economie [13 Wartsila schrapt honderden banen Topappartementen Samenwerking voor betere zonnecellen Abdijbiertje Isid'or blijft mm A weumelinahe INFODAG 23 januari INGREEP Scheepsmotorenfabriek verplaatst werkgelegenheid naar China, Zeeuwse vestiging ontspringt dans grotendeels Verzekerd de carnavalsoptocht in Europees geld voor zuivelpromotie Vertrouwen Duitse beleggers daalt verder Nibud: iedereen gaat erop achteruit ...met zeezicht! Overname Britse chocoladefabriek door Amerikanen bezeert Britten woensdag 20 januari 2010 M 4 MM. -z s i WMMMï. I 4^ <~s i I M 1 M v DRUNEN - De Finse scheepsmoto renfabriek Wartsila schrapt nog dit jaar 570 banen in Nederland. Door het inkrimpen van de pro ductie verdwijnen er bij het be drijf wereldwijd 1400 banen, op een totaal van ruim 18.500. In Nederland krijgt de vestiging in Drunen, waar scheepsschroeven worden gemaakt, de grootste klap. Daar verdwijnen 420 van de 700 banen. De vestiging in Zwolle krijgt met het verlies van 125 ba nen ook een zware klap. De Zeeuwse vestiging van Wartsila in Kruiningen ontspringt goeddeels de dans. In Kruiningen werken 83 mensen. FNV-bestuurder Koos de Meij zegt dat bij het Zeeuwse be_- drijf 'wordt nagedacht' over het eventueel schrappen van vijf ar beidsplaatsen. Veel van de banen die in Neder land verdwijnen, gaan naar China. Azië is de enige regio in de wereld waar na de recessie nog sprake is van een maritieme groeimarkt. Wil Wartsila haar marktleiderspo sitie behouden, dan moet het be drijf daar fysiek aanwezig zijn en ter plekke produceren. Het personeel is gisterochtend op de hoogte gebracht van de reorga nisatieplannen van het Finse con cern. De vakbonden waren maan dagavond al ingelicht. De werkne mers reageerden geschokt op het nieuws, beaamt Fred van Beers, al gemeen directeur van Wartsila Ne- BERKEL-ENSCHOT - De trappisten abdij Koningshoeven in het Bra bantse Berkel-Enschot blijft door gaan met het brouwen van het ju bileumbier 'La Trappe Isid'or.' Dat schrijft abt Bernardus Peeters van Koningshoeven op de site van de abdij. Het speciaalbiertje werd vorig jaar gebrouwen wegens het derland. Maar 'draconische maatre gelen' zijn volgens hem nu onont koombaar. „De vooruitzichten op de maritieme markt zijn voor de komende drie tot vijf jaar dusda nig pessimistisch, dat we wel moe ten inspelen op de veranderde si tuatie." Azië, en met name China, geeft volgens hem nu de toon aan in de scheepsbouw. In Drunen gaat Wartsila een zogenoemd Propul sion Technology 8c Services Cen- 125-jarig bestaan van de trappisten brouwerij. Het bier Isid'or is ver noemd naar broeder Isidorus, de eerste brouwer van Koningshoe ven. De opbrengsten van de Isid' or zijn onder meer bestemd voor een nieuw klooster voor de doch tercommuniteit van de abdij in Uganda. tre vestigen, waarin research en ontwikkeling voor het concern we reldwijd een voorname plaats gaan innemen. Of werknemers die nu hun baan verliezen elders bin nen het concern aan de slag kun nen is volgens een woordvoerder van Wartsila Nederland nog niet te zeggen. De bonden reageren ver bijsterd. Ze eisen een onderbou wing van de cijfers en willen on- derzoeken of het banenverlies echt onvermijdelijk is. DEN HAAG Rialto Verzekeringen heeft met het oog op carnaval, volgende maand, de dekking voor praalwagens uitge breid. Ook letsel aan personen op v en in de praalwagen kan worden meeverzekerd, aldus de maatschap pij, die naar eigen zeggen gespecia liseerd is in moeilijk verzekerbare risico's. BRUSSEL Nederland krijgt ruim 2 miljoen eu- ro van de Europese Unie voor de promotie van melk en zuivelpro ducten. In totaal wordt er voor een periode van drie jaar ruim 4 mil joen euro uitgetrokken voor de pro motie in Nederland. Dat heeft de Europese Commissie gisteren in Brussel bekendgemaakt. MANNHEIM Duitse institutionele beleggers zijn in januari somberder geworden over de vooruitzichten voor de eco- 4 nomie. De ZEW-index, waarmee het vertrouwen wordt gemeten, daalde van 50,4 punten in decem ber tot 47,2 punten. Volgens het ZEW herstelt de Duitse economie zich slechts langzaam. UTRECHT Bijna iedereen moet dit jaar finan cieel een stapje terug doen, zegt het Nibud, Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. Vooral ge zinnen met kinderen worden ge troffen. Zo wordt de kinderbijslag bevroren en krijgen huishoudens met kinderen onder de twaalf en een bovenmodaal inkomen min der kindgebonden budget. MARKT Aardappelen Frites geschikt 7,50-10,00 prijshoudend, export 7,00-8,00 prijshoudend Uien Zaaiuien uit de schuur 30% 19,00-22,00 vast; Zaaiuien uit de schuur 60% 19,00-22,00 vast. Granen, zaden en peulvruchten Tarwe maal telersprïjs uit opslag collecterende handel 110,00 per ton; tarwevoer telersprijs idem 110,00 per ton; bruine bonen telersprijs idem 700,00 per ton. Fourage Weidehooi 1e kwaliteit uit de schuur 80,00-90,00 per ton; roodzwenk idem 75,00-95,00 per ton; dijk- •- hooi idem 70,00-80,00 per ton; rietzwenk idem 85,00-100,00 per ton; Engels Raai idem 70,00-85,00 per ton; veldbeemd idem 75,00-95,00 per ton. Tarwestro grote pakken uit de schuur 50,00-57,50 per ton; tarwestro kleine pakken uit de schuur 62,50- 72,50 per ton; gerstestro gr kl pakken uit de schuur 50,00-55,00 per ton. BIRMINGHAM - Staande voor de Cadbury-fabriek in Birmingham hekelt een als John Buil verklede inwoner van die stad met de tekst 'Kraft go to hell' (Kraft loop naar de hel) de overname van het Britse chocoladeconcern Cadbury door het Amerikaanse Kraft. De overname hing al maan den in de lucht, maar nu is de kogel door de kerk. Kraft, onder meer bekend van Milka choco lade, koopt Cadbury voor bijna 14 miljard euro. Bij de Britse chocoladefabriek werken wereldwijd 45.000 mensen. De Britse vakbonden vrezen voor zevenduizend banen als het bedrijf in de toe komst vanuit Illinois in de VS wordt aangestuurd. Maar vooral het gegeven dat een Brits instituut in buitenlandse handen valt, doet veel Britten pijn. De chocola van Cadbury, herkenbaar aan de paarse wikkel, is al 186 jaar een Brits begrip. foto Lee Sanders/EPA MIDDELBURG - Solland Solar, doch ter van energiebedrijf Delta, gaat samenwerken met het Oostenrijk se AT8cS (fabrikant van printpla ten). De bedrijven gaan een proefopstel ling bouwen voor zonnepanelen. AT8tS maakt daarbij gebruik van de nieuw ontwikkelde Sunwebcel. Van de technologie die wordt toe gepast bij de productie van print platen kan Solland profiteren, om dat de processen en materialen op een aantal vlakken overeenkomen. De proefopstelling moet komende zomer gereed zijn en staat in het Oostenrijkse Leoben-Hinterberg. Solland Solar stelt met de nieuwe Sunweb-cel een 'grote stap voor waarts' te zetten. Door de gelei ding van de opgewekte energie te concentreren aan de achterzijde van de cel, moet de Sunwebcel meer rendement gaan leveren. Hoeveel meer, kan Delta-woord voerder Edwin van Laar niet zeg gen. Het wegwerken van de stroombanen aan de voorkant moet ervoor zorgen dat de Sunwe bcel meer oppervlak beschikbaar heeft om (zon)licht op te vangen en om te zetten in elektriciteit. Ver werkt en geschakeld in een zonne paneel loopt het voordeel nog ver der op, aldus Solland Solar. De nieuwe cellen moeten niet alleen meer stroom opwekken. De nieu we techniek moet er ook voor zor gen 4at ze goedkoper te maken zijn en dat de verkoopprijs daalt. hét oosterschelde drieluik www.weumelinghe.nl VAN 11.00-14.00 U.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13