Raad stuurt wethouder naar provincie 'Bevolkingsgroei geen UIMING WOW i8l Speciale opvang baby's is best te bekostigen 'Dorpelingen graven hun eigen graf Reilanders spelen 'De flat van Jet' Kleine meerderheid wil herbouw landhofje VOORZIENINGEN Het aantal inwoners in Zeeland daalt tot 2030 met twee pro cent, maar in vrijwel alle Bevelandse gemeenten en Tholen wordt juist een stijging verwacht. www.pzc.nl STELLING MEEST GELEZEN www.lavooymode.nl woensdag 20 januari 2010 door Lilian Dominicus SCHORE - Een kleine meerderheid in de raad wil dat wethouder Giel-Jan Burger (CDA, ruimtelijke ordening) teruggaat naar de pro vincie om ervoor te pleiten het perceel Boer aan de Kerkweg in Wemeldinge binnen de bebouwde kom te trekken. De wethouder be loofde daarop 'zijn best te doen dit aan te kaarten'. De huidige eigenaar, Jacob Boer uit Goes, wil op het lapje grond te genover de Maartenskerk een land- hofje terugbouwen dat ooit op de ze plek heeft gestaan. Voor wethouder Burger is de kwes tie eenvoudig: de provincie wil er niet aan en dus zal actie vanuit de gemeente Kapelle niet helpen. De provincie heeft in dit soort proce dures immers het laatste woord, tenzij je naar de Raad van State stapt. Het perceel Boer valt in het buitengebied, terwijl alle gebou wen aan de overkant van het weg getje, inclusief de kerk, binnen de bebouwde kom vallen. In het bui tengebied mogen geen nieuw bouwwoningen worden gebouwd, in de bebouwde kom wel. Babyopvang bij Dikkertje Dap in Kapelle. door Claudia Sondervan KAPELLE - Speciale babygroepen bij de kinderopvang zijn niet te duur: als het bestuur maar genoegen neemt met kostenneutraal werken en niet op winst uit is. Dat wist voorzitter Gjelt Jellesma van de ouderbelangenvereniging in de kinderopvang BoinK allang. Toch keek hij gisteren hoe Kinder opvang De Bevelanden twee nieu we babygroepen en een aparte peutergroep heeft opgezet. Met ge schoolde leidsters, meer vaste bege leiding en toch zonder verliezen te maken. De speciale babygroepen Voor enkele fracties in de raad - WD, Gemeentebelang, SGP en Christenunie - is het nog niet ze ker dat het landhofje er dus niet mag komen. Met name WD en Gemeentebelang vinden dat de wethouder overtuigender moet op treden bij de provincie. „Laat maar eens zien met welke motivatie u naar de gedeputeerde bent ge stapt", zo daagde GB-fractievoorzit- ter André Schmid de wethouder uit. Ook SGP maande Burger tot een stapje extra bij de provincie. „Maar we vinden het misschien wat te ver gaan om'hiervoor tot de Raad van State te strijden", zei SGP-raadslid Bas Pors. ChristenUnie-raadslid Ria Rijksen vroeg zich af waarom de provincie kennelijk wel akkoord is met het splitsen van een vervallen monu mentale boerderij aan de Hoge- weg 5 tot twee woningen. „Hoe gaan we om met cultureel erfgoed als dat hier wel mag?" Uiteindelijk hoefde Burger van haar geen ant woord te geven. „Het is een twijfel geval." De geschiedenis van het huisje gaat terug tot voor het jaar 1579, zo blijkt uit een schepenakte uit het gemeentearchief stellen ouders dermate gerust dat zij zich in groteren getale melden. Die groei maakt de meerkosten van de babygroepen goed, zegt di recteur Elly Brand van de kinder opvang. Jellesma bezocht de baby groepen bij Dikkertje Dap in Ka pelle en de sport-buitenschoolse opvang in Goes en Heinkenszand. BoinK sprak zich eerder al uit voor gastouderopvang van baby's. Dat was reden voor KOV De Bevelan den om Jellesma uit te nodigen. Te recht, vond hij. „Ik gebruik Zee land vaak als voorbeeld. In de Randstad hebben ouders niet de zelfde keuzes als hier." door Claudia Sondervan en Raymond de Frel Het aantal Zeetrwen daalt de komende twintig jaar met twee procent, maar het aantal Bevelan ders en Tholenaren groeit. Drie werf hoera dus voor ondernemers en verenigingen, want er is zicht op aanwas. Maar zo simpel ligt het niet helemaal. Neem bijvoorbeeld Yerseke. Uit het onderzoek 'De sociale staat van Zeeland' blijkt dat het in het gros van de Reimerswaalse dorpen wel snor zit op het gebied van voorzieningen. Alleen Waarde scoort op basis van het aantal in woners beneden het gemiddelde, maar plaatsen als Hansweert, Ril land, Kruiningen en Yerseke heb ben niets te klagen. Met een ver wachte bevolkingsgroei met zes procent (bereikt in 2030) zou je denken dat het hier met de leef baarheid wel in orde is. Maar de aanwas moet natuurlijk wel op het dorp blijven besteden, anders daalt het voorzieningenni veau alsnog. In Yerseke is die trend al ingezet, stelt Annuska Barent- sen van baby- en kinderspeciaal zaak Bruun de Beer in Yerseke. „Het is dat ik heel veel adverteer, maar anders zag je hier niemand meer van buiten het dorp. Er is door de gemeente Reimerswaal al tijd gedacht dat Yerseke zich wel zou redden met zijn mossels en oesters, maar zo eenvoudig ligt het niet. Er zijn gelukkig nog veel win kels, maar toch zie je dat veel men sen naar andere plaatsen trekken voor hun boodschappen. Alleen daarom strijden wij hard voor de Groeiprognose Groeiprognose Zeeland tot 2030: 2 procent daling. 10 ■2 procent komst van een tweede, goedkope supermarkt in het dorp. Die zorgt er voor dat mensen ook andere winkels binnenstappen. We zien omliggende plaatsen als Kapelle en Wemeldinge groeien, terwijl wij blijven stilstaan", zegt Barent- sen. Ook de verwachte bevolkingsgroei stemt Barentsen niet meteen vro lijk. „Kinderkleding en -wagens gaan, zeker in grote gezinnen, vaak van kind op kind. De ouders ko pen hier dus maar één keer." Izak Riedijk van de drogisterij en speelgoedwinkel in Yerseke is wat minder somber. Hij vindt dat een dorp met 6500 inwoners het met onder meer een bakker, groente boer, kledingwinkels, dierenspe ciaalzaak, drogisterij, shoarma zaak, museum en bloemenwinkel helemaal niet zo slecht doet. „Inderdaad, een tweede super markt zou voor de aanloop fijn zijn. Maar we moeten wel een beetje nuchter blijven; we kunnen van Yerseke toch ook geen metro pool maken? Voor kinderen zou er wel trouwens wat meer vertier mo gen komen. Meer speelvoorzienin- gen bijvoorbeeld. Of een kinder boerderij, want de eendjes in de vijver worden nu zowat doodge- voerd." KRUININGEN/RILLAND - „Er zijn genoeg jonge gezin nen op de dorpen. Maar de jongeren graven hun ei gen graf door niet bij de lokale middenstand te beste den. Zelfs in de middelgrote plaatsen zullen te weinig voorzieningen overblijven als er geen mentaliteitsver andering komt. Vroeger kochten mensen zeventig procent van hun boodschappen in het dorp en dertig procent daarbuiten. Nu is dat andersom." Handelaar en reparateur in huishoudelijke electro-, audio- en videoapparatuur C. Bouwman in Kruinin gen ziet het met lede ogen aan. „In de veertig jaar dat ik hier onderneem, heb ik het winkelbestand gestaag zien afnemen. Er waren 35 winkeliers toen ik begon. Nu nog geen twee handen vol." Hij gaf veertien jaar geleden het voorzitterschap van de winkeliersvere- ning in Kruiningen op bij gebrek aan medebestuursle den en daarmee was de winkeliersvereniging ook ter ziele. „De bevolking bepaalt het winkelbestand. Op een dorp als Rilland, nét te ver van Goes eh Bergen op Zoom, is het bestedingspatroon anders." Dat ligt ook aan de honkvastheid van dorpsbewo ners, nuanceert directeur P. Schipaanboord van basis school op gereformeerde grondslag De Zandbaan in Rilland. „Onze achterban bestaat uit mensen die een binding hebben met het dorp en die dat ook uiten in hun bestedingen. Maar onze school ligt bij voorbeeld in een wijk die wel een duiventil lijkt. Rilland heeft goedkope woningen beschikbaar waar mensen snel onderdak in vinden, maar net zo snel weer uit ver trekken." Schipaanboord is - als oud-randstedeling - tevreden met wat zijn dorp biedt. „Er is een super markt. We hebben zelfs nog een geldautomaat! Het hangt er vanaf hoe je aankijkt tegen het leven in een dorp. In een dorp steun je de eigen winkels." foto Ronald den Dekker Reageer op de stelling 'Paalhuisjes bij Hoedekenskerke is een leuk idee' op de Bevelandse PZC-webpagina. 1. Raadsel rond dode vos 2. Gezin ongedeerd uit auto 3. Zappsport filmt leerlingen TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto RILLAND - Toneelgroep De Reilan ders speelt op vrijdag 29 en zater dag 30 januari zijn nieuwe toneel stuk 'De flat van Jet'. In de klucht, geschreven door Haye van dér Hey- den, gebeurt van alles, maar nie mand mag dat van elkaar weten. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur in dorpshuis Luctor et Emergo te Rilland. Kaarten kosten 8 euro voor volwassenen en 5 euro voor kinderen. Ze zijn verkrijgbaar bij Huib Meeuwsen (0113-551248) of Lia Wiskerke (0113-551902). Zo lang er kaarten zijn, zijn deze ook aan de zaal te koop. PLEIN 1940 NR.20 MIDDELBURG T 0118-612508

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70