Alle kinderen fietsen Plan van aanpak overlast Sas 2 Na elk ongeval gaat die enkele dagen altijd op Graf PZC maandag FIETSHELMPJES Drieduizend kinderen krijgen bij wijze van proef een gratis fietshelm. Als de proef slaagt, krijgen alle Zeeuwse kinderen van vier tot acht jaar er één. De krant 5 weken voor 15 euro! Helpt een helm? maandag 18 januari 2010 door Wim Hofman Een van de eerste dingen die we deden in het nieu we jaar, was het bezoe ken van een kerkhof. Het was in het oude plaatsje Goud- hurst, in het zuiden van Enge land. Het was koud, het had gevroren en de oude graven bij de kerk za gen er romantisch uit en de graf stenen stonden scheef. Hier en daar zaten er witte vlekjes ijs of sneeuw op tussen het hardgroe ne mos. De meeste teksten wa ren onleesbaar. Er was ook een graf met roestig hekwerk er om heen. Het deed me denken aan een ledikant. Het paste wel bij eeuwige rust. Op een nieuw gedeelte was meer te lezen. Zo was er een graf waarin een zekere Rose begra ven was. Ze was vijfenzeventig jaar geworden en had daarvan nenzestig jaar op het postkan toortje van het dorp gewerkt Er waren graven met stenen boe ken erop. Er waren stenen voor degenen die gecremeerd waren. Op eentje stond: zoiets als: Het rouwen gaat voorbij, maar de lief- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.n! Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 de blijft. Ik las ook het bord met voorschriften. De doodskist mocht niet langer,dan zo'n twee meter zijn en ook voor de zer ken golden strikte regels. Bij de nieuwste graven werd het een stuk kleuriger. Er lagen kerst kransen van hulst met kerstbal len en rode strikken. Er was een graf met grote rode en blauwe letters van de Eagles, een voetbal club. Daar lag Rob, men had er ook kerstkaarten op gelegd, naast de insignes van de club. Bierblikjes stonden er ook: Fos ters, zijn favoriete merk mis schien. Er kwam een meisje met een hond aan de lijn over de begraaf plaats rennen. Ze ging regelrecht naar een bepaald graf. De hond snuffelde aan de zerk en begon in de grond te graven. Misschien zocht hij een bot, dacht ik, nogal oneerbiedig. Het meisje bezocht het graf van haar grootvader die niet zo lang geleden gestorven was. Hij hield van honden, legde ze mij uit. En dat was waar. Ze trok de hond weg toen die zijn poot op wilde lichten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners, indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïl adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door Nadia Berkelder Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement mét automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Vooral jonge kinderen vallen nogal eens op hun hoofd tijdens het fietsen. „Bij kinderen tot vijf jaar komt hoofdletsel veel voor", zegt Cees Meijer van Consument en Veilig heid. „Als kinderen in die leeftijd gewond raken bij het fietsen, is het in 42 procent van de gevallen aan het hoofd." En dat komt niet omdat ze wor den aangereden, maar omdat ze veel vaker dan andere fietsers van hun fiets vallen en op hun hoofd landen. Oudere kinderen zijn al wat handiger met fietsen, ze vallen minder. Van de gewonde kinderen tussen vijf en negen jaar heeft nog een derde hoofdletsel; als je alle jongeren tot negentien jaar bij el kaar telt, is dat een kwart. In Ne derland gaat het om ongeveer 3500 gewonde jongeren per jaar. „En dat zijn alleen de gewonden die zich gemeld hebben bij de spoedeisende hulp in het zieken huis en daar ook zijn behandeld. De gewonden die alleen bij de huisarts zijn geweest, zitten daar niet bij", zegt Meijer. Om het aantal gewonden in Zee land terug te brengen - provinciale cijfers zijn niet voorhanden - be gint de Provincie Zeeland vandaag met een fietshelmactie: leerlingen van de onderbouw van basisscho len in Terneuzen en Noord-Beve land krijgen de komende weken al lemaal een speciaal ontworpen fietshelm. Helemaal gratis. „We kij ken over een paar maanden wat het effect is", zegt Abigail Puroja van het Zeeuws Coördinatiepunt door Harmen van der Werf Met het mobieltje bellen op de fiets, een flinke hobbel in de weg in Goes en, jawel, daar gaan we weer. Gestrekt. Het asfalt geeft nog altijd niet mee, blijkt. Een voorbijganger schiet te hulp en belt kennelijk 112, want even la ter klinkt het geluid van een ambu lance. Het is opnieuw zover. Het valt gelukkig mee, wijst onderzoek in het ziekenhuis uit. Als fanatiek fietser krijg je blijkbaar door de ve le ongelukken een harder hoofd, een kwestie van training. Thuis is de boodschap duidelijk. Dit willen ze niet nog een zesde of zevende keer meemaken. 'Voor taan doe je een fietshelm op'. Ge zagsgetrouw als we zijn, komen we onze belofte in elk geval enkele dagen na. Tot een collega scham per opmerkt. „Rij je echt met zo'n ding op?" Tja, wat doe je dan? Het ongeluk is alweer bijna verge ten en zo erg was het toch alle maal nietWe leven nog. En wie rijdt er in Zeeland nou met een fietshelm op? Ja, Duitse kinderen, en hun ouders vaak niet eens. Duitse ouders kijken ook wel link uit. Ze zouden maar opvallen. En toch, in het donker - zeker als de batterijlamp opeens uitvalt -, met sneeuw en tussen opdringeri ge automobilisten, begint het te kriebelen. 'Hadden we maar een fietshelm op!', zegt een stemmetje ergens ver weg. 'Wel zo veilig'. Met toertochten gaat die uiteraard altijd op. Fietshelmen zijn tegen woordig verplicht. Gelukkig maar. Op zo'n tochtje door Zuid-Lim burg gaat het weer eens mis. Een Zaandammer (van het type weinig fietsende ambtenaar) rijdt deze Zeeuw van achteren aan. We kus sen het asfalt opnieuw. De helm overleeft het niet, wij wel. Fiets. „We gaan onverwacht langs bij de scholen om te controleren of de kinderen de helmen nog echt dragen. Het gaat namelijk om een proef. Als die slaagt, krijgen al le Zeeuwse kinderen een helm, maar als niemand hem meer op zet, kunnen we het beter laten." In Terneuzen en op Noord-Beve land worden ruim drieduizend helmpjes uitgedeeld. „Als blijkt dat er na een tijdje nog honderd kinderen zijn die hun helm dra gen, dan heeft het weinig nut om de actie door te zetten. Het zou mooi zijn om alle Zeeuwse kinde ren een helm te geven, maar ze zijn best duur. Als je ze in de win kel moet kopen ruim dertig euro, dus dat is een grote kostenpost." Om te voorkomen dat de helm pjes na het uitdelen nooit meer op gaan, heeft de provincie gekozen voor de jongste kinderen op de ba sisschool. „Die zijn nog het meest beïnvloedbaar", zegt Puroja. „Het doel van deze actie is toch om het taboe op het dragen van een helm op te heffen. Oudere kinderen zijn al gewend aan alleen fietsen. Als je die ineens vertelt dat ze-een helm pje op moeten, krijg je dat niet voor elkaar. Jonge kinderen vin den het bovendien nog hartstikke leuk." Dat is ook de verwachting van Cees Meijer: „Jonge kinderen zijn nog niet zo gevoelig voor kri tiek van leeftijdsgenootjes." Als alle basisschoolkinderen een helm zouden dragen op de fiets, zouden er ieder jaar honderden ernstig gewonden minder vallen, bleek uit een analyse van de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) uit 2007. Kinderen die bij een fietsongeluk betrokken zijn, lopen vaker hoofd letsel op dan volwassenen. Dat komt omdat ze relatief een groter hoofd hebben en omdat hun spie ren nog niet goed zijn ontwikkeld. Tegenstanders zijn bang dat men sen de fiets laten staan als het dra gen van een helm verplicht wordt. Bij wielerwedstrijden in Nederland is de helm al jaren verplicht. Ook wielerclubs verplichten hun leden om te trainen met een helm op. MmmmsmmmmmM De PZC gaat zorgvuldig om met petsoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Harold de Puysseleijr SAS VAN CENT - Er komt een plan van aanpak voor de ernstige over last die een groep jongeren al jaren lang veroorzaakt in de omgeving van de Canadalaan en de Paul Kru- gerdreef in Sas van Gent. Dat zegt burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen in reactie op kritiek van be woners dat noch de politie, noch de gemeente actie tegen de jonge ren onderneemt. Veel van de tientallen reacties op het eerdere artikel op de website van deze krant zijn vooral negatief over het gebrek aan politieoptre den. Volgens Lonink is dat niet ge heel terecht. „De wijkagent zit er in ieder geval nu bovenop en praat met de jongeren zelf en hun ouders, de woningbouwvereniging en de scholen. We moeten de bal niet alleen bij de politie leggen. Hier is een breed plan van aanpak nodig naar voorbeeld van het plan dat we een aantal jaren geleden hebben gemaakt om ernstige over last op het Szydiowskiplein in Axel op te lossen", zegt de burge meester. „De hele samenleving moet daar bij betrokken zijn. Zo iets is natuurlijk niet van vandaag op morgen te realiseren, maar we gaan er de komende tijd hard aan werken. Daarna gaan we het plan bespreken met de buurt en ook met de wijkraad, want die heeft hier ook een functie in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2