PZC Eén euro per Zeeuw voor Haïti Sporten helpt bij geestelijke nood en verder BART BEVEELT AAN Freddy Mercury, de mens achter de legende 34 ONDERZOEK SIRE Tachtig procent inwoners zegt dat er behoefte is aan meer aardige mensen Al voor 600 euro aan pannenkoeken gebakken voor Haïti a 41% Word ook abonnee! WOENSDAG 20 januari 2010 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 252e jaargang nr. 16 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 De beste nieuwe cd van deze week? www.pzc.nl/bartbeveeltaan WALCHEREN 'Nederland, wees vriendelijker' DEN HAAG - Een complimentje ge ven, de deur openhouden of een ander de helpende hand bieden: het gebeurt te weinig, vindt de overgrote meerderheid van de Ne derlanders. Maar als iemand aardig doet, wordt daar vaak iets achter -ge zocht. Dat blijkt uit gisteren gepre senteerd onderzoek van de Stich ting Ideële Reclame (Sire). Bijna tachtig procent van de ondervraag den is van mening dat er meer be hoefte is aan aardige mensen. Vriendelijkheid wordt echter niet altijd op waarde geschat. Bij zeven tien procent van de 658 onder vraagde mannen en vrouwen roept het achterdocht op. Om vriendelijkheid op de kaart te zet ten is Sire gisteren de mediacam pagne 'Pas op, Aardig' begonnen. Deze wijst mensen er op, eens wat aardiger te zijn voor elkaar en niet te schrikken van een onbekende die iets vriendelijks doet, stelt Si- re-bestuurslid Ivo Roefs. „Aardig zijn betekent een klein memora bel moment van de dag, een posi tieve injectie." Een vriendelijker sa menleving begint met kleine din gen, stelt Sire. Een kaartje sturen of een cadeautje geven zijn voor beelden. Hoogleraar klinische psychologie Jan Derksen van de Radboud Uni versiteit Nijmegen noemt de cam pagne een 'aardige geste'. „Maar die zal weinig effect hebben. Men- MIDDELBURG - Na twee dagen pannenkoeken bak ken hebben leerlingen van scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg al 600 euro opgehaald voor de slachtoffers van de aardbeving in Haïti. „In de ochtendpauze waren ze alweer uitver kocht", vertelde aardrijkskundedocent Alwin Baart gisteren. In zijn les kwam de ramp in Haïti ter sprake en spontaan werd een actie bedacht. De actie wordt gevoerd door leerlingen van 2 havo/vwo. De komende dagen gaan elke dag twee klassen de keuken in. De actie duurt tot en met vrijdag. MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur wil één euro per Zeeuw beschikbaar stellen voor de slacht offers van de aardbeving in Haïti. Dat komt neer op een bedrag van 380.000 euro. Het is nog niet bekend waaraan het geld precies wordt besteed; daar beslissen Provinciale Staten over op 5 februari. Na de tsunami in Azië, vijfjaar geleden, is geld be schikbaar gesteld aan Zeeuwen die hulpacties opgezet hadden in het gebied. „Zo konden we exact zien waaraan het besteed werd", zegt gedeputeerde Van Heukelom. Het Zeeuwse waterbedrijf Evides heeft gisteren, samen met concur rent Vitens, vijf deskundigen naar Haïti gestuurd om te helpen met het herstellen van de drinkwater voorzieningen in het getroffen ge bied. pagina 4: veel belangstelling voor Haïti Hotline pagina 5/6: apathie Haïtianen ergert helpers pagina 8/9: losgerukt van eigen bodem pagina 20: bolusbakkers en scholen helpen slachtoffers Haïti sen op dit punt veranderen is erg moeilijk." Sociaal psycholoog Roos Vonk vindt het initiatief zin vol. „We zijn vaak onbeschoft. Iets aardigs doen is goed voor de an der, maar ook voor jezelf" pagina 3: commentaar pagina 4: aardigheid wekt arg- UTRECHT - Mensen die sporten, hebben de helft minder kans om een psychische stoornis te ontwik kelen dan mensen die dat niet doen. Als mensen eenmaal een psychische stoornis hebben, her stellen ze sneller als ze sporten. Dat zegt het Trimbos-instituut in een gisteren gepresenteerde stu die. Het positieve effect van spor ten is volgens de studie het best te zien bij patiënten met een angst stoornis. Eén tot drie uur sporten per week is genoeg om het positie ve effect te bereiken. De onderzoe kers willen dat de overheid meer subsidie geeft aan sportprogram ma's voor groepen die gevoelig zijn voor psychische problemen. „Later in de week zullen ze wel cakes, brownies en appeltaarten gaan bakken, want dan heeft ie dereen ongetwijfeld genoeg van de pannenkoe ken", voorspelde Baart. En de opbrengst? Alwin Baart: „Als we 1500 tot 2000 euro halen zijn we heel erg blij." foto Ruben Oreel In Zeeland zijn we best aardig voor elkaar reageer op www.pzc.nl reacties: 473 Fietshelm moet verplicht worden voor kinderen 59% Zeeland: 2, 3, 17 t/m 23; Binnenland: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Achtergrond: 11; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 25; Sport: 26 t/m 29; Televisie: 34, 35. Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 711688 555530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 1