep heeft het ziekenhuis in tussen verlaten. „Allemaal zonder medicijnen", zegt Becks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74