qbinnenlan PvdA haalt vertrouwen TO©S Passagier met spuit gepakt op Schiphol Hans Smolders stopt als raadslid omdat hij ziek wordt van politiek Veiligheidsteams gaan op pad in Culemborg om vrede te bewaren VERKIEZINGEN Grootste coalitiepartijen beginnen aan campagne Makers Oorlogswinter duimen voor Oscar CDA zakt in peiling PAUL KUSTERS maandag 18 januari 2010 SCHIPHOL - De marechaussee op Schiphol heeft een 25-jarige Let aangehouden die een injectiespuit bij zich had. De man kwam van een vlucht uit Londen. Hij werd gezocht voor meerdere diefstallen op de Nederlandse luchthaven, zei een woordvoerder van de mare chaussee gisteren. De man had vol gens de woordvoerder niet de in tentie een aanslag te plegen. Begin deze maand ontstond ophef toen een Britse journalist met een injectiespuit van Schiphol naar Groot-Brittannië vloog. Een lid van het Britse Lagerhuis noemde het ontbreken van controle 'angst aanjagend'. De onrust had te ma ken met de mislukte aanslag van de 23-jarige Nigeriaan Umar Fa- rouk Abdulmutallab. De vermoe delijke terrorist probeerde eerste kerstdag bij Detroit in een vlieg tuig dat vanaf Schiphol was opge stegen, explosieven te laten ont ploffen met een injectiespuit. Een observatieteam had informa tie dat de Let, die bij eerdere dief stallen was vastgelegd op camera, zaterdag zou arriveren uit Enge land. Na aankomst volgden obser vanten hem. Voordat de man Schiphol kon verlaten, hield de ma rechaussee hem aan en vond ze bij hem zeventien gestolen sloffen si garetten en de spuit met naald. LOS ANCELES - Oorlogswinter, de Nederlandse inzending voor de Os cars, doet het goed in Hollywood. Op het Filmfestival van Palm Springs, waar veel leden rondlo pen van het comité dat de Oscars uitreikt, belandde het oorlogsepos dit weekeinde in het lijstje met pu blieksfavorieten. En het gezagheb bende blad Hollywood Reporter prees de film deze week als grote kanshebber en 'één van de best ge maakte titels' in de lijst van Oscar inzendingen. TILBURG - Het omstreden Tilburgse raadslid Hans Smolders stopt er mee. Zijn partij Lijst Smolders Til burg (LST) doet niet mee aan de raadsverkiezingen in maart. Smol ders, landelijk vooral bekend als de voormalige chauffeur van Pim Fortuyn, zegt te stoppen omdat hij in toenemende mate last krijgt met zijn gezondheid. Hij schrijft zijn klachten toe aan de 'onbetrouwbare en onbekwa me politiek'. Tegen Smolders loopt een rechercheonderzoek we gens corruptie. Hij zou een project ontwikkelaar die in Tilburg het grootste winkelcentrum van Ne derland wilde bouwen, om een gunst hebben gevraagd. Smolders was kortstondig Tweede Kamerlid voor de LPF en als raads lid aanvoerder van de oppositie te gen burgemeester Ruud Vreeman, die in oktober noodgedwongen vertrok. Smolders wordt al langer geplaagd door maag-, lever- en darmklach ten. Maar vooral sinds de 'valse be schuldiging van corruptie' spelen die weer op. „Het is onverant woord nog een periode van vier jaar verder te gaan met politiek die tot mijn frustratie grotendeels wordt beoefend door onbekwame, hoogopgeleide dommeriken." Smolders stopt naar eigen zeggen op aandringen van zijn vrouw. Hij vindt niet dat hij nu zijn achter ban in de steek laat. „Integendeel: ik heb gedaan wat ik heb beloofd. Het karwei is inderdaad niet af, want na vier jaar puinruimen wil den we nu vier jaar opbouwen. Maar dit is overmacht." De meeste partijen zijn zaterdag de campagne voor de raadsverkiezingen begon nen. De PvdA heeft vertrouwen gehaald uit de bijna-crisis over Irak. Natuurlijk willen Bos schenaren op de foto met de minister-pre sident, of ze nou CDA stemmen of niet. In hartje Den Bosch staart Jan Peter Balkenende vanaf pos ters op Fiatjes 500 het argeloos winkelend publiek zaterdag aan. Hé, kijk nou. Daar is-ie in het echt. Geselecteerde kinderen gaan quasi-spontaan met hem op de fo to. Het gewone publiek overwint de schroom snel en volgt. CDA en PvdA gaven zaterdag het startschot voor de raadsverkiezin gen van 3 maart. De PvdA koos voor een voetbalveldje aan het Am sterdamse Sumatraplantsoen. Daar sprongen de rode sjaals en wind jacks in het oog, maar de belang stelling uit de buurt viel tegen. In 2002 verloor het CDA fors (min 300 raadszetels) terwijl de PvdA er 670 bij kreeg. De landelijke partij coryfeeën moeten nu meehelpen om de plaatselijke zetels terug te krijgen dan wel vast te houden. Maar is de lokale kiezer daar wel van gediend? Die denkt dan mis schien eerder aan de bijna-kabi- netscrisis van vorige week over het Irak-rapport dan aan meer veilig heid in de wijk. De bijna-crisis heeft het zelfver trouwen bij de PvdA wel doen groeien. Hoe slecht de partij er in de peilingen ook voorstaat, ze heeft met de knieval van Balkenen de een morele overwinning be haald. „Het is belangrijk dat men sen zien dat je staat voor je princi pes", aldus Bos zaterdag niet zon der trots. Een dag later meldde hij in het tv-programma Buitenhof dat hij af en toe een hard hoofd had in het overleven van het kabinet. „Er waren momenten dat ik niet zeker wist dat we eruit zouden komen." Dat kwam omdat in de ogen van de PvdA-leider bij onderwerpen als een mandaat voor een oorlog er niet veel ruimte is om compro missen te sluiten. „In het interna tionaal recht bestaat nauwelijks een midden. Dat moet je tot op het bot uitdiscussiëren. Daarbij is geen sprake van handjeklap." Fractieleider Mariëtte Hamer sloot zich daar volmondig bij aan. „Het is voor onze achterban heel belang rijk geweest dat we niet zijn gaan marchanderen." In Brabant toonde Balkenende zich blij dat de kabinetscrisis was bezworen. „Voor mij stond één ding vast: we moesten eruit ko men." Geduvel in de Haagse politiek kan lokaal negatief uitpakken. Dat be seft Balkenende maar al te goed: „We moeten oppassen dat landelij ke onderwerpen deze campagne niet gaan domineren." Het verlies van de vele raadszetels in 2006 schrijft hij toe aan impopulaire ka binetsmaatregelen uit 2005. Van hem zaterdag geen kwaad woord over de PvdA. In Amster dam deelde Bos al wel sneertjes uit aan de grootste coalitiepartner. Zo zei hij: „Het CDA heeft het over bezuinigingen in de zorg maar vertelt er niet bij wie de klap pen krijgt." Bos wilde niet ingaan op de vraag of hij het CDA de ko mende periode vaker zal aanval len. „Trek uw eigen conclusies", zei hij met een brede gijns. De reactie van Balkenende op de conclusies van het Irak-rapport lij ken in slechte aarde te vallen bij de kiezer. Het beeld ontstond dat hij de kritiek over het ontbreken van een volkenrechtelijk mandaat voor de inval terzijde schoof. Volgens een peiling van Maurice de Hond staat 17 procent van de onder vraagden achter de reactie van Bal kenende, 70 procent begrijpt de ophef die ontstond. Het vertrou wen in de premier staat op het laagste punt sinds 2002. Het CDA levert volgens De Hond drie zetels in en komt op 24. Met twee zetels erbij (16) krabbelt de PvdA overeind. Grootste partij in de peiling is nu de PW (26). Commissievoorzitter Davids bleek zaterdag in NRC ook niet gelukkig met de reactie van Balkenende. Hij noemde die 'niet zuiver'. PvdA-leider Wouter Bos op campagne OOOi: LANGE RIJEN BIJ BE WASSTRAAT BOOR PEKEL IK WAS EVEN VERSETEN tSAT IK OOK WEER TERUS NAAR HUIS MOEST RIJtoEN CULEMBORG - In de Culemborgse wijk Terweijde moeten nog vóór het eind van deze maand veilig heidsteams gaan surveilleren. Dit zijn de gemeente en vertegenwoor digers van de Molukse en de loka le Marokkaanse gemeenschap za terdag overeengekomen tijdens een bijeenkomst waarbij driehon derd buurtbewoners aanwezig wa ren. De veiligheidsteams bestaan uit één professionele beveiliger en drie buurtbewoners. Het viertal loopt door de straten en kan ingrij pen bij ongeregeldheden. Culemborg heeft de kunst afgeke ken van andere gemeenten. Zo zijn er al buurtveiligheidsteams in Amsterdam. Het is nog niet duidelijk hoeveel veiligheidsteams Terweijde' krijgt. Tijdens de bijeenkomst in sport zaal Vrijstadhal gaven tientallen be zoekers zich ervoor op. Farid Azar- kan, woordvoerder van de Marok kanen in Terweijde, hoopt op twee of drie kwartetten. Daar waar al buurtveiligheids teams actief zijn, wordt meestal tussen drie uur 's middags en elf uur 's avonds gepatrouilleerd. Volgens Azarkan zullen de groe pen in de Culemborgse wijk ook in de kleine uurtjes op pad moeten. „Omdat er 's nachts vaak ongeregeldheden zijn." Een ander idee is om contactpersonen in de buurt aan te stellen die bij overlast kunnen worden gebeld. Zij vor men de schakel tussen de bevol king en de ordehandhavers (burge meester en politie). In Terweijde is het sinds de jaar wisseling onrustig. Op 1 januari reed een Marokkaan een Neder lands-Moluks meisje aan. Hem wordt poging tot doodslag ten las te gelegd. Behalve veiligheidsteams willen de lokale overheid en de Marok kaanse en de Molukse delegatie een regulier bewonersoverleg op starten. Jan Peter Balkenende schudt mensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4