Plaats van Brabant en Zeeland Samen de recessie te lijf gemeente Tholen 24 tholen Algemeen: De gemeente Tholen bestaat uit de voormalige eilanden Tholen en Sint- Philipsland. In 1971 werden alle ge meenten op het eiland samenge voegd. De naam Tholen verwijst naar de 'tol die hier vroeger werd ge heven op de Eendracht, nu het- Schel de- Rijnkanaal) en de Striene. Tho len is een polderlandschap met veel dijken. Er worden onder andere aard appelen en graan verbouwd. Tholen Astaat ook bekend om de teelt van snij bloemen. Aan de Oesterdam ligt het recreatieterrein de Speelmansplaten, waar men verschillende watersporten kan beoefenen. Geschiedenis: De oudste sporen van bewoning, die in deze omgeving zijn gevonden, da teren van rond het begin van onze jaartelling. Bij deze vondsten was een armband van git uit de Late Ijzertijd (200 -voor Christus- 0) die op het veen van Sint Maartensdijk werd ge vonden. Ook bij een opgraving van Poortvliet zijn sporen van bewoning aangetroffen. Van veel latere datum zijn houtskoolresten, gevonden bij Scherpenisse. In de middeleeuwen la gen hier enige eilandjes die door be dijking van tussenliggende geulen aan een zijn gevoegd. Bekende inwoners: Maijon de Hond (weervrouw), C.C. van de Graft (auteur), Dr. W. van den Berge, staatssecretaris van Finan ciën tussen 1959 en 1965. Bijzonderheden Hoofdplaats: Tholen. Overige kernen: Anna Jacobapol- der, de Sluis, OudT Vossemeer, Poort vliet, Scherpenisse, Sint Annaland, Sint Maartensdijk, Sint Philipsland, Stavenisse. Inwoners: 25.361. Officiële website: www.tholen.nl. Burgemeester: Willem Nuis (CU). Tholen ziet volop kansen en heeft in 'samen werking' een goede insteek gevonden voor de toekomst." Met die woorden opende vorig jaar het artikel in de gemeentespecial van 'de On dernemer'. Woorden die door de wereldwijde eco nomische teruggang alleen maar aan sterkte heb ben gewonnen. Het woord recessie is in voorbije jaren zo vaak ge bruikt, dat medio 2008 met enige scepsis gekeken werd naar de volgende crisis Bi e zich aandiende. Toen de da ling zich na januari in versneld tempo voortzette,' werd echter duidelijk dat reserves niet op hun plaats waren en direct moest worden overgegaan tot actie. Conferentie Hoe kunnen en moeten we als lokale overheid onze in woners helpen wanneer ze in deze omstandigheden wer keloos raken? Wat verwachten lokale ondernemers van ons wanneer zij geen orders meer krijgen? Met deze en andere vragen is de gemeente Tholen actief aan de slag gegaan tijdens een in februari georganiseerde rondetafel conferentie. Een brede vertegenwoordiging uit het maatschappelijke veld werd uitgenodigd om met elkaar van gedachten te wisselen, wat heeft geleid tot een con structief plan van aanpak. De druk op gemeentelijke lasten gaat als direct resultaat van de recessie omhoog. Er ligt een bezuinigingsopga- ve, welke zal leiden tot een fundamentele veranderin gen in de uitvoeringsplannen van de gemeente. Tholen heeft er echter voor gekozen lopende projecten te laten doorgaan als gepland. Er is eveneens besloten een groot aantal werken in de tijd naar voren te halen als stimule ringsmaatregel. Voorbeelden van projecten die momen teel worden uitgevoerd zijn bijvoorbeeld de realisatie van een brede, natuurstenen trapovergang waarmee een verbinding tot stand wordt gebracht tussen de haven en Tholen-stad. Daarnaast speelt ook de transformatie van het verouderde bedrijventerrein Noord in een woonge bied met moderne supermarkten een grote rol op de lo kale agenda. Ook een verdere uitwerking van de struc- tuurvisie op het havengebied van Sint-Annaland, waar mee wordt bewerkstelligd dat deze kern in de toekomst weer aan het water zal liggen, staat volop in de schijn werpers. Anderzijds zijn door acquisitie-inspanningen van de laatste tijd positieve resultaten behaald. Door coöperatie creëert de gemeente Tholen een nieuw elan voor al haar kemen. Overheid, onderne mers en onderwijs moeten gezamenlijk optrekken om meerwaarde te bewerkstelligen in de aanpak en bestrij ding van de crisis op lokaal niveau. Tholen gaat daarbij zeker niet voorbij aan haar eigen kracht. F.J. Goosen Wethouder Economische Zaken. 1. Welgelegen I: Tholen, 17,6 ha, modern, gemengd 2. Welgelegen II: Tholen, 8 ha, modern, zichtlocatie", perifere detail handel, nog 4,4 ha uitgeefbaar. 3. Slabbecoornpolder: Tholen, 29,3 ha, traditionëél gemengd, nog 1 ha uitgeefbaar. 4. Noord: Tholen, 3,9 ha, traditio neel gemengd, verouderd. 5. Sint Maartensdijk: 26 ha, ge mengd, deels verouderd, nog 1,2 ha uitgeefbaar. 6. Sint Annaland: 9,3 ha, modern gemengd, nog 0,2 ha uitgeefbaar. 7. Poortvliet: 12, 3 ha, gemengd Havenweg: Sint Annaland, 1,2 ha, verouderd. 9. Busmariteam: Sint Annaland, 1,6 ha, waterspsort 10. Oud- Vossemeer: 4,3 ha, mo dern gemengd. 11. Veerdijkseweg: Scherpenisse, 5,5 ha, agrarisch. 12. Stavenisse: 1,6 ha, gemengd. 13. Prins Hendrikpolder: Sint Phi lipsland, 6,7 ha, gemengd, 0,9 ha nog uitgeefbaar. On dern em ersveren igi ngen: Middenstandsvereniging Activa, Voorstraat 50, 4697 EL St. Annaland, E: slijterijdegoudenleeuw@ wana- doo.nl. Middenstandsvereniging Poort vliet, Paasdijkweg la, 4693 RE Poortvliet, E: hans@dijke.info. Middenstandsvereniging Smal- stad, Haven 4, 4695 CP St. Maar tensdijk, E: info@philett.com. Ondernemers Overleg Tholen (OOT), Postbus 52, 4695 ZH St. Maartensdijk, website www.oot.nl. Ondernemersvereniging Tholen, Postbus 8, 4690 AA Tholen, website www.ov-tholen.nl. Thoolse Ondernemers Federatie (TOF), Stevinweg 1, 4691 SM Tholen, E: tof@eendrachtbode.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86