2 zeeland Stratenmakers druk Wacht tot Cliënt Tragel breekt benen Gezeik PZC woensdag WEGREPARATIES Het is een Vuile winter': dooi en vorst wisselen elkaar af, en dat is aan het wegdek goed te merken. Tussen de vorstperiodes door wordt hard gewerkt De krant 5 weken voor 15 euro! woensdag 20 januari 2010 door Ernst Jan Rozendaal Knikkend van instem ming heb ik afgelopen weekend in onze bijlage Spectrum het verhaal 'Land van zeurpieten' gelezen. Daarin wordt betoogd dat de Ne derlander nergens meer tegen kan. Overal klagen we over. Daar bij past geen zelfreflectie. Het ligt altijd aan anderen - de buurman, de buitenlanders, de overheid. We zijn verwend. Dat wordt ook treffend geïllus treerd in De sociale staat van Zee land, een stapel rapporten naar aanleiding van een onderzoek on der 15.000 Zeeuwen. De leefbaar heid gaat achteruit, luidt de con clusie. Bekijk je vervolgens de gra fieken per gemeente, dan blijkt dat we hondenpoep als de groot ste overlast ervaren. Als ik dat zie, ben ik het helemaal eens met de theoloog die in het Spectrumver- haal wordt aangehaald: we zijn een volk van zeikerds geworden. Ook mij werd een spiegel voorge houden. Om te beginnen hou ik niet van honden. Ik zal u maar niet vertellen welke rigoureuze maatregelen er door mijn hoofd schieten als ik weer eens in een hondendrol ben gestapt. En laatst ging ik compleet over de rooie toen ik bij de apotheek stond en het recept van de dokter er nog niet was. Eventjes lag een hartta- bletje meer voor de hand dan het oogzalfje waarvoor ik kwam. Belachelijk, natuurlijk. Is het gek dat in een land van zeur pieten de partij van de opperzei- kerd het grootst is in de opiniepei lingen? Vandaag begint de straf zaak tegen Geert Wilders. Dat is een politicus die serieus meent dat de rechtsgang in de dictatuur Noord-Korea beter is dan hier. Aanvankelijk klopte hij aan bij de Friese advocaten Anker, dé specia listen op het gebied van de vrij heid van meningsuiting, maar om dat die niet gediend waren van 'toeters en bellen' in de rechts zaal, ging hij liever in zee met so- cietyjurist Bram Moszkowicz. Je ziet het die nuchtere Friezen denken: 'Wat een zeikerd'. Bereid u er maar op voor. Net als van de Tweede Kamer zal Wil ders proberen ook van de recht bank een openbare plee te maken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht, gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door René Schrier en Ondine van der Vleuten Het is half vier als Jack Malawauw de triller op de wagen takelt. Opper man Jack en stratenma ker Dirk Dondorp hebben net 'n stukje dichtgestraat aan de Van Cit- tersweg. Nog twee putjes te gaan en dan zit de werkdag, die om 8 uur 's morgens begonnen is, er weer op. Wat er op zo'n dag gebeurt, hangt helemaal af van de fax die elke morgen vanaf het gemeentehuis in Middelburg naar de werkplaats van de gemeentereiniging aan de Waldammeweg wordt gestuurd. Daar staan allereerst de klussen op die ingepland zijn - zoals reparatie van putten die Delta gemaakt heeft om bijvoorbeeld een riole ring te repareren. Of plekken waar boomwortels het wegdek omhoog geduwd hebben. Maar belangrijker zijn de noodre- paraties, waarvan er in de nasleep van de vorstperiode veel zijn. Don- dorp kwam veertig jaar geleden vanuit Amsterdam naar Zeeland en werkt al bijna net zo lang als stratenmaker. Uit ervaring spre kend: „Na de kou heb je dat altijd: stukken die pas nog bestraat zijn, waar de vorst in is gekomen en die zijn ingezakt, gaten in het asfalt, dat soort ellende. Elke morgen ho ren we waar weer een stuk straat ingezakt is, of waar het asfalt ka pot is. Vandaag waren er noodrepa- raties aan de Sandberglaan en bij McDonalds. Kleine gaatjes maar, hoor. Binnen twintig minuten wa ren ze weer gevuld." In zo'n geval wordt de 'actiewa gen' van stal gehaald: zo'n wagen met een grote pijl erop, die wegge bruikers dwingend verwijst naar de naastgelegen rijbaan. Het is de bedoeling dat wegwerkers als Mala wauw en Dondorp daardoor zon der ongelukken hun werk kunnen doen. „Als die wagen goed staat, eri de mensen kunnen 'm duidelijk zien, gaat dat prima. Ik ben nog nooit van de sokken gereden. Maar het blijft uitkijken. De mensen heb ben altijd haast." In Dondorps beginjaren was er Met gasbrander en koud asfalt gaan de mannen de gaten te lijf. nog geen actiewagen, en ook geen wagen om het zware materieel - zoals de triller - mee te vervoeren. „Je had een fiets met fietstassen. Daar ging alles op en in. Je schop, je bezem, je hamer, alles sleepte je zo mee." Daarna kwam er een elektrisch karretje, weet Dondorp nog wel. Nu rijden Malawauw en Dondorp op een wagen waarop zelfs een ta kel zit. Handig om de loodzware triller de wagen op en af te tillen, of om boomwortels uit de grond te trekken. Malawauw en Dondorp zijn goed op elkaar ingespeeld. Als de één de bezem pakt om het gat uit te bor stelen, loopt de ander al naar de brander. En nog vóór Dondorp de brander goed en wel op het gat in het asfalt heeft gericht om het droog en warm te maken, heeft Malawauw de zak reparatie-asfalt al van de wagen getild. Reparatie-asfalt is 'koud asfalt'. Ma lawauw laat het zien: een dikke, zwarte brij. „Grind met teer", legt de opper uit. Als Malawauw de brij in het gat heeft geschud, komt Dondorp met de schop 'strijken'. Als het een beetje geëgaliseerd is, nog even met de brander erover en klaar is kees. Net als bij crème brülée. „We gooien er wel nog een beetje zand over. Dat is prettiger voor de auto's, anders plakt het zo aan de banden." Volgende klus. Malawauw duikt in de auto. „Molenstraat, Dirk. Weet jij waar dat is?" En weg zijn ze. Waterschap en Rijk heb ben in Zeeland nog niet zo veel problemen met de schade aan de wegen. Voor de provincie ligt het anders. De schade is meer dan in andere ja ren, maar daar is het weer dan ook naar, vertelt een van de woordvoer ders. Voor schade als gevolg van opdooi moet de vorst diep in de grond zit ten en dat viel eigenlijk wel mee, is het commentaar van de kant van het waterschap. De buiten dienstmedewerkers kijken al doen de naar eventuele schade aan de wegen. Als de veiligheid in het ge ding komt, wordt een spoedrepara- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Frank van Cooten TERNEUZEN - Een cliënt van Stich ting. Tragel is maandagmiddag uit het raam van de eerste verdieping gevallen van een groepswoning aan de Larixstraat in Terneuzen. Hij brak daarbij beide benen. Het is nog niet bekend hoe het komt dat hij uit het raam is geval len. Tragel is geschrokken van het inci dent en heeft meteen een intern onderzoek ingesteld naar de oor zaak, liet een woordvoerster giste ren weten. „Het is heel vervelend dat zoiets is gebeurd. We weten echter nog niet hoe dit heeft kunnen gebeu ren. Onderzoek moet dat uitwij zen." De jongen is gisteravond laat geo pereerd in het ziekenhuis in Ter- neuzen en maakt het naar omstan digheden goed. De betreffende woning is een kind- en jeugwoning waar acht jongeren wonen tot een maxi mum leeftijd van 18 jaar. Tragel kwam gelijk in actie toen de jon gen uit het raam was gevallen. De ambulance en de ouders van het slachtoffers werden gelijk gebeld. Ook de gedragsdeskundige was snel in de woning om de overige bewoners en de teamleden op te vangen. De opvang bestond vooral uit veel met elkaar praten over het incident.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2