6| naar Haïti Apathie van de O VS en VN nu al bestuurders Haïti 3500 VN-ers (öntinenlalS Kuiikfity Aantal vermiste Nederlanders nu elf HULPVERLENING AAN HAÏTI VS en VN willen hulp beter beschermen Adressen en openingstijden: www.kwik-fit.nl of bel 0900-8698 (as) woensdag 20 januari 2010 Blauwhelmen moeten helpen bij ordehandhaving. Totale troepenmacht komt op bijna 9000 militairen en ruim 3700 politiemensen. Nood in het vorige week door een aardbeving getroffen land stijgt nog altijd. PORT-AU-PRINCE/NEW YORK - De Verenigde Naties sturen zo snel mogelijk 3500 militairen en politie agenten naar Haïti, dat een week geleden werd getroffen door een zware aardbeving. De blauwhel men moeten helpen bij het hand haven van de orde en het bescher men van konvooien met hulpgoe deren. Dat heeft de fungerend voorzitter van de Veiligheidsraad, de Chinese VN-ambassadeur Zhang Yesui, gis teren gezegd. Door de uitbreiding zal de troepenmacht bestaan uit 8940 militairen en ruim 3700 poli tiemensen. Het is de bedoeling dat de extra militairen gedurende een periode van zes maanden worden ingezet, zei Zhang. De Verenigde Staten hebben al extra militairen naar Haïti gestuurd. Een leger- woordvoerder zei dat de Amerika nen met helikopters en schepen onder meer honderd voertuigen, twee waterzuiveringssystemen, ne gen watertanks, tenten en medicij nen aan land willen brengen. Sinds de aardbeving van vorige week stijgt de nood in Haïti. Gewa pende bendes en wanhopige bur gers vechten om het schaarse drinkwater en voedsel. Om de erg ste nood te verlichten is het Ameri kaanse leger begonnen met het droppen van voedsel- en waterpak ketten in de omgeving van de Haï- tiaanse hoofdstad. Het gaat om on geveer 14.000 kant-en-klaarmaaltij- den en 15.000 liter water. Eerder vonden de Amerikaanse autoritei ten de operatie nog te gevaarlijk. Mensen drommen samen bij een provisorisch kamp voor de overlevers van Een week na de aardbeving is Port-au-Prince een stad met twee gezichten: puinho pen en lijken langs de weg, maar ook is er alweer van al les te koop. door onze correspondent Robert-Jan Friele glimmende, houten wandmeu- bels. Tafels. Stoelen. En dat aan twee kanten van de straat, over een lengte van tweehonderd me ter. Naast het ministerie van Justi tie roept een jongen met tele foonkaarten van welk netwerk hij beltegoed verkoopt. En voor het presidentieel paleis laat een auto zijn ramen zakken, zodat de inzit tenden foto's kunnen maken van het witte gebouw. Maar hoe hard sommige mensen het ook proberen, de lijst normale zaken is oneindig veel kleiner dan die van de abnormale zaken. Bull dozers zijn begonnen met puinrui men. Straten zijn half of helemaal p de hoek van de stra ten Lamartinière en Christophe staan ze er ineens weer. Grote, mmmm m vj-», in wmmmm mmmmmammmmmsmm Het was een symbolisch tafereel, maandag bij het presidentieel paleis in de Haïtiaanse hoofd stad Port-au-Prince. Een Haïtiaan hing, onder enthousiaste toe juichingen van enkele omstanders, een Amerikaanse vlag aan het hek. De scène bracht een verslaggever van de Belgische VRT tot de con clusie dat sommige Haïtianen ken nelijk liever zagen dat de VS het bestuur van het land overnam. Tot die conclusie komt de interna tionale gemeenschap ook steeds meer bij de bestrijding van de ge volgen van de aardbeving die Haïti op 12 januari trof Feitelijk hebben de VS en VN het bestuur overge nomen. De VN zat er al met een vredesmacht van 7000 soldaten, 2000 politiemensen en 2000 bur gers. De VS zonden direct na de aardbeving niet alleen hulpverle ners maar ook soldaten naar Haïti. Inmiddels hebben de Amerikanen het voor het zeggen op het vlieg veld van Port-au-Prince. President René Préval heeft daartoe met de VS een bilateraal akkoord geslo ten. Omdat via het vliegveld alle hulpverleners en hun goederen moeten komen, bepalen de Ameri kanen feitelijk de gang van zaken in de hoofdstad en omgeving. De VN van hun kant coördineren de hulpoperaties, begeleiden kon vooien met hulpgoederen en zor gen in het algemeen voor veilig heid. De VS en VN bepalen geza menlijk de beleidsprioriteiten en stemmen beleid op elkaar af Secre taris-generaal Ban Ki-moon heeft besloten de VN-troepenmacht met 2000 soldaten en 1500 politie mensen uit te breiden. Hoe lang de VS en VN actief wil len blijven in Haïti is onbekend. De Amerikaanse president Obama sprak over maanden, wellicht ja ren. Prévals collega in de Domini caanse Republiek, Leonel Fernan dez, heeft al laten weten dat Haïti zeker vijfjaar hulp nodig heeft, 1,3 miljard euro per jaar. De internationale gemeenschap zal die hulp echter alleen willen ge ven als vaststaat dat alles nuttig be steed wordt. Daarvoor is een ster ke overheid nodig. En die is er dus niet op Haïti. Het land zou op 28 februari parlementsverkiezingen houden, een onmogelijkheid ge zien de natuurramp. Wanneer de stembusgang wel kan plaatsvin den is onduidelijk. Begin 2011 zou den de Haïtianen een president moeten kiezen. Niet iedereen zal blij zijn met een internationale oplossing. De Vene zolaanse president Hugo Chavez heeft de VS al beschuldigd van een bezetting. „Wat ze daar nodig hebben zijn doktoren, medicijnen, veldhospitalen. Geen soldaten of wapens. Ik zie de Amerikanen ook niet in de straten om lijken te rui men of gewonden te verzorgen." DEN HAAG - Het aantal Nederlandse vermisten in Haïti is gisteren gedaald van twintig tot elf. Acht Antillianen en een Arubaan die maandag nog werden vermist, zijn inmiddels terecht, zo meldde het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Onder de doden zijn mogelijk twee Nederlandse echtparen met hun drie adoptiekinderen en vier Antilliaanse mannen. Vier Nederlandse reddingsteams voeren sinds eind vorige week bergings werk uit in Haïti. Door de zwakte van het Haï tiaanse gezag, delen Was hington en de VN inmid dels de lakens uit. Langduri ge internationale aanwezig heid ligt in het verschiet. door Carel Goseiing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6