Het enige wat Meliskerke mist i8l Knooppunt dit voorjaar al open Middelburg toch in zee met Lekker Leven Langedam in Veere krijgt opknapbeurt Gezocht: getuigen bombardement VOORZIENINGENNIVEAU MMB Meliskerke zou zo'n beetje onleefbaar zijn. Volgens Scoop mist het dorp belangrijke voorzieningen, en is het slecht bereik baar. Toch bruist Meliskerke van leven en bedrijvigheid. Sociale staat Zeeland www.pzc.nl woensdag 20 januari 2010 w fïrai] Mi3H$lbuyf-Oost fere [Jförna^jrq Bua^h-Haamstede CES Afslag 38 van de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland maakt deel van het knooppunt De Roode Leeuw. door Theo Ciele MIDDELBURG - Dit voorjaar gaat het nieuwe knooppunt dat de toekom stige N57 met de A58 verbindt al open. Dat betekent dat het verkeer vanuit Arnestein richting Goes niet langer hoeft om te rijden via de Schroeweg. Ook verkeer van de richting Vlis- singen naar Arnestein kan vanaf eind maart of begin april bij Nieuw- en Sint Joosland de afslag nemen. Het nieuwe knooppunt wordt ge noemd naar De Roode Leeuw. Er komt overigens geen afslag vanaf de A58/N57 naar dit wegrestau rant of naar het dorp. Bestem mingsverkeer naar Nieuw- en Sint Joosland moet blijven rijden via het viaduct in de Schroeweg en de vorig jaar geopende Weizichtweg die parallel aan de A58 loopt. Knooppunt De Roode Leeuw vormt het begin van de 13,4 kilo meter lange nieuwe N57 richting Vrouwenpolder. door Henk Postma 1Verzet tegen coffeeshop 2. Reactie clubs op JVOZ stelt teleur 3. Laatste steigerbrug PSD weg STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg het weblog over Indonesië: www.pzc.nl/amatoo MELISKERKE - Bij kapsalon Anne- lies vallen ze bijna van hun stoe len. „Meliskerke een achtergeble ven dorp? Hoe komen ze er bij! Het bruist hier juist van het le ven!" Afgaand op de leefbaarheidsladder van het provinciaal welzijnsorgaan Scoop snakt Meliskerke naar ont wikkelingshulp: er zijn veel min der voorzieningen, verenigingen en activiteiten dan je zou mogen verwachten. En het dorp is moei lijk bereikbaar. Van alle dertien dorpen in de ge meente Veere, scoort alleen Gapin- ge nog slechter. Maar dat dorp is dan ook drie keer zo klein. Nee, met de 'sociale infrastructuur' in Meliskerke lijkt het abominabel ge steld. Nergens in Veere vind je minder cultuur en verenigingsle ven. Geen dorp is er slechter be reikbaar dan Meliskerke. Het is dat Meliskerke nog wel wat zorgactivi teiten herbergt, anders zou het vrij wel onleefbaar zijn. Dat althans is het 'verwachtings beeld' dat Scoop schetst van de 'so ciale infrastructuur'. Maar hoe den ken ze daar in het dorp zelf over? Van de 300 vragenformulieren die het welzijnsinstituut in Meliskerke verspreidde, kwamen er 85 inge vuld terug. Vrijwel niemand die iets had te klagen. Er waren er hooguit twee die zich ontevreden toonden. Te oordelen naar de antwoorden voelen de bewoners van Melisker ke zich in hun eigen dorp als een vis in het water. Nergens in de ge meente Veere heerst een groter ge voel van 'collectieve zelfredzaam heid'. Daarmee wordt bedoeld: 'de mate waarin mensen elkaar ver trouwen, en de bereidheid hebben samen te werken om problemen op te lossen en doelen te berei ken'. Nergens anders in de ge meente Veere zijn de inwoners zo massaal in hun sas met hun wo ning. Scoop vond in Meliskerke niemand die zich ongezond voelt. En er is nog wat. De voorzienin genladder van Scoop wijst het dorp de maximale score toe (een 10) voor bedrijvigheid. En dat is dan nog zwakjes gesteld. Nergens in het Scoop-rapport wordt over het winkelbestand gerapporteerd, maar wie het nog geen 1500 zielen tellende dorp binnen rijdt, ziet meteen dat het er barst van de winkeltjes en ambachtelijke be drijfjes. Het Amsterdams onderzoeksbu reau Rigo stelde onlangs vast dat Meliskerke veruit het meest tevre den dorp is in de gemeente Veere, wat betreft winkelvoorzieningen. En wat dat gebrek aan voorzienin gen betreft: Rigo telde drie kerken, een basisschool, gymnastieklokaal, peuterspeelzaal, trapveld, skate- baan, huisarts, fysiotherapeut, apo theek, postagentschap, en biblio theekje. Geen sportaccommodaties? „Nou", zeggen ze in kapsalon An- nelies, „Wat dacht je dan van onze VEERE - De komende twee maan den wordt gewerkt aan de Lange dam in het stadje Veere. Het werk bestaat uit het verbeteren van de fundering, het vernieuwen van de opsluitbanden en het herbestraten van de rijbaan en het trottoir. Het karwei, dat 90.000 euro kost, begint morgen. Om de overlast te beperken wordt het in twee fasen uitgevoerd. Omdat de Langedam al die tijd is afgesloten, wordt het verkeer omgeleid via Zanddijk. Meliskerke heeft nauwelijks voorzieningen, constateert Scoop. Toch bruist het dorp van de bedrijvigheid. Er zijn opmerkelijk veel winkels en bedrijven, zoals de bakkerij van Koppejan. overdekte schietbaan. En er is wel degelijk een dorpshuis, met biljart competitie. In de gymzaal speelt de jeugd zaalvoetbal. En dat we geen jeugdsoos hebben? Ga dan maar eens kijken in 't Kot op het erf van de groenteboer." Als er al wat ontbreekt in Melisker ke, dan vind je dat vaak een paar kilometer verder, zeggen ze bij de dorpsraad. Al vecht die nu al wel jaren vergeefs voor een pinauto maat. En voor 'beter gras en betere doelen' op het trapveldje. Meliskerke is in Veere het meest re formatorisch dorp. Meer dan de helft van het dorp zit bij de 'zwa re' kerk. Van de andersdenkenden wordt verwacht daar in hun ge drag terdege rekening mee te hou den. Geen probleem, zegt de pro testant Dirk Pronk. „Het zijn hier alleraardigste mensen. Iedereen groet elkaar." Vorig jaar, na zijn pensionering als zeeman, verhuis de hij vanuit uit Leersum naar Me liskerke. Zeer bewust. „Vlak bij zee, in een dorp waar alles is." Onderzoeksbureau Scoop heeft on der een groot aantal inwoners van Zeeland een lijst met 92 vragen verspreid. Het onderzoek is gedaan op het ni veau van stadswijken en dorpen. Het onderzoek moet een beeld ge ven van de stand van zaken op so ciaal gebied. Onderwerpen als veiligheid, ge zondheid, opleiding, werk en leef baarheid komen aan de orde. Eén van de onderzochte onderwer pen is het voorzieningenniveau in steden, wijken en dorpen op Wal cheren. In het rapport is allereerst de aan wezigheid van voorzieningen in kaart gebracht. Daarna is onderzocht welke waar dering mensen geven aan bepaal de voorzieningen, van huisarts tot speeltuin en van kerk tot pinauto maat. MIDDELBURG - Voor een speciale bijeenkomst in Middelburg op 17 mei, om het 'vergeten' bombarde ment te herdenken, is de gemeen te Middelburg op zoek naar men sen die het bombardement van na bij hebben meegemaakt. De oogge tuigen krijgen samen met burge meester Schouwenaar en de zoon van de toenmalige burgemeester Van Walré de Bordes het eerste exemplaar van een speciale stads wandeling overhandigd. Belangstellenden kunnen zich tot 10 mei melden via 0118-675530 of g.thumann@middelburg. MIDDELBURG - Lekker Leven BV uit Arnhem krijgt van de Middelburg se gemeenteraad anderhalf jaar de tijd om zich te bewijzen als bemid delaar voor (huishoudelijke) dien sten. Dat bleek maandagavond tijdens de raadsvergadering. Alle Middel burgers kunnen straks via Lekker Leven en tegen redelijke tarieven gebruikmaken van allerlei dien sten. Lekker Leven onderhoudt hiervoor contacten met alle rele vante instellingen, (zorg) organisa ties en bedrijven in Middelburg en omgeving en met particulieren. Ie dereen kan zijn diensten aanbie den. Tegen het voorstel was bezwaar aangetekend door zorgverlener Zorgstroom. Die zorgorganisatie vroeg drie maanden de tijd om in samenspraak met SVRZ, Emergis, Arduin, Philadelphia en Lété zelf een 'servicepakket' samen te stel len. GroenLinks, Christenunie en de Lokale Partij Middelburg steun den een voorstel van de SP om aan Zorgstroom tegemoet te ko men. De andere partijen (SGP, PvdA, CDA, WD, PPM Akdag) stemden voor het voorstel om Lekker Leven in zee te gaan, maar brachten de contractduur terug van drie naar anderhalfjaar. MEEST GELEZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20