paalhuisje op de Westerschelde Nieuwe zandsuppletie van start bij Westduin 21 RI«=RLOCDS Landschapsatlas Winterwandeling :RLOOS Harmonie 50-plus Zangvereniging w architecten en kunstenaars om havengebied meer bij het dorp te betrekken 'Waarom zou een liejhebber van natuur dit idee niet omarmen?' uiian bos www.fierloos.nl www.fierloos.nl woensdag 20 januari 2010 door Raymond de Frel ARCHITECTEN Het zal nog heel wat ke ren eb en vloed zijn, voordat het eerste paal huisje bij Hoedekens kerke.de Westerschelde in gaat. Maar goed, je moet ergens begin nen. En in het havengebied de boel maar de boel laten, dat is voor architecten Jos Jobse en Li lian Bos in elk geval geen optie. Samen met beeldend kunstenaars Joop Kroon en Carla Kesteloo be dachten zij een kleinschalig pro ject om het wat troosteloze gebied in Hoedekenskerke een impuls te geven: een woud van palen in het water, waarop kubusvormige huis jes staan en waaraan steigertjes, visnetten en andersoortige recrea tieve elementen worden toege voegd. Het project kreeg de naam 'Buitenland' mee, omdat het plan zich dus niet op het land, maar op het water afspeelt. Zelfs een zwembad in de Wester schelde behoort tot de mogelijkhe den. De oude ponton kan met een aantal flinke aanpassingen prima als dorpsbad fungeren, stellen Job- se en Bos. Toegegeven, het kwartet heeft zich niet laten leiden door mogelijke be perkingen en bezwaren. Sterker nog, zelfs de eigenaar van het ge bied, Rijkswaterstaat, is nog niet van het idee op de hoogte gesteld. De gemeenteraad van Borsele is dat al wel. Ook de meeste raadsle den konden in een mum van tijd een aantal mogelijke belemmerin gen (bijvoorbeeld op het gebied van natuurregels) opsommen. „Maar als je meteen rekening houdt met beperkingen, kom je komen voor campers, een week markt met streekproducten en eventueel een aanlegplaats voor de Zeeuwse bruine vloot. En in de wintermaanden kunnen de ver plaatsbare paalhuisjes er wachten op het volgende toeristenseizoen. Dorpsraadsecretaris Arjan van Erk heeft zo zijn bedenkingen. „Ik ken het plan eigenlijk nog amper, maar mijn eerste persoonlijke in druk is dat dit niets wordt. Vol gens mij zit niemand in het dorp op zo'n futuristisch project te nergens. Er zullen vast nog de no dige aanpassingen worden gedaan, maar waarom zou een liefhebber van natuur dit idee niet omar men? Vanuit een paalwoning be leef je de natuur op een prachtige manier", vertelt Bos. Bos en Jobse zien het al helemaal voor zich: zo'n twintig fleurige huisjes op palen van een meter of vijftien in het water, die als een verbinding tussen de jachthaven en de landbouwhaven dienen. Op laatstgenoemde stek moet ruimte wachten. Maar misschien stel ik mijn mening wel bij als ik iets meer van het plan heb gezien", al dus Van-Erk. Het kunstenaars- en architecten kwartet denkt overigens dat het 'paalhuisjespark' ook prima kan aansluiten bij een ander spraakma kend initiatiefin Hoedekenskerke: een zonnebos vol bomen met zon necollectoren. „Op de huisjes kun nen zonnecollectoren worden ge plaatst en met warmtepompjes kan er ook energie worden opge wekt uit het zeewater", zegt Jobse. Het idee ontstond in het kader van Kansen in Zeeland, een initia tief van het Centrum voor beelden de kunsten, vormgeving en archi tectuur (CBK), Stichting Het Zeeuwse Gezicht en de Zeeuwse tak van architectenkoepel BNA. Acht Zeeuwse gemeenten reageer den op een oproep om een aantal eisen te stellen op het gebied van woon- en verblijfwensen in hun gemeente. Bos: „Borsele gaf aan dat de dorpen direct aan de Wes terschelde, zoals Ellewoutsdijk en Hoedekenskerke, een impuls kun nen gebruiken. Wij hebben voor Hoedekenskerke gekozen, onder meer omdat je hier vanaf de dijk de industrie in Terneuzen niet ziet." De vier bedenkers willen 'Buiten land' zelf verder ontwikkelen. Kos ten van het project: anderhalve a twee ton. Uitvoering: in 2013. Nou ja, dat is een streefdatum. Eerst het buitendijkse dorpje maar eens een tijdje in de week leggen en de criti casters de tijd geven om een oor deel te geven. Maar een ding staat in elk geval als een paal boven wa ter: origineel is het wel, slapen op de Schelde. a± De ponton in de haven van Hoedekenskerke zou, net als dit voorbeeld in Berlijn, prima als zwembad kunnen dienen. Een maquette van de paalhuisjes, zoals die wellicht in de Westerschelde bij Hoedekenskerke worden gezet. maquette Theda Cjeltema MIDDELBURG - De Heemkundige Kring Walcheren houdt vanavond om 20.00 uur in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg een lezing over de Landschapsatlas van Wal cheren. Sprekers zijn Kees Bos (geograaf) en Jan Willem Bos (landschapsarchitect), de makers van de landschapsatlas. VLISSINGEN - De tweede fase van de zandsuppletie bij Nolle-West- duin gaat vandaag in. Om de kust ter hoogte van overgang Vijgheter te versterken, wordt daar 300.000 kuub zand opgespoten. Dat neemt de hopperzuiger Shore- way voor zijn rekening. Deze spuit het zand via een leiding het strand op. Over een lengte van achthon derd meter wordt continu zand ge stort, drie weken lang. Als het zand droog is, rijden dum pers over de duinen heen naar de landzijde, waar het zand gebruikt wordt voor het verbreden van de duinen. Dit duurt ongeveer zes we ken. Het karwei wordt geklaard op werkdagen tussen 07.00 en 19.00 uur. Opspuiten en uitrijden van het zand gebeurt deels gelijktijdig. Als het eerste zanddepot volgespo ten en enigszins gedroogd is, be gint het uitrijden. Het tweede zanddepot wordt dan gelijktijdig gevuld door de hopper. Zolang het zand opgespoten wordt, is het strand niet toeganke lijk. Er is dan gevaar voor drijf zand, waarvoor met borden wordt gewaarschuwd. Tijdens het uitrij den van het zand kunnen mensen wel het strand op, waarbij zij langs de zanddepots kunnen lopen. Ui terlijk 1 april is het waterschap klaar met het uitrijden van zand. RITTHEM - Jos Broeke en Leo de Vis ser geven op 31 januari een winter wandeling in Ritthem en omge ving. Onderweg vertellen zij anek dotes. De wandeling wordt afgeslo ten in het dorpshuis met snert en brood met spek. Verzamelen vanaf 13.30 uur bij het dorpshuis. Kosten vier euro per persoon. ARCHITECTEN VLISSINGEN - De Philharmonie 50 plus, voor muzikanten van boven de vijftig jaar, nodigt muzikanten uit voor een meespeelmiddag die vandaag in Ter Reede In Vlissin- gen wordt gehouden. De meespeelmiddag begint om 14.30 uur. AAGTEKERKE - Zangvereniging Nut en Genoegen uit Aagtekerke houdt vrijdag haar jaarlijkse uit voering in verenigingsgebouw Amicitia. Na de pauze speelt de Wasschappelse toneelploeg het to neelstuk Pension Schier. De uitvoe ring begint om 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23