weer wachten Van Vliet rijdt met eitje onder het gaspedaal Bobteam schroeft verwachtingen op 29 Goud Sang-Hwa Lee Sauerbreij is dicht bij tweede WB-zege op rij maandag 18 januari 2010 Ook bij de vrouwen ging het goud naar Zuid-Korea: Sang-Hwa Lee nam de titel van de afwezige Chinese Beixing Wang over. Sayuri Yoshii behaalde zilver. De Duitse favoriet Jenny Wolf werd derde. door Eric de Jager OBIHIRO/DEN HAAG - De aarde schudde in Japan, maar Ronald Mulder was tijdens de WK sprint in Obihiro niet uit zijn evenwicht te krijgen. De debutant werd vier de en was daar niet eens heel blij mee. „De teleurstelling wordt lang zaam minder, de tevredenheid over mijn prestatie langzaam gro ter. Maar ik stond tweede..." Het podium was gisterochtend in derdaad binnen handbereik voor de 23-jarige Zwollenaar. Na een vierde plek op de 500 meter en een vijfde op de kilometer vond de sprinter zich aan het einde van dag één terug op de tweede stek van het wereldkampioenschap. „Het verschil tussen de nummers twee tot en met zeven was verwaarloos baar klein. Eigenlijk begonnen we zondag weer helemaal opnieuw." De geringe marges op een sprint- toernooi laten geen ruimte voor foutjes. En dus kostte een slechte eerste bocht op de 500 meter Mul der gisteren meteen een medaille. „Ik vloog eruit, ik denk dat ik 510 meter heb gereden in plaats van 500. En dat moet je dus niet doen..." Mulder liet zich niet van de wijs brengen door zijn enige slippertje van het weekeinde. Net zoals hij zich in de voorbereiding op het toernooi nergens door uit het veld liet slaan. Niet door het olympisch ticket, dat al weken pesterig voor zijn neus bungelt, maar dat schaats- bod KNSB aan een vijfkilometerrij- der wil geven om de achtervol- gingsploeg op sterkte te brengen. Niet door de Japanse kok van zijn hotel, die dagen achtereen vis op het menu zette - niet Mulders favo riete kostje. En ook niet door de aardbeving die donderdag de ge bouwen op het eiland Hokkaido een paar tellen heen en weer schudde. De rijder van APPM richtte zich tij dens de afsluitende rooo meter weer op. Hij finishte als derde, net achter zijn ploeggenoot Lars Elgers- ma. Het was niet genoeg voor een medaille in het eindklassement. De prijzen gingen naar de Koreaan Kyou-Hyuk Lee, die voor de derde keer wereldkampioen werd, zijn landgenoot Kang-Seok Lee en de Japanner Keiichiro Nagashima. De laatste klampte in een rechtstreeks gevecht tegen Mulder net voldoen de aan om zijn podiumplaats niet kwijt te raken. „Ik denk dat ik tevreden moet zijn", herhaalde Mulder na afloop tegen zichzelf. Vierde bij een WK-debuut is goed, zeker voor ie mand die zich ten doel had gesteld bij de eerste acht te eindigen. Toch bleef het gemis van eremetaal nog even knagen bij de schaatser en zijn coach Gerard van Velde: „Der de had ook gekund." Die vaststelling zal vandaag tijdens de lange terugvlucht nog wel een paar keer voorbij komen. Net als de vraag of Ronald Mulder naar de Olympische Spelen mag of niet. Er mogen tien mannen naar Vancou ver en Ronald Mulder staat na het kwalificatietoernooi van december op plaats tien. De KNSB wil die plek echter benutten voor het ach tervolgingsteam en die is niet ge baat bij een specialist op het korte werk. De bond en de internationa le schaatsunie ISU steggelen nog over de vraag of dat mag. „Het liefst was ik nu meteen doorgevlo gen naar Canada. Maar ik moet eerst naar huis. Daar begint het weer: wachten op dé plek", zucht Mulder. „Ik heb dit seizoen genoeg laten zien dat ik goed kan schaat sen. Dat is ook niet het punt. Zij kiezen voor een andere invulling. We zullen zien of dat mag." BUENOS AIRES - 'Apetrots en bijzon der blij' is rallytrucker Marcel van Vliet met zijn derde plaats in de Dakar Rally van 2010. „Deze derde plaats in de zwaarste rally ter we reld staat als een huis. Het hele team heeft hier jaren naartoe ge werkt en ik vind het fantastisch", jubelde hij vanuit Buenos Aires. De 39-jarige vrachtwagendealer uit Nieuwerkerk aan den IJssel deed zelf al voor de zesde keer mee aan de beruchte woestijnrally. Hij beschikte ook over de nodige ervaring aan boord met navigator Herman Vaanholt en monteur Ge rard van Veenendaal. Van Vliet bleek voorts een betrouwbare Gin- af rallytruck te hebben, die vrijwel moeiteloos de zware beproevin gen doorstond. Alleen de Russen Vladimir Tsjagin en Firdaus Kabirov waren in de 32e Dakar Rally, die voor de twee Met hun gloednieuwe tweemansbob boekten Edwin van Caiker en Sybren Jansma meteen al een groot succes. Ze werden derde tijdens de wereldbekerwedstrijd in Sankt Moritz. foto Michaela Handrek-Rehle/GPD SANKT MORITZ - De Nederlandse bobsleeërs zijn binnen een paar jaar van olympische figuranten uit gegroeid tot potentiële medaille kandidaten. Edwin van Caiker en Sybren Jansma bewezen zaterdag en gisteren bij de wereldbekerwed strijden in Sankt Moritz dat Ne derland, met grote inspanningen van het bedrijfsleven achter de schermen, inmiddels meetelt in de internationale top. Met de nieuwe, volledig in Neder land ontwikkelde tweemansbob klom piloot Van Caiker zaterdag op de lastige Zwitserse natuur- baan als verrassende nummer drie het podium op. Een dag later be wees hij met de achtste plaats ook in de viermansslee de aansluiting met de traditionele toplanden ge vonden te hebben. „Met dit mate riaal zijn we in Vancouver een out sider voor de medailles", klonk het voldaan uit de mond van de piloot. Vorig seizoen maakte Nederland een inhaalslag met de viermans slee. Met goed Duits materiaal te kende Van Caiker toen in Königssee voor de eerste Neder landse mannenpodiumplaats ooit in een wereldbekerwedstrijd. De tweemansbob leek echter een zor genkindje. Die miste gewoon snel heid. In het diepste geheim werd echter in Nederland ook gewerkt aan een competitieve tweemansslee, waarmeede achterstand op de grote bobsleelanden als Duitsland, Amerika en Canada moest wor den ingelopen. Op initiatief van het door sportkoepel NOCNSF en TNO opgerichte InnoSportNL en de Bob en Slee Bond Nederland (BSBN) ging het bedrijfsleven aan de slag. DSM, Eurotech/Viking En gineering, Modesi en de TU's van Delft, Eindhoven en Twente werk ten zo hard dat het project, dat pas bij de Winterspelen van Sotsji in 2014 succes zou moeten opleve ren, inmiddels zo ver gevorderd is dat de slee in Vancouver kan wor den ingezet. Alles aan de bob is Nederlands, van de stuurinrichting tot de vormgeving (aërodynamica) en de ijzers. De afgelopen maanden de keer te gast was in Zuid-Ameri- ka, sneller dan Van Vliet. Van Vliet stuurde de Ginaf be kwaam door de 9000 zware kilo meters. Na vier etappes bezette hij al de derde plaats in het vrachtwa genklassement en de trucker bleek in staat die plaats vast te houden zonder etappezeges. Hij redde het met vierde, vijfde en zesde plaat sen. „We kunnen echt stukken har der, maar willen geen risico ne men. We rijden met een eitje on der het gaspedaal. Het is beter om gas te geven. Maar ja, we willen ook heel graag die derde plaats naar Buenos Aires brengen", meld de hij enkele dagen voor de finish. Het ging toch nog bijna mis in de elfde etappe. Het begon met een kapotte remleiding, die kundig door Van Veenendaal werd verhol pen. Toen de truck zijn weg ver volgde, kwam de equipe tussen Marcel van Vliet is als derde geëindigd in het vrachtwagenklassement van de Dakar Rally. foto Cezaro de Luca/EPA langzamere vrachtwagens terecht. „Door al het stof was het lastig pas seren en moeilijk om het parkoers te zien. Op een gegeven moment hield de weg op en was er een bocht. Ik zag het te laat en we vie len drie meter naar beneden." Van Vliet voorkwam met een reso lute stuurbeweging dat de truck ging kantelen en rollen. „We heb ben eigenlijk de hele rally uiterst voorzichtig gereden. Toch zie je dat er zo maar iets vervelends kan gebeuren." bleek de nieuwe bob bij afdalin gen door een testteam betrouw baar en veilig. Daarna werd beslo ten, zonder er ruchtbaarheid aan te geven, de slee in te zetten in topwedstrijden. Van Caiker werd er met Jansma in Königssee zeven de mee, een week later in Sankt Moritz tot veler verrassing zelfs derde. Daarvoor had hij het hele seizoen nog niet in de top tien ge staan. Voorzitter Frans Bakker van de BSBN: „De slee stond nog nat van het spuitwerk in de vrachtwagen op weg naar Königssee. Het vele werk betaalt zich wel uit." Van Caiker probeerde de eerste versie van de eigen slee voor de kerst uit in Altenberg. Dat model werd voor Königssee nog aange past. „We beschikken nu echt over topmateriaal", zei hij. „Ik moet alle betrokkenen een compli ment maken. Er is zo hard aan ge werkt. Inmiddels zijn de eerste landen al langs geweest met de vraag of ze onze nieuwe slee kunnen kopen. We tellen echt mee." NENDAZ - Snowboardster Nicolien Sauerbreij begint over een maand vol zelfvertrouwen aan haar derde Olympische Spelen. Ze greep giste ren in het Zwitserse Nendaz net naast haar tweede wereldbekerze ge op rij. Sauerbreij, die anderhal ve week geleden al in het Oosten rijkse Kreisberg won, verloor de fi nale van de parallelreuzenslalom. In de eindstrijd leek Sauerbreij in de eerste race afstand te nemen van haar concurrente. Halverwege sneed Sauerbreij een poortje te scherp aan. De Nederlandse schoof onderuit en moest in de tweede run 1,50 seconden goedma ken. Daar slaagde ze bijna in. Sau erbreij haalde ruim een seconde van haar achterstand af, maar bleef uiteindelijk op 0,35 seconde van de Russin steken. Voor Sauerbreij was het haar twin tigste podiumplaats in haar loop baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53